Praca sezonowa we Francji – wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli planujesz wyjazd

Rynek francuski został otwarty dla polskich pracowników w 2008 roku. Od tego czasu Polacy mogą być zatrudniani we Francji bez specjalnego zezwolenia i podlegają pod francuski Kodeks pracy. 

Od tego momentu Francja stała popularnym wśród Polaków kierunkiem wyjazdów w celach zarobkowych i wbrew pozorom, o dobrą ofertę wcale nie jest tak trudno. Nic dziwnego, francuscy pracodawcy cenią sobie polskich fachowców, zwłaszcza budowlańców i często podkreślają w ofertach, że najchętniej zatrudnią naszych rodaków. 

Jeśli interesuje cię praca sezonowa we Francji lub też rozważasz wyjazd na stałe, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Znajdziesz w nim następujące informacje:

  • Praca we Francji od zaraz – w jakich zawodach najłatwiej znaleźć zatrudnienie
  • Praca sezonowa we Francji bez znajomości języka – czy to możliwe
  • Praca we Francji zarobki
  • Oferty pracy we Francji – gdzie ich szukać
  • Praca tymczasowa we Francji – na czym polega i z jakimi formalnościami się wiąże
  • Polska agencja pracy czy francuska agencja pracy 

Praca we Francji od zaraz – w jakich zawodach najłatwiej znaleźć zatrudnienie

Nasza agencja pracy (Jobs Plus) deleguje polskich pracowników do pracy we Francji od blisko 15 lat. Niezmiennie odnotowujemy największe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników branży budowalnej: dekarzy, betoniarzy, tynkarzy, murarzy, malarzy i dla takich osób praca znajdzie się praktycznie od zaraz. W naszej agencji zdarzały się sytuacje, że otwieraliśmy rekrutację, a za dwa dni kandydaci wyjeżdzali już do pracy. 

Dowiedz się, jak napisać CV budowlańca.

Nie brakuje również ofert pracy dla fachowców, takich jak konserwatorzy urządzeń, spawacze, hydraulicy, elektrycy, mechanicy samochodowi, a także dla pracowników produkcji spożywczej i rzeźników.

Ze względu na starzejące się społeczeństwo francuskie często pojawiają się również oferty dla opiekunów osób starszych, podobnie z resztą jak w Niemczech czy Belgii.

Natomiast jeśli kogoś interesuje wyłącznie praca sezonowa we Francji, może rozejrzeć się za ofertami z branży gastronomicznej i hotelarskiej. Francja jest popularna wśród turystów i w okresie wakacyjnym wzrasta zapotrzebowanie na kelnerów, pokojowych, recepcjonistów i pomoc kuchenną. 

Praca sezonowa we Francji bez znajomości języka – czy to możliwe

W wymaganiach większości ofert pracy we Francji znajdziemy znajomość języka francuskiego i międzynarodowy angielski niestety na niewiele się tu zdaje. Zazwyczaj wystarcza jednak znajomość francuskiego na podstawowym poziomie. 

Największą szansę na znalezienie zatrudnienia bez znajomości języka mają pracownicy budowlani, wyjeżdżający do pracy całą ekipą. Wówczas wystarczy, kiedy tylko jedna osoba z grupy zna język francuski i będzie pełnić rolę tłumacza, umożliwiając reszcie zrozumienie wymagań projektu i poleceń pracodawcy. 

Osoby nieznające języka mogą też rozejrzeć się za pracą sezonową przy zbiorach owoców.

Praca we Francji zarobki

Płaca minimalna we Francji wynosi ponad 1500 euro miesięcznie, czyli prawie tyle samo co w Niemczech. Polscy pracownicy podlegają pod francuski Kodeks pracy i pracodawca nie ma prawa zaoferować im mniej. 

francja płaca minimalna 2019
Francja płaca minimalna 2019. Źródło: Europejski Urząd Statystyczny

W zależności od branży zarobki mogą być dużo wyższe. Często do wynagrodzenia zasadniczego dochodzą też dodatkowe benefity. Z naszego doświadczenia jako agencja pracy możemy powiedzieć, że francuscy pracodawcy oferują często bezpłatne zakwaterowanie czy transport do miejsca pracy (np. samochód służbowy oddany do dyspozycji pracowników).

Warto wziąć również pod uwagę, że miesięczny czas pracy we Francji wynosi 152 godziny, co zdecydowanie przemawia na korzyść tego kraju. Dobowy czas pracy więc wynosi 7 godzin, a tygodniowy 35 godzin. Jeśli ktoś chce pracować więcej, może dodakowo dorobić na płatnych nadgodzinach.

