Rozmowa kwalifikacyj­na przez skype

Jak się do niej przygotować? Oto rady naszych rekruterów.

Zadbaj o sprawy techniczne. Odpowiednio wcześniej sprawdź, czy działa sprzęt. 5 minut przed rozmową to nie najlepszy czas, by stwierdzić, że nie masz połączenia z Internetem.  Jeżeli w trakcie rozmowy napotkasz problemy techniczne, warto o nich od razu informować rekrutera. Lepiej poprosić o powtórzenie pytania jeszcze raz, niż odpowiedzieć na nie źle, bo coś przerwało.

Ubierz się odpowiednio. Rozmowę kwalifikacyjną przez Skype być może odbywasz w domowym zaciszu, ale to nie zwalnia cię z odpowiedniego ubioru. Zwykle rekruter widzi nas tylko od pasa w górę, ale spodnie są absolutnie niezbędne. Ubranie się w pełen strój (nawet łącznie z butami) pozwoli również zachować odpowiednią postawę podczas rozmowy.

Sprawdź widoczność.  Wybierz neutralne i czyste pomieszczenie. Sprawdź, co twój rozmówca zobaczy w kadrze: najlepiej by nie było to rozesłane łóżko czy porozrzucana po podłodze bielizna. Upewnij się również, że ty jesteś w pełni widoczny i dobrze oświetlony.

Słuchaj aktywnie.  Jest to szczególnie ważne w czasie rozmowy wideo, gdy kontakt jest tylko pośredni. Zatem pokazuj swojemu rozmówcy, że słuchasz: przytakuj, kiwaj głową – po prostu dawaj znać, że jesteś. Nie bój się też uśmiechać  - to dobry sposób na rozluźnienie atmosfery i wzbudzenie sympatii rozmówcy.

Bądź skupiony. Może się to wydawać oczywiste, ale w czasie rozmowy kwalifikacyjnej nie zajmuj się niczym poza nią. Pamiętaj o przygotowaniu swojego otoczenia: pokoju, telefonu, ale również komputera. Wyłącz wszystkie rozpraszacze: komunikatory, portale społecznościowe. Uprzedź też o rozmowie domowników: nie chcesz chyba, by ktoś z nich stał się mistrzem drugiego planu?

Bądź przygotowany. Jak na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, tak i tu ściąganie jest niedopuszczalne. Choć może ci się wydawać inaczej, to rekruter zobaczy, jeśli będziesz czytać z notatek lub googlować odpowiedzi na jego pytania. Nic stoi jednak na przeszkodzie, byś miał przed sobą swoje CV czy inne dokumenty aplikacyjne.  Podobnie jak w przypadku rozmowy na żywo, będą pomocne w uporządkowaniu rozmowy i uchronią Cię przed gorączkowym poszukiwaniem dat.

Zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną przez Skype już nikogo nie powinny dziwić. To wygoda zarówno dla rekrutera, jak i kandydata, bo spotkanie odbywa się bez wychodzenia zza biurka. Jeśli jeszcze nie doświadczyłeś takiej rozmowy, to pewnie tylko kwestia czasu. W każdym razie życzymy powodzenia!

Nowe wpisy prosto do Twojej skrzynki

Inne wpisy