Jak znaleźć pracę sezonową za granicą? Porady rekrutera

Praca wykonywana przez określony czas, najczęściej związana z określoną porą roku, nazywana jest pracą sezonową. 

Podjęcie tego typu zatrudnienia może nam dostarczyć dodatkowy zastrzyk gotówki, często pozwala na zdobycie pierwszego doświadczenia, np. za granicą, a także jest dobrym sposobem na podszkolenie umiejętności językowych.  

W artykule podpowiadam, jak znaleźć pracę sezonową za granicą oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty.

Gdzie i jak szukać? 

Najważniejsze to dobrze przemyśleć decyzję o wyjeździe i zadbać o bezpieczeństwo. Przed przyjęciem oferty pracy najlepiej będzie zaczerpnąć opinii z kilku źródeł, aby uniknąć rozczarowań na miejscu. 

W jaki sposób szukać ofert pracy?

  • Przez rodzinę / znajomych – obecnie za granicą pracuje ponad 2,5 miliona Polaków, większość w krajach Unii Europejskiej. Poczta pantoflowa jest bardzo dobrą metodą poszukiwania pracy i szybko może okazać się, że znasz kogoś, kto może polecić sprawdzonego, zagranicznego pracodawcę.
  • Przez agencję pracy, np. naszą, Jobs Plus – oferujemy konkretne i sprawdzone oferty, wspieramy kandydatów, począwszy od momentu wysłania CV, przez cały pobyt za granicą (zapewniamy opiekę polskiego konsultanta).
  • Prowadząc samodzielne poszukiwania – co może być zarówno plusem, jak i minusem, w szczególności, gdy jedziemy pierwszy raz do danego miejsca, jest to nasza pierwsza praca sezonowa lub nie znamy dobrze języka.

Obecnie istnieje wiele portali, które bardzo ułatwiają poszukiwanie pracy. Warto w tym miejscu wymienić strony takie jak: poloniusz.pl, pracazarogiem.pl, nuzle.pl, olx.pl i wiele innych. 

Dużą rolę odgrywają również media społecznościowe, głównie Facebook. Większość z nas posiada już konto, teraz wystarczy więc tylko dołączyć do grup związanych z poszukiwaniem pracy. Są to grupy ogólne typu „Praca za granicą” lub o węższej tematyce jak „Praca w gastronomii – Francja”. W takich miejscach udziela się wiele osób, które np. były zatrudnione w firmie, gdzie chcesz aplikować – to zatem dobra okazja, żeby porozmawiać i dopytać o szczegóły dotyczące danego miejsca pracy. 

Na Facebooku działają także rekruterzy. Często zdarza się, że jest pierwszy kanał dotarcia do kandydatów, na którym publikują oni swoje ogłoszenia. W tym wypadku masz możliwość szybkiego kontaktu z rekruterem przez wiadomość prywatną na Messengerze, zazwyczaj podany jest też numer kontaktowy.

Poszukiwania pracy w sieci warto poszerzyć też o strony agencji zatrudnienia. Znajdziesz tam wszystkie aktualne oferty pracy, również za granicą. Jeśli znajdziesz interesującą ofertę, możesz od razu skontaktować się z rekruterem, który prowadzi dany proces (na stronie naszej agencji przy każdym ogłoszeniu o pracę widoczny jest bezpośredni kontakt). To gwarancja na szybkie znalezienie pracy i uczciwą ofertę u sprawdzonego pracodawcy. 

Kiedy aplikować? 

Przybliżę, jak wygląda to z perspektywy agencji pracy. Oferty z pewnych branż, jak wszelkiego rodzaju prace budowlane, praca na produkcji czy też prace magazynowe posiadamy właściwie przez cały rok. Obejmują one jednak dłuższy okres zatrudnienia niż tylko dany sezon. 

