Jak utrzymać talenty, które już pozyskaliśmy? Praktyczne porady dla specjalistów HR

Oprócz kompetencji pracowników, w postaci wiedzy, doświadczenia i umiejętności, to również ich zadowolenie z pracy przekłada się na sukces całej organizacji. 

Rynek pracy jest przepełniony ofertami, a zapotrzebowanie na specjalistów wciąż rośnie. Kandydaci są świadomi tej sytuacji i wiedzą, że wybór należy właśnie do nich. Pozyskanie talentów, a następnie ich utrzymanie stanowi zatem spore wyzwanie dla przedsiębiorców. 

Firmy konkurujące ze sobą o najlepszych pracowników powinny więc przede wszystkim zadbać o zespół, który już udało im się pozyskać do organizacji i dzięki któremu osiągają założone cele. 

W jaki sposób zbudować zaangażowanie oraz stworzyć przyjazne środowisko pracy? 
Jakie działania podjąć, aby pracownik czuł się doceniony? 
Jak utrzymać talenty, które już pozyskaliśmy? 

W poniższym artykule znajdziecie praktyczne porady dla specjalistów HR w zakresie umiejętnego zarządzania talentami i w konsekwencji utrzymania ich w firmie. 

Czym jest talent dla organizacji?

Każdy pracownik posiada zestaw kompetencji, którymi wyróżnia się na tle innych. Oprócz wiedzy i doświadczenia, liczą się indywidualne cechy i talenty, takie jak kreatywność, ponadprzeciętne zdolności analityczne czy umiejętność przewidywania. 

O wartości pracownika świadczy również jego zaangażowanie, wytrwałość w dążeniu do celu i pracowitość.  Ogromne znaczenie ma też pasja – osoby zafascynowane swoją pracą pracują efektywniej i swoje działania przekładają na sukces całej organizacji. 

Bez utalentowanych pracowników firma nie będzie w stanie iść do przodu. Warto więc doceniać tę grupę i w zamian zaoferować jej odpowiednie warunki do pracy i samorealizacji.

Dlaczego utalentowani pracownicy odchodzą z firmy?  

Dla każdego pracownika najważniejsze są dobre warunki zatrudnienia, możliwości rozwoju oraz poczucie bycia docenianym i zauważonym. 

Organizacja, w której pracownicy mogą wykorzystać swoje umiejętności i sukcesywnie je rozszerzać, będzie miała znacznie większe szanse na ich zatrzymanie. W dzisiejszych czasach liczy się nie tylko wysokość wynagrodzenia czy prestiżowe stanowisko. 

Z własnego doświadczenia wiem, że kandydaci, którzy zmieniają pracę, niekiedy są w stanie zarabiać mniej, jeśli na wstępie mają zagwarantowane i jasno określone możliwości rozwoju. 

Nikt nie lubi stać w miejscu i to właśnie poczucie stagnacji skłania często pracownika do odejścia. Jeśli w pewnym momencie uświadamia on sobie, że w obecnej firmie nic więcej go nie czeka, odchodzi i szuka zajęcia, które da mu satysfakcję. 

Pracodawcy bardzo często tracą najlepszych pracowników, ponieważ zbyt późno dostrzegają potrzeby pozyskanych talentów oraz ich prawdziwy potencjał. Brak świadomości pracodawcy przekłada się na brak motywacji u pracownika. 

Zarówno szef, jak i dział HR, powinni dokładnie wiedzieć, czym odznaczają się poszczególni pracownicy i wykorzystać tę wiedzę, by zadbać o ich zadowolenie, zaangażowanie i motywację. Niezbędne do tego jest właściwe zarządzanie talentami, które opiera się na identyfikacji najbardziej utalentowanych pracowników i wspieraniu ich rozwoju. Nie tylko pomoże to zatrzymać ich w firmie, ale też przełoży się na realizację planów przedsiębiorstwa. 

Jak utrzymać talenty, które już pozyskaliśmy? 

