Niewiele działów żongluje tak różnymi zadaniami i zarządza tak dużą ilością informacji jak Human Resources.
Na szczęście pojawiają się coraz to nowe narzędzia dla HR, które pomagają rekruterom zaoszczędzić czas i usprawnić codzienne aktywności.
Na rynku dostępne są już nawet aplikacje oparte na sztucznej inteligencji, które umożliwiają pełną automatyzację procesów rekrutacyjnych. Czy tak będzie wyglądać przyszłość rekrutacji?
Abyś nie musiał szukać, a mógł od razu zacząć testować, zebraliśmy nowoczesne narzędzia HR w jednym miejscu. Lista obejmuje 40+ pozycji i będzie cały czas rozszerzana.
Niektóre rozwiązania nie są co prawda dedykowane bezpośrednio HR-owcom, ale i tak świetnie sprawdzają się w ich pracy.
Do dzieła!
Nowoczesne narzędzia HR – podział na obszary pracy:
- Organizacja pracy
- Umawianie spotkań
- Sourcing kandydatów
- Preselekcja kandydatów
- Systemy ATS
- Automatyzacja rozmów kwalifikacyjnych
- Onboarding (platformy e-learningowe)
- Komunikacja i rozwój pracowników
- Prowadzenie wideo spotkań i szkoleń
- Ankiety dla pracowników
Organizacja pracy
Asana – program do zarządzania zarówno własnymi zadaniami, jak i całego zespołu. Obok Jiry jedno z najczęściej używanych narzędzi do zarządzania projektami w dużych organizacjach. Przydatne zwłaszcza dla HR managerów.
Evernote – uwagi spisane podczas spotkania rekrutacyjnego? Niedokończone ogłoszenie o pracę? Evernote pozwoli ci w dowolnej chwili uzyskać dostęp do wszystkich swoich notatek z każdego urządzenia. Możesz zacząć pisać coś na służbowym komputerze, a później dokończyć np. na smartphonie.
Grammarly – narzędzie obowiązkowe dla wszystkich rekrutujących po angielsku. Grammarly poprawi błędy w mailach, ogłoszeniach itd., a twoje treści będą nienaganne.
Kanban Tool – wirtualna tablica, która pomoże ci skutecznie zarządzać zadaniami i monitorować czas pracy.
Language Tool – literówki w ogłoszeniach o pracę czy korespondencji z kandydatem to zmora każdego rekrutera. Długo szukaliśmy dobrej alternatywy dla Grammarly, która poradzi sobie z korektą tekstów w j. polskim. Ze wszystkich przetestowanych wtyczek Language Tool wypadła zdecydowanie najlepiej.
Pocket – to taki organizer przeglądarki internetowej. Pomoże zapisać przydatne linki (np. do narzędzi HR☺️) i łatwo do nich wrócić. Dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zrobić porządek w zakładkach. Dzięki niemu możesz wrócić do ciekawych materiałów, także będąc offline.
Teamdeck – narzędzie do planowania i monitorowania dostępnych zasobów w firmie. Na pewno przyda się HR managerom w kontekście planowania rekrutacji.
Trello – to bardzo przyjazne narzędzie, które pomoże ci zaplanować zadania i na bieżąco odznaczać te wykonane. Przyklejane karteczki są ok, ale po co, skoro jest Trello i do tego za darmo?
Umawianie spotkań
Appoint.ly – dzięki niemu szybko umówisz spotkanie z poziomu e-maila.
Calendly – idealne rozwiązanie do umawiania spotkań z kandydatami. Do tego łatwe w obsłudze i bezpłatne.
Youcanbookme – dobra alternatywa dla Calendly.
Sourcing kandydatów
CV Timeline – bezpłatna wtyczka, która pomoże szybko wyfiltrować najważniejsze informacje z profilu LinkedIn i ocenić wartość kandydata.

Emplocity – to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce, które umożliwia pozyskiwanie pracowników przez chatbota. Emplocity automatyzuje komunikację z odwiedzającymi twoją stronę, pyta ich o doświadczenie, umiejętności, oczekiwania itd. i tym samym pomaga pozyskać kandydatów oraz dokonać wstępnej selekcji.
GlossaryTech – rekrutujesz do branży technicznej? W CV kandydatów często pojawia się terminologia, która dla kogoś spoza branży może być niezrozumiała. Teraz nie musisz już kopiować terminów i wklejać ich do Google – GlossaryTech pomoże ci je rozszyfrować.
Hiretual – ceniona przez rekruterów wyszukiwarka kandydatów., zwłaszcza z branży IT.
Hunter.io – wpisujesz nazwę firmy (np. konkurencyjnej), a Hunter wyszuka dla ciebie adresy e-mail pracujących w niej osób. Bardzo przydatny przy headhuntingu.