Dziś pod lupę weźmiemy branże gastronomiczną i hotelarską. Oferty z tych sektorów pojawiają się najczęściej sezonowo: w okresie letnim lub zimowym. Jeśli to właśnie tego rodzaju oferta cię interesuje, najrozsądniej rozpocząć poszukiwania minimum miesiąc przez rozpoczęciem sezonu

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wizyta w agencji / telefon do konsultanta agencji i rozeznanie, czy istnieje szansa na wyjazd w najbliższym czasie. Nawet jeśli agencja nie ma jeszcze informacji od pracodawców o zapotrzebowaniu na dany sezon, to zazwyczaj proponuje osobie zainteresowanej pozostawienie CV w bazie. 

Jako agencja pracy posiadamy także stałych klientów, dla których szukamy pracowników na każdy sezon zimowy i letni. Jesteśmy zawsze otwarci na bezpośrednie zgłoszenia od osób szukających pracy i jak tylko otrzymamy już konkretne informacje od klienta, od razu nawiązujemy z nimi kontakt.

Jakie umiejętności należy posiadać?

Wymagania pracodawców są bardzo różnorodne, w zależności od branży i specyfiki pracy. Na pierwszy ogień idzie: doświadczenie i znajomość języków obcych. Zdarza się też tak, że klient nie ma większych oczekiwań, z wyjątkiem dyspozycyjności kandydata do pracy w określonym terminie. Wystarczy chęć do pracy, a wszystkiego można nauczyć się na miejscu. 

Oto przegląd przykładowych wymagań na stanowiska z branży gastronomicznej:

  • Kucharz: kilkuletnie doświadczenie w branży/doświadczenie w pracy za granicą/doświadczenie w przygotowywaniu potraw z karty menu restauracji; znajomość języka obcego: angielski lub/i język obowiązujący w kraju, do którego wyjedziesz/znajomość specjalistycznego słownictwa związanego z gastronomią
  • Pomoc kuchenna: minimalne doświadczenie w gastronomii/jako pomoc kuchenna, zdarza się, że znajomość języka obcego, tak jak w przypadku wyżej wymienionego kucharza
  • Kelner: kilkuletnie/minimalne doświadczenie w zawodzie/ doświadczenie w pracy za granicą; zazwyczaj bardzo dobra znajomość języka/języków obcych

A oto przykładowe wymagania na stanowiska w branży hotelarskiej:

  • Pokojówka/pokojowy: w zależności od hotelu będzie to minimalne lub kilkuletnie doświadczenie w branży; znajomość języka obcego, najczęściej w stopniu podstawowym, obejmującym słownictwo związane z branżą 
  • Pracownik recepcji: kilkuletnie doświadczenie; bardzo dobra znajomość języka/języków obcych, z reguły dwóch

Wymagania są zawsze zawarte w ofercie, więc warto dobrze ją przeanalizować, a w razie pytań skontaktować się z rekruterem, który posiada cały pakiet informacji. 

Oprócz wymagań dotyczących doświadczenia i wiedzy zdarza się, że warunkiem koniecznym jest posiadanie własnego samochodu, co często wiąże się z lokalizacją miejsca zamieszkania i dojazdami do pracy – jest to jednak bardzo rzadki przypadek, jeśli chodzi o pracę sezonowe. 

Co jeśli nie posiadasz doświadczenia, a chcesz wyjechać? 

Koniecznie wyślij CV! Zdarza się, że mimo wymogów w ofercie, decydujące okażą się inne czynniki i pracodawca zdecyduje się zatrudnić właśnie ciebie. Czasami po prostu widać potencjał drzemiący w kandydacie i można łatwo wywnioskować, że uda mu się szybko wdrożyć w obowiązki.

W przypadku języków obcych pracodawcy bywają jednak mniej ugięci. Znajomość i nieustanne doszkalanie umiejętności językowych są zawsze opłacalne, szczególnie gdy wiążemy z nimi naszą przyszłość i rozważamy wyjazd za granicę, choćby tymczasowo. 

