Rozmowa kwalifikacyjna przebiega sprawnie aż do momentu, gdy pada słynne pytanie:
“A ile chciałby pan zarabiać?”
Cisza.
Jak negocjować wynagrodzenie, aby nie zostało to źle odebrane przez rekrutera?
A co jeśli powiem za dużo i zdecydują się zatrudnić kogoś innego?
A jeśli powiem za mało, to czy potem dadzą mi podwyżkę?
Może też zdarzyć się tak, że to pytanie w ogóle nie padnie z ust rekrutera. Czy kandydat powinien wtedy sam podjąć temat?
W tym artykule podpowiadamy:
- jak negocjować wynagrodzenie z nowym pracodawcą
- jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej z rekruterem
- w którym momencie rozpocząć negocjacje
- jak negocjować podwyżkę po okresie próbnym
Dlaczego negocjowanie wynagrodzenia wydaje się trudne?
Z naszych doświadczeń jako agencja rekrutacji wynika, że kandydaci nie wiedzą, jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej. Owszem, pytają o zarobki na stanowisku, rzadko podejmują jednak próbę negocjacji.
Z czego to wynika? Często z obawy, że mogą nie dostać tej pracy. Wielu kandydatów tak bardzo chce znaleźć zatrudnienie (lub zmienić obecne), że z góry godzi się na zaproponowane warunki.
Zdarza się też, że tylko wyrażają swoje niezadowolenie ze stawki zamiast przygotować rzeczowe argumenty i rozpocząć negocjacje.
A szkoda, bo rozmowa kwalifikacyjna to najlepszy moment na negocjowanie wynagrodzenia.
Zdecydowanie łatwiej zawalczyć o dobre warunki zatrudnienia podczas procesu rekrutacyjnego niż później otrzymać podwyżkę.
Poniżej przydatne porady, jak negocjować wynagrodzenie.
Opieraj się na rynkowych trendach w wynagrodzeniach
Inaczej zarabia regionalny kierownik sprzedaży, a inną kwotę oferuje się przedstawicielowi handlowemu; zarobki w Warszawie różnić się będą od wynagrodzeń w małym mieście na tym samym stanowisku , itd.
Dlatego koniecznie sprawdź, ile wynoszą zarobki na podobnym stanowisku, w tym regionie i w firmie o podobnej wielkości. Możesz to zrobić np. na stronach Wynagrodzenia.pl czy Pensjometr.pl.
Dane posłużą jako ważny argument przy negocjowaniu wynagrodzenia.

Przygotuj listę swoich mocnych stron
Informację o średnim wynagrodzeniu na podobnym stanowisku potraktuj orientacyjnie. Jeżeli wiesz, że jesteś wartościowym pracownikiem, masz wysokie kwalifikacje, posiadasz certyfikaty i np. biegle znasz język obcy, możesz poprosić pracodawcę o więcej.
Negocjacje rozpocznij od progu +15-20%, pamiętając przy tym, aby przytaczać konkretne argumenty, dlaczego twoja kandydatura jest warta więcej.
W tym celu przygotuj sobie wcześniej listę:
- kluczowych umiejętności
- ukończonych kursów
- zdobytych certyfikatów
- uzyskanych uprawnień
- języków obcych, które znasz (i na jakim poziomie)
- osiągnięć u poprzednich pracodawców (np. zwiększenie sprzedaży usług firmy o 12% w ciągu kwartału, zwiększenie efektywności produkcji o 10%, itp.)
Pamiętaj też, aby umieścić wszystkie te informacje w swoim CV. Możesz wykorzystać np. gotowe szablony CV, opracowanie przez doświadczonych rekruterów z naszej agencji pracy.
Operuj widełkami, a nie konkretną liczbą
Podanie przedziału zarobków, w których chciałbyś umieścić swoją przyszłą wypłatę, to dobry punkt wyjścia. Deklarujesz wtedy rekruterowi / pracodawcy elastyczność i gotowość do negocjacji.
