Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy przez agencję pracy – krok po kroku

Jeśli zastanawiasz się nad zatrudnieniem Ukraińca przez agencję pracy, podpowiemy ci jak zrobić to w łatwy, ale przede wszystkim legalny sposób. 

Proces ten nie jest skomplikowany, ponieważ większość formalności przejmuje agencja pracy. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Zastanów się, kogo chcesz zatrudnić 

Zanim zdecydujesz się na kontakt z agencją, powinieneś przygotować wstępny opis stanowiska poszukiwanej osoby. To z pewnością przyspieszy cały proces. Przygotuj takie informacje jak:

 • nazwa stanowiska
 • zakres obowiązków
 • okres zatrudnienia
 • ilość pracowników
 • wynagrodzenie

To podstawowe informacje, dzięki którym agencja pracy może ustalić, w jakim czasie jest w stanie dostarczyć do Twojej firmy pracowników zgodnych z oczekiwaniami. Pamiętaj, nie każda praca może zostać powierzona pracownikowi z Ukrainy.

Decydując się na zatrudnienie pracownika z Ukrainy przez agencję pracy, musisz mieć na uwadze, że sposób ten narzuca kilka ograniczeń. Nie każdy pracownik z Ukrainy może zostać zatrudniony przez agencję i oddelegowany do pracy u klienta. Dotyczy to np. stanowisk, w przypadku których występują czynniki szczególnie niebezpieczne. 

Nie możesz także zatrudnić Ukraińców przez agencję pracy i zastąpić nimi pracowników zatrudnionych aktualnie w Twojej firmie na takim samym stanowisku.

Ograniczenia te wynikają z Ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł o ograniczeniach i zakazach w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. 

Zgłoś się do agencji pracy  

Następny krok to rozmowa z agencją pracy, która wesprze firmę w zatrudnieniu Ukraińców. 

W naszej agencji zwykle po pierwszym kontakcie zadajemy kilka dodatkowych pytań dotyczących stanowiska, przygotowujemy ofertę, a po jej zaakceptowaniu przystępujemy do podpisania umowy i rozpoczęcia współpracy. Wszystkie formalności możemy zamknąć nawet w ciągu 1 dnia. 

Po podpisaniu umowy od razu zabieramy się do poszukiwania pracowników. Korzystamy z własnych baz kandydatów i narzędzi, działamy także bezpośrednio na rynku ukraińskim. 

W ramach usługi zatrudniania pracowników z Ukrainy w naszej agencji oferujemy:

 • pozyskiwanie pracowników z terenu Ukrainy i Polski na podstawie wymagań klienta,
 • weryfikację znajomości języka i wymaganych umiejętności,
 • legalizację pobytu i uzyskanie dokumentów niezbędnych do podjęcia pracy przez pracownika, m.in:
  • wydanie zaproszenia dla kandydata;
  • rejestracja oświadczenia informującego o zamiarze powierzenia pracy obywatelom Ukrainy (na okres 6 miesięcy);
  • przedłużenie dalszego pobytu i pracy ( po okresie 6 miesięcy) na podstawie zezwolenia o pracę lub Karty Pobytu.
 • koordynowanie przyjazdu pracowników z Ukrainy do Polski,
 • pomoc w znalezieniu zakwaterowania dla pracowników z Ukrainy,
 • stały kontakt pomiędzy agencją, pracownikiem, a klientem,
 • pełną opiekę administracyjno-kadrową nad zatrudnionymi pracownikami

Jako agencja przejmujemy za naszego klienta cały proces od momentu poszukiwania kandydatów do pracy, aż do wypłaty wynagrodzeń. 

Zachęcamy również do przeczytania artykułu o tym, jak dokładnie wygląda współpraca z agencją pracy tymczasowej. 

Przygotuj firmę na zatrudnianie pracowników z Ukrainy 

Po znalezieniu i oddelegowaniu pracowników do firmy naszego klienta przejmujemy za niego wszelkie obowiązki wynikające z zatrudnienia pracowników z Ukrainy.

Jednak to na firmie, w której pracownik będzie docelowo wykonywał pracę leży obowiązek odpowiedniego wdrożenia pracownika w nowe obowiązki. Mimo iż Ukraina to nasz bliski sąsiad, to jednak kultura pracy między naszymi krajami znacząco się różni.

Zarządzanie pracownikami z Ukrainy dla niedoświadczonych przedsiębiorców może okazać się wyzwaniem. Bardzo ważne jest zatem, aby odpowiednio przygotować się na przyjęcie pracowników z Ukrainy. 

Należy pamiętać między innymi o kwestiach, takich jak dostosowanie procesu onboardingu do zagranicznych pracowników czy tłumaczeniu odpowiednich dokumentów. 

Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, jak przygotować firmę na zatrudnienie pracowników z Ukrainy. 

Udostępnij znajomym

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Powiązane artykuły

Publikowaliśmy dla:

Nasze artykuły
prosto na Twoją skrzynkę!