Zmiana pracy bez stresu

Ludzie chcą zmienić pracę z różnych powodów. Odkrywają nowe zainteresowania, zmieniają się ich cele zawodowe i życiowe, chcą poprawić swoją sytuację finansową czy przejść na bardziej elastyczną formę zatrudnienia. 

Rozważasz zmianę pracy, ale zjada cię stres i masz wątpliwości, czy to odpowiedni moment?

Nic dziwnego. Dla wielu osób zmiana pracy to wyzwanie, któremu towarzyszy wiele obaw.

Czy uda mi się szybko znaleźć satysfakcjonującą ofertę?
Kiedy najlepiej zmienić pracę?
Czy nowe miejsce pracy będzie faktycznie lepsze?
Jak zmiana w pracy wpłynie na moją zdolność kredytową?
Co z niewykorzystanym urlopem?
Czy w moim wieku nie jest już za późno na takie posunięcie?

To tylko przykłady wątpliwości związanych ze zmianą pracy. Najważniejsze, to obiektywnie ocenić obecną swoją sytuację i dobrze przemyśleć decyzję o zmianie – tak, aby cały proces odbył się możliwie bezstresowo. 

W artykule zebraliśmy informacje, które mogą ci pomóc:

Kiedy zmienić pracę? Te symptomy świadczą o tym, że już pora 

Czasami zbyt późno uświadamiamy sobie, że nasza obecna sytuacja zawodowa już dłużej nas nie satysfakcjonuje. Zbyt długie odwlekanie decyzji o zmianie może mieć jednak negatywne konsekwencje, zwłaszcza dla naszego zdrowia psychicznego. 

Kiedy warto zmienić pracę i możliwie szybko złożyć wypowiedzenie umowy? Oto 10 przykładów sytuacji, których nie należy lekceważyć:

  1. Wątpisz, że to, co robisz (lub to, co robi twoja firma) ma sens. 
  2. Większość czasu spędzanego z rodziną i znajomymi spędzasz na narzekaniu na pracę.
  3. Odczuwasz chroniczny stres w pracy i nie cierpisz poniedziałków. 
  4. W biurze nieustannie spoglądasz na zegarek i odliczasz godziny do końca dnia pracy.
  5. Dopadło cię wypalenie zawodowe i po konsultacji ze specjalistą doszedłeś do wniosku, że zmiana branży będzie najlepszym rozwiązaniem.
  6. Mimo że pracujesz po godzinach, twój budżet nie pozwala na zaspokojenie potrzeb.
  7. Czas wolny spędzasz na rozmyślaniu, jak odejść z pracy.
  8. Wyrosłeś z dotychczasowej roli, a firma nie oferuje ci żadnych możliwości rozwoju czy awansu.
  9. Czujesz się niewidzialny i niedoceniony przez pracodawcę.
  10. Codzienne obowiązki zawodowe nie są zgodne z twoimi osobistymi zainteresowaniami lub wartościami. 

Oczywiście zmiana pracy to poważne przedsięwzięcie i tylko niewielki procent ludzi możne pozwolić sobie na porzucenie obecnego stanowiska z dnia na dzień. 

Pozostali mają zobowiązania i przed podjęciem tej decyzji muszą sprawdzić kilka ważnych punktów, o czym poniżej.

Zmiana pracy a urlop. Co stanie się z niewykorzystanymi dniami wolnymi? 

Zaległy urlop przy zmianie pracy

Nie martw się, zmieniając pracę, możesz, a nawet masz obowiązek wykorzystać przysługujący ci urlop. Jednak w tym przypadku formę wybiera pracodawca – albo udzieli on zgodę na dni wolne od pracy, albo zobowiązany jest wypłacić ci ekwiwalent pieniężny. 

Pracodawcy niechętnie wypłacają ekwiwalent i zazwyczaj wysyłają pracownika na zasłużony urlop. Co ważne, w tym przypadku urlop udzielany jest bez wniosku pracownika i ten ma obowiązek się na niego udać. 

Jak prawidłowo wyliczyć wymiar urlop? Za każdy przepracowany miesiąc przysługuje ci proporcjonalnie 1/12 pełnej puli dni urlopowych (w przypadku umowy o pracę jest to odpowiednio 20 lub 26 dni). Wynik zaokrągla się zawsze w górę, czyli na korzyść pracownika. 