Zadbaj o proces rekrutacji  

Rynek pracy przeobraził się w rynek pracownika. W wielu przypadkach znalezienie odpowiedniej osoby przypomina bitwę pomiędzy firmami, a kiedy kontaktujemy się z kandydatem, aby zapytać o jego ostateczną decyzję, okazuje się, że podpisał on już umowę z innym pracodawcą. 

Dużą rolę odgrywa więc sam proces rekrutacyjny – uważnie się mu przyjrzyj, zanim przystąpisz do szukania nowych talentów,.

Jeśli okaże się, że na którymś etapie proces jest on niekompletny lub nieprzemyślany, zatrudnisz niewłaściwe osoby, które szybko odejdą z firmy. Taki schemat działania spowoduje powrót do punktu wyjścia, twoja dotychczasowa praca pójdzie na marne, a firma poniesie dodatkowe koszty. 

Dobrą praktyką jest więc regularny przegląd i stałe udoskonalenie metod rekrutacji i weryfikacji kandydatów. Pamiętaj też, aby dywersyfikować procesy w zależności od stanowisk, na które aktualnie poszukujesz pracowników. 

Sprawdzaj referencje, badaj kompetencje i zwracaj uwagę na umiejętności miękkie pracownika. Pomoże to dokonać trafnej oceny kandydata nie tylko pod kątem jego wiedzy i przygotowania, ale także dopasowania do kultury organizacji. 

Zweryfikuj pakiet benefitów 

Jeśli jesteś w stanie zapewnić konkurencyjne wynagrodzenie, z pewnością zwiększy to twoje szanse na przyciągnięcie kandydatów. Warto też zwrócić szczególną uwagę na pakiet benefitów, który oferuje twoja firma. Idealne benefity pracownicze to takie, które czynią cię konkurencyjnym pracodawcą i pomagają zatrzymać talenty w firmie. 

W każdej rekrutacji, którą do tej pory prowadziłam, kandydaci pytali o świadczenia dodatkowe. 

Wbrew pozorom pieniądze to nie wszystko. Pracownicy cenią sobie dodatki, które ułatwią ich pracę i pomogą im utrzymać work-life balance. Praca zdalna, elastyczne godziny pracy, wcześniejsze wyjścia, pakiety medyczne czy sportowe to przykłady tych benefitów, o które często pytają kandydaci. 

Pamiętaj jednak, że świadczenia dodatkowe powinny być dostosowane do specyfiki twojej firmy oraz do indywidualnych potrzeb pracowników. Tylko wtedy zespół naprawdę je doceni.

Pozyskuj feedback od pracowników

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, skąd wynika rotacja pracowników w twojej firmie, dobrym rozwiązaniem jest zapytanie ich wprost o odczucia i powody zmian. W tym celu przygotuj exit interview.

Właściwie opracowana ankieta pozwoli ci uzyskać informacje na temat przyczyn odejścia, a także dostarczy wiedzy na temat tego, co można polepszyć w firmie, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. 

Być może należy dokonać zmian w miejscu pracy, aby było ono zgodne z preferencjami pracowników. Kluczowe są zatem rozmowy również z obecnymi pracownikami oraz badanie ich zadowolenia i satysfakcji w miejscu pracy. Jeśli otrzymujesz sygnały, że coś wymaga poprawy, nie ignoruj ich i wsłuchuj się w głos swoich pracowników. 

Przyjrzyj się kulturze organizacyjnej  

Pieniądze są nadal ważnym elementem w życiu każdego człowieka i to często dla zaspokojenia potrzeb materialnych ludzie zmieniają pracę i poszukują nowych możliwości. 

Z doświadczenia wiem jednak, że dla kandydatów coraz bardziej liczy się atmosfera w biurze i zgrany zespół, który chętnie dzieli się wiedzą. W końcu to właśnie w pracy spędzamy większość czasu. Stąd tak ważna dla pracowników jest kultura organizacyjna, która sprzyja kreatywności, integracji i sprawia, że miejsce pracy staje się bardziej atrakcyjne. 

