Prześlij nam wiadomość - odpiszemy

Jak negocjować wynagrodzenie?

 Lepiej, żeby wtedy nie usłyszał jedynie ciszy…

 

Moja koleżanka Magda starała się o pierwszą poważną pracę (w jednej z firm BPO). Zupełnie zaskoczyło ją to pytanie z ust rekrutera. Bez chwili zastanowienia podała kwotę, która… nawet nie była minimalną krajową. Rekruterka uśmiechnęła się z politowaniem i powiedziała: „Ale proszę pani, u nas płacimy troszkę więcej…”. Okazało się, że Magda w ogóle nie ma pojęcia o realiach rynkowych.

Do dziś z zażenowaniem wspomina tę rozmowę, bo wyszło jej nieprzygotowanie do rozmowy. Po prostu założyła, że przyjmie każdą ofertę. Na dodatek nie walczyła o wynagrodzenie, a jak się potem okazało – mogła otrzymać znacznie więcej. Wystarczyło, że przygotowałaby się do rozmowy.

Jeśli pracownik nie stara się o dobrą ofertę, to często jej po prostu nie otrzyma. A pracodawca pójdzie po linii najmniejszego oporu, bo po co ma płacić więcej, kiedy kandydat zgodzi się na wszystko?

Dlatego nawet jeśli jesteś przeciwny rozmowie o pieniądzach i oczekujesz pełnej jawności wynagrodzeń, warto przygotować się do odpowiedzi na pytanie o oczekiwane zarobki. Jak to zrobić?

  1.  Zawsze wiedz, czego chcesz. Zastanów się, jaka kwota jest absolutnym minimum, poniżej którego na pewno nie przyjmiesz danej oferty pracy. Weź pod uwagę to, ile zarabiasz teraz (w końcu rzadko zmieniamy pracę na gorzej płatną) i czy obecnie czujesz się sprawiedliwie i adekwatnie wynagradzany.  
  2. Przejrzyj raporty płacowe. Nie zawsze są miarodajne, ale dają ogólne pojęcie, ile zarabiają osoby zatrudnione na podobnym stanowisku, o podobnym doświadczeniu zawodowym i w twoim regionie.. Na dodatek pracodawcy również z nich czerpią wiedzę na temat zarobków w danej branży. Dlatego raporty są zdecydowanie twoją lekturą obowiązkową!
  3. Weź pod uwagę różne czynniki. Jak np. specyfikę pracy, ilość obowiązków na danym stanowisku (w tym wyjazdy służbowe), wymagania (np. języki obce, rzadkie umiejętności), ale również miejsce pracy – czy np. będziesz wydawał więcej na dojazdy, więcej czasu spędzał w autobusie? Pamiętaj, że częścią oferty są również benefity pozapłacowe. Zastanów się więc, czy jesteś skłonny obniżyć swoje oczekiwania, jeśli pracodawca zaoferuje szeroki wachlarz pozapłacowych korzyści?
  4. Znaj swoją wartość. Bądź przygotowany na to, by odpowiednio argumentować swoje oczekiwania finansowe. Podkreślaj swoje atuty, doświadczenie oraz to, jaką wartość dodaną wniesiesz do firmy. Nigdy jednak nie używaj argumentów prywatnych, np. że chcesz zarabiać więcej, bo bierzesz kredyt czy spodziewasz się dziecka.

 

Czy zgodzić się, jeśli zaproponują mi kwotę wynagrodzenia niższą niż oczekiwałem?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, dlatego tę decyzję warto dobrze przemyśleć. Pomyśl, że jeśli podasz lub zgodzisz się na zbyt niską kwotę, po prostu szybko przestaniesz być zadowolony i zmotywowany do pracy, czując, że mógłbyś zarabiać więcej. Niedoceniony pracownik szybko zaczyna się frustrować i szukać nowej pracy, a przecież nie o to chodzi, prawda? Czasem warto odrzucić ciekawą, ale gorzej płatną ofertę pracy, jeśli wiesz, że powinieneś zarabiać więcej. 

Co jeśli rekruter nie poruszy tematu wynagrodzenia?

Gdy przyjdzie moment zadawania pytań, po prostu sam podejmij ten temat. Zaznacz, że specyfika pracy jest dla ciebie ważna, ale oferta finansowa również się liczy. To ważny temat w toku rekrutacji, dlatego nie powinien zostać przemilczany przez żadną ze stron.

Co jeśli rekruter zapyta, ile zarabiam obecnie?

Wiemy, że takie pytania się zdarzają, ale nie musisz mówić, ile aktualnie zarabiasz. Rekrutera powinno interesować tylko to, jakie są twoje oczekiwania i kwalifikacje, a nie jaką pensję pobierasz teraz. W wielu firmach jesteśmy również zobligowani by dochować tajemnicy wynagrodzenia, dlatego jeśli rekruter pyta o takie sprawy, możesz mu grzecznie odmówić odpowiedzi.

 

Podobno pieniądze lubią ciszę, ale o pewnych kwestiach warto mówić głośno. Zarobki w toku rekrutacji to ważna sprawa. Zawsze dobrze przygotuj się do rozmowy, by przekonać pracodawcę, że powinien nie tylko postawić na ciebie, ale także zaproponować ci atrakcyjną ofertę.  

O autorze:

Joanna Pieńkowska – Marketing & PR Specialist w Jobs Plus. Komunikacja to moja specjalność: dbam o dobre relacje wewnątrz firmy, z naszymi Kandydatami oraz z mediami. Czuwam nad dobrym przepływem informacji i staram się, by zawsze były powody, by mówić o nas dobrze. 

Udostępnij znajomym

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Powiązane artykuły

Publikowaliśmy dla:

Nasze artykuły
prosto na Twoją skrzynkę!