Nie zawsze wymagana jest jednak znajomość języka na wysokim poziomie. W niektórych przypadkach potrzebne są dosłownie podstawy, w innych raczej umiejętności pozwalające na swobodną komunikację w najważniejszych kwestiach. Zdarza się też (np. w branży budowlanej), że pracodawca chce zatrudnić całą ekipę i wystarczy, kiedy językiem obcym włada jedna osoba z grupy.

 Jakie dokumenty przygotować? 

CV jest tak zwanym dokumentem pierwszego kontaktu, który w dużym stopniu wpływa na decyzję o zatrudnieniu. To zatem istotne, w jakiej formie zostanie ono wysłane do potencjalnego pracodawcy. Doświadczenie i umiejętności to zdecydowanie jego najważniejsze punkty.

Co powoduje uśmiech na twarzy rekrutera, kiedy czyta CV wysłane na ofertę dotyczącą pracy sezonowej?

  • Dobrze opisane doświadczenie, szczególnie to ostatnie – zaznacz miejsce pracy, okres zatrudnienia i obowiązki; pamiętaj o aktualizowaniu CV i nie zostawiaj w nim luk w CV.
  • Koncentracja na doświadczeniu, które wymagane jest w ofercie – gdy aplikujesz na przykład na stanowisko gastronomiczne, wyróżnij i opisz dokładnie doświadczenie w gastronomii lub pochodnych dziedzinach.
  • Zawarty w CV poziom znajomości języków obcych – skup się na tych wymaganych, a jeśli znasz inne, również zaznacz to w CV, ale w dalszej kolejności.
  • CV w języku obcym – to idealne rozwiązanie, spore ułatwienie dla rekrutera, a także dowód na to, że potrafisz posługiwać się danym językiem; najlepszą opcją jest wysłanie CV w języku obowiązującym w miejscu, do którego jedziesz, chyba że w ofercie jest prośba/wymóg, aby wysłać CV w języku angielskim. CV w języku obcym zazwyczaj nie jest wymogiem (agencja pracy zadba o tłumaczenie), natomiast jest zawsze mile widziane.
  • Dodatkowe umiejętności i certyfikaty to także ważny element – np. jeśli ukończyłeś kurs baristy i chcesz podjąć pracę w gastronomii), śmiało napisz o tym w CV.

CV jest w zasadzie jedynym dokumentem wymaganym na poziomie rekrutacji, dlatego tak ważne jest, aby je dopracować.

Dlaczego warto podjąć pracę sezonową za granicą? 

Wyjazd do pracy za granicę to wyzwanie, ale też jednocześnie możliwość rozwoju i sprawdzenia siebie. 

Poza doskonaleniem umiejętności językowych, możemy poznać kulturę i kuchnię obcego kraju oraz zdobyć cenne doświadczenie w międzynarodowym środowisku.

Dodatkowo, wyjeżdżając przez agencję zatrudnienia, np. do pracy w restauracji, zazwyczaj masz zapewniony posiłek oraz zakwaterowanie, co oznacza, że możesz zaoszczędzić całkiem sporą sumę pieniędzy. A gdy wybierzesz restaurację np. nad jeziorem lub w górskim kurorcie (tak, często mamy takie oferty!), jako benefit możesz otrzymać nawet skipass, czyli kartę narciarza czy kampera do własnej dyspozycji. 

Nie bój się pytać o to, co oferuje pracodawca już na etapie rekrutacji. Wynagrodzenie to oczywiście kluczowy element oferty, ale możesz liczyć też na wiele innych dodatków, które zapewnią ci urozmaicony pobyt za granicą i dobre wspomnienia po powrocie do kraju. 

Powodzenia w poszukiwaniu wymarzonej oferty!

 

Udostępnij znajomym

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Powiązane artykuły

Publikowaliśmy dla:

Pssst...
Szukasz pracy?

Sprawdź nasze oferty w Polsce i za granicą!