Być może nie na wszystko będziesz miał wpływ i kontrolę, ale jako specjalista HR możesz, a nawet powinieneś zachęcać do integracji i budowania relacji oraz dbać o zdrową atmosferę. Jeśli twoi pracownicy będą mieć poczucie przynależności do firmy, w której pracują, zostaną w niej na dłużej. 

Zapewnij możliwości rozwoju  

Możliwości rozwoju to temat, który przejawia się w niemal każdej ofercie i na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Pojęcie rozwoju może jednak oznaczać coś zupełnie innego dla każdej organizacji i każdej jednostki. Dlatego to tak ważne, aby doprecyzować szczegóły. 

Połóż nacisk na kształcenie, szkolenia i rozwój pracowników, a szybko zauważysz wzrost ich zaangażowania i motywacji. Możesz zaoferować np. dofinansowanie studiów podyplomowych, budżet szkoleniowy (np. 1000 zł rocznie) czy wewnętrzny program, umożliwiający wdrożenie się w różne stanowiska w obrębie organizacji. 

Oferowanie możliwości rozwoju to jedna z najlepszych form docenienia pracownika.

Odpowiednio wynagradzaj i doceniaj efekty

Jeśli pracownicy dobrze wykonują swoją pracę, wykazują się kreatywnością i wysokim zaangażowaniem, należy ich za to wynagrodzić. 

Ustal system premiowy i zasady przyznawania podwyżek, aby twoi pracownicy wiedzieli, że ich wysyłki zostaną zawsze docenione. Rozmawiaj o sukcesach i chwal, gdy nadarzy się do tego okazja. Pogratulowanie komuś wykonania świetnej pracy oraz zwrócenie uwagi na wysiłek, jaki włożył w osiągnięcie danego celu, na pewno pozytywnie wpłynie na jego dalszą motywację.

Dokonuj okresowych ocen 

Rozmowa z pracownikami i poznanie ich przemyśleń, sugestii czy wątpliwości pozwoli ci zrozumieć, jak postrzegana jest firma. 

Dodatkowo pracownicy lubią i chcą otrzymywać informacje zwrotne na temat swojej pracy, dlatego warto zaplanować regularne spotkania (tzw. ocena okresowa, np. na koniec każdego kwartału), podczas których wzajemnie przekażecie sobie feedback.

Takie rozmowy dają pracownikom poczucie, że przełożony oraz dział HR interesują się nimi, a także są dobrą okazją do zaproponowania nowych możliwości rozwoju i zgłoszenia ewentualnych wątpliwości czy zażaleń. 

Pracownik jest najważniejszym zasobem organizacji, który oferuje swoją wiedzę i doświadczenie. Proces pozyskiwania, a następnie zatrzymania talentów wymaga odpowiedniego przygotowania i ciągłej optymalizacji. 

Aby utrzymać najlepszych pracowników w firmę, należy zadbać nie tylko o warunki zatrudnienia, możliwości rozwoju, ale także dać poczucie przynależności i wspólnoty. 

Pamiętaj jednak, że pracownicy odchodzą z pracy z różnych powodów: zmieniają miejsce zamieszkania, zakładają rodziny i muszą przeorganizować swoje życie. To naturalna kolej rzeczy i pracodawcy nie pozostaje nic innego niż się z tym pogodzić. Warto jednak podjąć działania mające na celu zatrzymanie pozyskanych talentów, odpowiednio nimi zarządzać, słuchać ich opinii oraz zapewnić możliwości rozwoju i kształcenia.

Takie podejście zwiększy szanse na wieloletnią współpracę i pomoże przyciągnąć nowe, wartościowe talenty do organizacji.

Udostępnij znajomym

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Powiązane artykuły

Publikowaliśmy dla:

Nasze artykuły
prosto na Twoją skrzynkę!