Mr. Toomuch – roszerzenie do Chrome przeznaczone dla rekruterów IT. Mr. Toomuch pomaga zrozumieć trudne technologiczne sformułowania podczas weryfikowania kandydata na LinkedIn, Stack Overflow czy Githubie. Podpowie ci, czym się różni Java od JavaScriptu itd.
Slack – choć może wydawać się to zaskakujące, Slack to nie tylko dobre narzędzie do wewnętrznej komunikacji, ale również… do sourcingu kandydatów. Ponoć świetnie sprawdza się przy rekrutacji do IT – polecamy lekturę tego materiału.
OctoHR – bezpłatna wtyczka do Chrome, która pomoże ci wyfiltrować najlepszych kandydatów i podsumować najważniejsze informacje zawarte w ich profilach.
Workable – rozbudowana platforma, za pomocą której możesz m.in. usprawnić proces sourcingu kandydatów, wyszukując ich po lokalizacji, firmie, umiejętnościach i słowach kluczowych.
Preselekcja kandydatów
Grywalizacja – magiczne słowa grywalizacja (ang. gramification) to wykorzystanie technik znanych z gier (np. komputerowych) do modyfikowania zachowań ludzi w sytuacjach życia codziennego, w celu zwiększenia ich zaangażowania. Przykład? Gry rekrutacyjne online przed zaproszeniem kandydatów na rozmowę.
Grywalizacja nie jest jeszcze bardzo rozpowszechnionym tematem w rekrutacji – to zatem dobry sposób, by się wyróżnić. Z pewnością wymaga ona jednak dużego zaplecza kreatywnego i wsparcia agencji interaktywnej. Jeśli masz do tego zasoby, to czemu by nie spróbować.
Ciekawy przykład gry rekrutacyjnej online można znaleźć u firmy Thales – kandydat wciela się tu w rolę obrońcy przed śmiertelnym niebezpieczeństwem. Firma chce tym sposobem przyciągnąć do siebie najlepszych inżynierów (źródlo: eRecruiter).
Poznaj również nowe trendy w rekrutacji na 2019.
Systemy ATS
Breezy.hr – w pełni funkcjonalny system ATS, który pomoże ci m.in. zarządzać bazą kandydatów, promować ogłoszenia, zautomatyzować wysyłkę e-maili i tworzyć raporty z przebiegu procesu rekrutacji.
eRecruiter – tej pozycji chyba nie trzeba nikomu przedstawiać – to najczęściej wykorzystywany w Polsce system do zarządzania rekrutacjami. Tak, my też z niego korzystamy!
HRlink – kolejne narzędzie do zarządzania rekrutacjami i bazą kandydatów. Dzięki niemu zaplanujesz proces rekrutacyjny i poszczególne zadania oraz przyspieszysz analizę rekrutacji.
Recruitee – prosty w obsłudze, intuicyjny i jednocześnie bardzo funkcjonalny system, który pozwoli ci zautomatyzować wiele procesów, takich jak: śledzenie aplikacji, umawianie spotkań, komunikacja z kandydatami i prowadzenie rozmów rekrutacyjnych.
Talent Base – pełny zestaw funkcji ATS: prowadzenie rekrutacji, ocena aplikacji, umawianie spotkań, przypomnienia oraz wysyłka maili i SMSów do kandydatów z poziomu systemu.
Traffit – rozwiązanie z naszego rodzimego rynku. Traffit pomoże ci dotrzeć do kandydatów, zautomatyzować ich ocenę i przyspieszyć procesy rekrutacyjne. System posiada też zaawansowaną wyszukiwarkę kandydatów oraz opcję prowadzenia korespondencji bezpośrednio z profilu danego kontaktu.Workable – bardzo intuicyjny system pozwalający zarządzać rekrutacjami, monitorować ich etapy i źródła oraz wyciągać raporty. Z systemu z powodzeniem korzysta wiele polskich organizacji.
Automatyzacja rozmów kwalifikacyjnych
Breezy.hr – opisane już powyżej narzędzie umożliwia też rekruterom udostępnianie zestawu pytań i jeśli jest taka potrzeba – zaznaczenie opcji, że kandydat może na nie odpowiedzieć wyłącznie w formie video.
Hirevue – aplikacja oparta na sztucznej inteligencji, która umożliwia natychmiastową ocenę kandydata. Kandydat nagrywa odpowiedzi na pytania rekrutera, a następnie system je ocenia, analizując m.in. głos, dobór słownictwa i mowę ciała. Rozwiązanie jest już bardzo popularne np. w Wielkiej Brytanii. Powoli zaczynają je też wdrażać duże firmy w Polsce.
Recruitee – podobnie jak Breezy.hr narzędzie to umożlliwia opcję udostępnienia pytań, na które kandydat musi odpowiedzieć w formie wideo.
Montage – automatyzacja rozmów kwalifikacyjnych za pomocą jednego narzędzia. Kandydat może wybrać termin rozmowy, a rekruter decyduje, jak zostanie przeprowadzona: rozmowa wideo live, rozmowa głosowa, pozostawienie odpowiedzi na pytania w formie wideo itd.
