Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna przebiega sprawnie aż do momentu, gdy pada słynne pytanie:

“A ile chciałby pan zarabiać?”

Cisza.

Jak negocjować wynagrodzenie, aby nie zostało to źle odebrane przez rekrutera?
A co jeśli powiem za dużo i zdecydują się zatrudnić kogoś innego?
A jeśli powiem za mało, to czy potem dadzą mi podwyżkę?

Może też zdarzyć się tak, że to pytanie w ogóle nie padnie z ust rekrutera. Czy kandydat powinien wtedy sam podjąć temat?

W tym artykule podpowiadamy:

 • jak negocjować wynagrodzenie z nowym pracodawcą
 • jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej z rekruterem
 • w którym momencie rozpocząć negocjacje
 • jak negocjować podwyżkę po okresie próbnym

Dlaczego negocjowanie wynagrodzenia wydaje się trudne?

Z naszych doświadczeń jako agencja rekrutacji wynika, że kandydaci nie wiedzą, jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej. Owszem, pytają o zarobki na stanowisku, rzadko podejmują jednak próbę negocjacji.

Z czego to wynika? Często z obawy, że mogą nie dostać tej pracy. Wielu kandydatów tak bardzo chce znaleźć zatrudnienie (lub zmienić obecne), że z góry godzi się na zaproponowane warunki.

Zdarza się też, że tylko wyrażają swoje niezadowolenie ze stawki zamiast przygotować rzeczowe argumenty i rozpocząć negocjacje.

A szkoda, bo rozmowa kwalifikacyjna to najlepszy moment na negocjowanie wynagrodzenia.

Zdecydowanie łatwiej zawalczyć o dobre warunki zatrudnienia podczas procesu rekrutacyjnego niż później otrzymać podwyżkę.

Poniżej przydatne porady, jak negocjować wynagrodzenie.

Opieraj się na rynkowych trendach w wynagrodzeniach

Inaczej zarabia regionalny kierownik sprzedaży, a inną kwotę oferuje się przedstawicielowi handlowemu; zarobki w Warszawie różnić się będą od wynagrodzeń w małym mieście na tym samym stanowisku , itd.

Dlatego koniecznie sprawdź, ile wynoszą zarobki na podobnym stanowisku, w tym regionie i w firmie o podobnej wielkości. Możesz to zrobić np. na stronach Wynagrodzenia.pl czy Pensjometr.pl.

Dane posłużą jako ważny argument przy negocjowaniu wynagrodzenia.

jak negocjować wynagrodzenie
Aby lepiej przygotować się do negocjacji, sprawdź najpierw obecne trendy w wynagrodzeniach.

Przygotuj listę swoich mocnych stron

Informację o średnim wynagrodzeniu na podobnym stanowisku potraktuj orientacyjnie. Jeżeli wiesz, że jesteś wartościowym pracownikiem, masz wysokie kwalifikacje, posiadasz certyfikaty i np. biegle znasz język obcy, możesz poprosić pracodawcę o więcej.

Negocjacje rozpocznij od progu +15-20%, pamiętając przy tym, aby przytaczać konkretne argumenty, dlaczego twoja kandydatura jest warta więcej.

W tym celu przygotuj sobie wcześniej listę:

 • kluczowych umiejętności
 • ukończonych kursów
 • zdobytych certyfikatów
 • uzyskanych uprawnień
 • języków obcych, które znasz (i na jakim poziomie)
 • osiągnięć u poprzednich pracodawców (np. zwiększenie sprzedaży usług firmy o 12% w ciągu kwartału, zwiększenie efektywności produkcji o 10%, itp.)

Pamiętaj też, aby umieścić wszystkie te informacje w swoim CV. Możesz wykorzystać np. gotowe szablony CV, opracowanie przez doświadczonych rekruterów z naszej agencji pracy.

Operuj widełkami, a nie konkretną liczbą

Podanie przedziału zarobków, w których chciałbyś umieścić swoją przyszłą wypłatę, to dobry punkt wyjścia. Deklarujesz wtedy rekruterowi / pracodawcy elastyczność i gotowość do negocjacji.

Pamiętaj jednak, że pracodawca, znając twoje minimum, zawsze będzie starał się ustalić wynagrodzenie w jego okolicy. Dlatego też:

 • unikaj podawania zbyt szerokich widełków
 • przesuń ich dolną granicę nieco w górę, np. o 10-15% powyżej twoich minimalnych oczekiwań
 • uzasadnij podane przez siebie minimum konkretnymi argumentami, takimi jak: średnie zarobki na podobnym stanowisku, twoje kompetencje i wartość, jaką możesz zaoferować pracodawcy

Negocjuj warunki oferty, nie tylko wynagrodzenie

Osoby, które pytają, jak negocjować wynagrodzenie, zazwyczaj skupiają się tylko na pensji podstawowej. A jest jeszcze wiele innych, płacowych i pozapłacowych elementów wynagrodzenia.