Dla przykładu, jeśli przysługuje ci 20 dni urlopowych i przepracowałeś w firmie 7 miesięcy, to wymiar twojego urlopu wynosi 12 dni (20:12×7). 

Urlop przy zmianie pracy – liczba dni wolnych przysługujących u nowego pracodawcy 

Jeśli zmieniasz pracę w środku roku, to nowy pracodawca wyliczy przysługujący ci urlop proporcjonalnie od miesiąca rozpoczęcia pracy do końca roku. 

Zatem jeśli zaczynasz pracę u nowego pracodawcy w sierpniu, to do końca roku przepracujesz u niego 5 miesięcy. Przy puli urlopu wynoszącej 26 dni, przysługuje ci 11 dni wolnych (26:12×5).

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu warunków, z których jednym z kluczowych jest posiadanie stałego źródła dochodów.

Na początek załóżmy, że zamierzasz dopiero ubiegać się o kredyt. W tym przypadku sytuacja niestety nieco się komplikuje. 

Jeśli właśnie zmieniasz pracę, bank prawdopodobnie wstrzyma decyzję o udzieleniu ci kredytu. Nawet jeśli otrzymałeś już ofertę i na umowie widnieje suma znacznie wyższa niż w dotychczasowym miejscu pracy. Najważniejszym wyznacznikiem zdolności kredytowej jest nie tylko wysokość twoich dochodów, ale również pewność, że utrzymasz płynność finansową przez cały okres spłacania kredytu. O tym drugim świadczy forma oraz okres zatrudnienia.

Zazwyczaj banki wymagają, aby umowa z pracodawcą trwała od co najmniej 3 miesięcy oraz obowiązywała przez min. kolejne 6 miesięcy. 

Natomiast jeśli bank udzielił ci już kredytu i jesteś w trakcie jego spłacania, możesz bez obaw zmienić pracę. Zazwyczaj nie ma nawet obowiązku informowania o tym banku – zawsze warto jednak dokładnie sprawdzić warunki umowy.

Zmiana pracy po 40. lub 50. roku życia 

Po 20 latach w jednej firmie chcesz zmienić pracę, ale obawiasz się, że pracodawcy będą dyskwalifikować cię ze względu na wiek?

Czujesz, że praca w twojej branży nie przynosi ci już satysfakcji, lecz jednocześnie zastanawiasz się, czy aby na pewno nie jest za późno na zmiany?

Przede wszystkim postaraj się spojrzeć na siebie przez pryzmat swojego doświadczenia, umiejętności, kwalifikacji i mocnych stron, a nie wieku. I w ten właśnie sposób przedstaw swoją kandydaturę w CV, a później na rozmowie kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą. 

Pamiętaj również, aby być aktywnym w kanałach, których używają obecnie rekruterzy, aby dotrzeć do kandydatów. W tym celu:

  • Załóż i dopracuj profil na LinkedIn.
  • Dołącz do grup na Facebooku związanych z poszukiwaniem zatrudnienia.
  • Buduj relacje zawodowe: bierz udział w targach pracy i wydarzeniach dedykowanych branży, w której chcesz znaleźć zatrudnienie.
  • Zostaw CV w bazie sprawdzonej agencji pracy – wówczas zwiększysz swoje szanse na to, że rekruter wróci do ciebie z odpowiednią ofertą.  

Obecna sytuacja na rynku pracy sprzyja kandydatom. W wielu branżach panuje deficyt pracowników, a firmy coraz chętniej otwierają się na przedstawicieli srebrnego pokolenia. To zatem dobry moment, by rozważyć zwrot w karierze zawodowej, także w dojrzałym wieku.

Nadal zastanawiasz się, czy zmiana pracy to dobra decyzja? Pamiętaj, że nie musisz żegnać się z obecnym stanowiskiem, dopóki nie znajdziesz czegoś bardziej interesującego. Spokojnie prowadź poszukiwania, nikogo o tym nie informując. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu oraz dasz sobie czas na znalezienie naprawdę korzystnej oferty.

 

Udostępnij znajomym

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Powiązane artykuły

Publikowaliśmy dla:

Pssst...
Szukasz pracy?

Sprawdź nasze oferty w Polsce i za granicą!