Oferty pracy we Francji – gdzie ich szukać

Jeśli interesuje cię praca we Francji, na początek warto sprawdzić portale z ofertami pracy. Poniżej lista tych najpopularniejszych:

  • poloniusz.pl – to jeden z największych portali ogłoszeniowych. Znajdziesz tu oferty pracy w 42 krajach, w tym we Francji.
  • pracujwunii.pl – zajrzyj tu po oferty pracy z Unii Europejskiej. Możesz filtrować oferty pracy po kategoriach, np. bez znajomości języka.
  • injobs.pl – portal z ofertami pracy, posiadający zakładkę z ofertami pracy za granicą.
  • jobsplus.pl – oferty pracy za granicą zamieszczają też na swoich stronach agencje pośrednictwa pracy. Na przykład na stronie naszej agencji znajdziesz oferty zatrudnienia we Francji, Niemczech i Belgii. Aby wyświetlić oferty pracy we Francji, wystarczy wybrać odpowiedni filtr. 

Praca tymczasowa we Francji

Przeglądając oferty pracy za granicą, publikowane przez polskie agencje, na pewno natkniesz się na zapis: praca tymczasowa. 

Jako agencja pracy również pośredniczymy w tej formie zatrudnienia. Postaramy się więc po krótce wyjaśnić, na czym polega oraz z jakimi formalnościami się wiąże. 

W przypadku pracy tymczasowej podpisywana jest umowa o pracę tymczasową, zawierana pomiędzy trzema podmiotami: pracownikiem, polską agencją pracy tymczasowej i pracodawcą użytkownikiem (czyli w tym przypadku francuskim pracodawcą).

Taka umowa jest zgodna z przepisami kraju delegowania i zapewnia ci dostęp do takich świadczeń jak: płatny urlop, wynagrodzenie chorobowe, druk A1, kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Po jej podpisaniu stajesz się pracownikiem tymczasowym delegowanym przez agencję do pracy u francuskiego pracodawcy, którą zgodnie z przepisami możesz świadczyć przez okres maksymalnie 18 miesięcy. 

Wybierając tę formę zatrudnienia, możesz liczyć na wsparcie agencji pracy od momentu organizacji wyjazdu aż do końca twojego pobytu za granicą. Jedyne, co musisz posiadać to dowód tożsamości oraz potwierdzenie ubezpieczenia przez ostatnie 30 dni, które będzie podstawą do ubezpieczenia cię u zagranicznego pracodawcy.

Agencja zadba natomiast o wszelkie pozostałe formalności, czyli:

  • dostarczy tłumaczenie twojego CV i wszystkich wymaganych dokumentów
  • skieruje cię na obowiązkowe badania lekarskie
  • pomoże ci przygotować się do wyjazdu
  • pomoże ci w organizacji transportu (i opcjonalnie w znalezieniu zakwaterowania, jeśli pracodawca go nie zapewnia)
  • będzie regularnie wypłacać wynagrodzenie, które w zależności od twoich preferencji może trafiać na konto złotówkowe lub walutowe
  • zapewni opiekę polskiego konsultanta i w razie problemów może pomóc ci przenieść się do innego pracodawcy, zmienić zakwaterowanie itd.

Dowiedz się więcej, jak wygląda praca przez agencję pracy

Polska agencja pracy czy francuska agencja pracy

Na pomoc w znalezieniu zatrudnienia przez polską agencję pracy możesz liczyć zarówno będąc jeszcze w kraju, jak i przebywając już za granicą – wszystkie formalności załatwiane są wtedy zdalnie. Agencja będzie pośrednikiem między tobą a francuskim pracodawcą przed podpisaniem umowy oraz przez cały okres jej trwania.

Jeśli jesteś już we Francji, możesz też zgłosić się do francuskiej instytucji, pomagającej bezrobotnym znaleźć zatrudnienie. Najpierw musisz jednak zmierzyć się z francuską biurokracją: uzyskać adres zameldowania oraz założyć konto we francuskim banku, na które pracodawca będzie przelewać wynagrodzenie. 

Wielu Polaków decyduje się na podjęcie pracy we Francji ze względu na dobre zarobki, krótszy czas pracy, ale także chęć połączenia przyjemnego z pożytecznym. Taki wyjazd to możliwość poznania kultury tego pięknego kraju, jego kuchni i obyczajów, a także szansa na podszkolenie języka. Jeśli też rozważasz podjęcie pracy we Francji, zacznij regularnie przeglądać oferty. Z doświadczenia wiemy, że od momentu podjęcia decyzji do wyjazdu dzieli już tylko jeden krok. 

Udostępnij znajomym

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Powiązane artykuły

Publikowaliśmy dla:

Pssst...
Szukasz pracy?

Sprawdź nasze oferty w Polsce i za granicą!