Sonru – kolejna bardzo dobra aplikacja do automatyzacji wideo rozmów, z powodzeniem stosowana przez rekruterów takich firm jak Nestle, PwC czy Volvo.

Onboarding (platformy e-learningowe)
HCM Deck – jedna z najpopularniejszych platform do organizacji szkoleń. Intuicyjna i wygodna oraz dzięki chmurowemu rozwiązaniu, dostępna z każdego miejsca, również dla pracowników zdalnych. Bardzo przydatna do onboardingu i budowania wewnętrznej bazy wiedzy.
Szukasz nowych rozwiązań w obszarze rekrutacji? Sprawdź nadchodzące wydarzenia HR w Polsce i zobacz, gdzie warto się pojawić.
Komunikacja i rozwój pracowników
Carrotspot – nowoczesna platforma motywacyjno-lojalnościowa, służąca do indywidualnego motywowania pracowników oraz zwiększenia ich zaangażowania w budowanie sukcesu firmy. Więcej o projekcie można przeczytać np. tutaj, a ostatnio było o nim naprawdę głośno.
Gamfi – Gamfi to najbardziej doświadczona w obszarze grywalizacji firma w Polsce. Tworzą platformę online do motywowania i zwiększania zaangażowania pracowników, która oparta jest właśnie na mechanizmach grywalizacji. Z powodzeniem wykorzystasz ją do onboardingu, retencji wiedzy oraz przy ocenie pracowników.
HRnest – fajne rozwiązanie do zarządzania urlopami, delegacjami i grafikiem pracy, które znacznie usprawnia obieg dokumentów. Aplikację można przetestować przez 21 dni za darmo.
HRsys – kompleksowy system do zarządzania całością procesów HRowych w firmie: od obsługi pracowników, przez komunikację wewnętrzną, aż po kadry i finanse.
Intra – platforma, dzięki której usprawnisz komunikację w zespole i ułatwisz współpracę całej firmy. Rozwiązanie z naszego rodzimego rynku.
Microsoft Teams – bezpłatne rozwiązanie, które sprawdza się zaskakująco dobrze. W naszej firmie pełni funkcję wewnętrznego komunikatora, informacyjnego boarda i podręcznej bazy plików.

Nais – polski system do nagradzania i angażowania pracowników. Pozwala on na stworzenie systemu benefitów, indywidualnie dopasowanego dla każdego pracownika. Jak to działa? Firma przyznaje środki, pracownik wybiera najlepsze dla siebie benefity mieszczące się w tym budżecie i korzysta z nich tak, jak lubi.
Sharebee – marketing stale namawia rekruterów do aktywności w social mediach, ale wciąż bez skutku? Sharebee łączy zespoły marketingu i rekrutacji (a może i sprzedaży) w skutecznych działaniach w zakresie Employee Advocacy. Rekruterzy otrzymują informację, że na stronie pojawił się nowy content i mogą łatwo udostępnić go na swoich profilach LinkedIn czy Facebook.
Sherlock Waste – jakiś problem Sherlocku? Z tym narzędziem zaangażujesz pracowników we wspólne rozwiązywanie problemów i unikniesz frustracji w zespole.
TeamworkBuzz – kolejne rozwiązanie z rodzimego rynku, które wspiera komunikację w zespole i zachęca pracowników do wzajemnego wyrażania uznania za dobrze wykonaną pracę.
Tomhrm – wielomodułowe rozwiązanie, które ułatwi komunikację między pracownikami a managerami i działem HR. Narzędzie umożliwia m.in. kontrolę urlopów i delegacji, planowanie rozwoju pracowników (szkolenia, budżety), przechowywanie dokumentów, przeprowadzanie ankiet i wiele innych.
Prowadzenie wideo spotkań i szkoleń
Click Meeting – to jedno z najlepszych narzędzi do prowadzenia webinariów, które świetnie sprawdzi się też przy wideo spotkaniach i szkoleniach.
Go to Meeting – dobra alternatywa dla Click Meeting. Umożliwia prowadzenie spotkań dla max 25 uczestników.
Webinar Jam – kolejne narzędzie do prowadzenia wideo spotkań. Umożliwia współprowadzenie rozmowy przez nawet 6 prezenterów, więc dobrze sprawdzi się przy prowadzeniu złożonych szkoleń.
Ankiety dla pracowników
Icebreaker – narzędzie do mierzenia satysfakcji pracowników. Wszystko działa automatycznie: pracownicy co tydzień otrzymują jedno pytanie NPS i udzielają anonimowej odpowiedzi.
Uservoice – narzędzie dedykowane do zbierania opinii klientów, ale świetnie sprawdza się też przy zbieraniu feedbacku od pracowników.
Webankieta – bardzo intuicyjne narzędzie do tworzenia ankiet i formularzy. Dobre i do tego z polską flagą.