Kiedy rozmawiamy o warunkach zatrudnienia, należy wziąć pod uwagę wszystkie punkty oferty pracy. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego możesz walczyć o:

 • prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla siebie i członków rodziny (oraz np. wyższy pakiet)
 • kartę Multisport
 • samochód służbowy, również do użytku prywatnego
 • telefon służbowy, również do użytku prywatnego
 • dodatkowy urlop
 • inną formę umowy: np. od razu na czas nieokreślony
 • długość okresu wypowiedzenia: np. 3 miesiące zamiast 1 miesiąca
 • ubezpieczenie na życie
 • budżet na szkolenia
 • miejsce parkingowe
 • dofinansowanie transportu
 • dofinansowanie posiłków (np. karta lub bony sodexo)
 • system kafeteryjny (zebrane punkty wymieniasz na różnego rodzaju bony i karnety, np. bilety do kina, kartę podarunkową Empik lub Ikea, itp.)

Na rozmowie kwalifikacyjnej zapytaj rekrutera, jakie warunki zatrudnienia i dodatkowe benefity oferuje pracodawca. Następnie zastanów się, co oprócz wysokości wypłaty ma dla ciebie największe znaczenie i które elementy oferty chciałbyś negocjować.

W którym momencie negocjować zarobki?

Tak naprawdę każdy moment jest dobry na negocjowanie wynagrodzenia. Najważniejsze, żeby te negocjacje w ogóle podjąć.

Jeśli rekruter zapyta, ile chciałbyś zarabiać, już wtedy podaj swoje widełki. Pamiętaj przy tym, że osoba z HR często nie ma wpływu na ustalanie wynagrodzenia. Może co najwyżej przekazać twoje sugestie szefowi / zarządowi.

W przypadku, kiedy pytanie o zarobki nie padnie na rozmowie, warto samemu podjąć temat. Zapytaj, jakie wynagrodzenie zostało przewidziane na to stanowisko i jasno wyraź swoje oczekiwania, opierając się na przygotowanych wcześniej argumentach.

A jak negocjować wynagrodzenie po rozmowie kwalifikacyjnej?

Jeśli jesteś już po rozmowie o pracę, poszło ci dobrze, ale nie miałeś okazji porozmawiać o zarobkach, jeszcze nic straconego.

Negocjowanie wynagrodzenia możesz rozpocząć również po otrzymaniu oferty pracy. Masz wtedy dużą przewagę: pracodawca poświęcił czas na rozmowy kwalifikacyjne z wieloma kandydatami i ostatecznie wybrał ciebie.

Ofertę pracy powinieneś otrzymać na piśmie (najczęściej drogą mailową). Jeśli podana w niej stawka nie odpowiada twoim oczekiwaniom, niezwłocznie skontaktuj się z rekruterem i poproś o rozmowę w tej sprawie.

Jak negocjować wynagrodzenie po okresie próbnym?

Możliwość uzyskania podwyżki po okresie próbnym powinna zostać ustalona na rozmowie kwalifikacyjnej jeszcze przed przyjęciem oferty.

Pracodawca oferuje ci pewne wynagrodzenie i uwierz, że zazwyczaj nie będzie chciał podnosić go już po trzech miesiącach.

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli na rozmowie padną słowa typu:

“Oferujemy Panu 3000 zł netto na start, a jeśli wyniki będą zadowalające, po okresie próbnym możemy porozmawiać o podwyżce”.

W tej sytuacji, jeśli zbliża się koniec okresu próbnego, a nikt jeszcze nie zaproponował ci rozmowy, koniecznie przypomnij o niej osobie z HR lub przełożonemu.

Negocjować podwyżkę po okresie próbnym możesz również w przypadku, gdy:

 • już w pierwszych miesiącach osiągnąłeś świetne wyniki i negocjowanie wyższego wynagrodzenia możesz poprzeć konkretnymi sukcesami
 • zakres obowiązków na stanowisku okazał się być znacznie szerszy niż przedstawiono ci to przed zatrudnieniem


I na koniec kilka dodatkowych porad, jak negocjować wynagrodzenie, aby zakończyło się to sukcesem:

 • Najlepszy moment na szukanie nowej, lepiej płatnej pracy jest wtedy, gdy nadal jesteś zatrudniony. Mając stałe źródło dochodu, nie czujesz presji, że musisz szybko znaleźć pracę i możesz starać się wynegocjować u przyszłego pracodawcy jak najwięcej.
 • Nie działaj pod wpływem emocji i nie przyjmuj oferty podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nawet jeśli od razu zaproponowano ci pracę, uprzejmie poproś o przesłanie oferty na maila i powiedz, że podejmiesz decyzję np. w ciągu dwóch dni. Będziesz mieć czas na zastanowienie i ewentualne negocjowanie warunków zatrudnienia.
 • Każdy moment na negocjowanie wynagrodzenia jest dobry. Niestety dużo łatwiej jest polepszyć swoje zarobki po prostu zmieniając pracę. Zanim jednak podejmiesz decyzję o odejściu z powodu wynagrodzenia, koniecznie podejmij próbę negocjacji z obecnym pracodawcą. Możesz tylko zyskać.

Udostępnij znajomym

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Powiązane artykuły

Publikowaliśmy dla:

Pssst...
Szukasz pracy?

Sprawdź nasze oferty w Polsce i za granicą!