Pamiętaj jednak, że pracodawca, znając twoje minimum, zawsze będzie starał się ustalić wynagrodzenie w jego okolicy. Dlatego też:
- unikaj podawania zbyt szerokich widełków
- przesuń ich dolną granicę nieco w górę, np. o 10-15% powyżej twoich minimalnych oczekiwań
- uzasadnij podane przez siebie minimum konkretnymi argumentami, takimi jak: średnie zarobki na podobnym stanowisku, twoje kompetencje i wartość, jaką możesz zaoferować pracodawcy
Negocjuj warunki oferty, nie tylko wynagrodzenie
Osoby, które pytają, jak negocjować wynagrodzenie, zazwyczaj skupiają się tylko na pensji podstawowej. A jest jeszcze wiele innych, płacowych i pozapłacowych elementów wynagrodzenia.
Kiedy rozmawiamy o warunkach zatrudnienia, należy wziąć pod uwagę wszystkie punkty oferty pracy. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego możesz walczyć o:
- prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla siebie i członków rodziny (oraz np. wyższy pakiet)
- kartę Multisport
- samochód służbowy, również do użytku prywatnego
- telefon służbowy, również do użytku prywatnego
- dodatkowy urlop
- inną formę umowy: np. od razu na czas nieokreślony
- długość okresu wypowiedzenia: np. 3 miesiące zamiast 1 miesiąca
- ubezpieczenie na życie
- budżet na szkolenia
- miejsce parkingowe
- dofinansowanie transportu
- dofinansowanie posiłków (np. karta lub bony sodexo)
- system kafeteryjny (zebrane punkty wymieniasz na różnego rodzaju bony i karnety, np. bilety do kina, kartę podarunkową Empik lub Ikea, itp.)
Na rozmowie kwalifikacyjnej zapytaj rekrutera, jakie warunki zatrudnienia i dodatkowe benefity oferuje pracodawca. Następnie zastanów się, co oprócz wysokości wypłaty ma dla ciebie największe znaczenie i które elementy oferty chciałbyś negocjować.
W którym momencie negocjować zarobki?
Tak naprawdę każdy moment jest dobry na negocjowanie wynagrodzenia. Najważniejsze, żeby te negocjacje w ogóle podjąć.
Jeśli rekruter zapyta, ile chciałbyś zarabiać, już wtedy podaj swoje widełki. Pamiętaj przy tym, że osoba z HR często nie ma wpływu na ustalanie wynagrodzenia. Może co najwyżej przekazać twoje sugestie szefowi / zarządowi.
W przypadku, kiedy pytanie o zarobki nie padnie na rozmowie, warto samemu podjąć temat. Zapytaj, jakie wynagrodzenie zostało przewidziane na to stanowisko i jasno wyraź swoje oczekiwania, opierając się na przygotowanych wcześniej argumentach.
A jak negocjować wynagrodzenie po rozmowie kwalifikacyjnej?
Jeśli jesteś już po rozmowie o pracę, poszło ci dobrze, ale nie miałeś okazji porozmawiać o zarobkach, jeszcze nic straconego.
Negocjowanie wynagrodzenia możesz rozpocząć również po otrzymaniu oferty pracy. Masz wtedy dużą przewagę: pracodawca poświęcił czas na rozmowy kwalifikacyjne z wieloma kandydatami i ostatecznie wybrał ciebie.
Ofertę pracy powinieneś otrzymać na piśmie (najczęściej drogą mailową). Jeśli podana w niej stawka nie odpowiada twoim oczekiwaniom, niezwłocznie skontaktuj się z rekruterem i poproś o rozmowę w tej sprawie.
Jak negocjować wynagrodzenie po okresie próbnym?
Możliwość uzyskania podwyżki po okresie próbnym powinna zostać ustalona na rozmowie kwalifikacyjnej jeszcze przed przyjęciem oferty.
Pracodawca oferuje ci pewne wynagrodzenie i uwierz, że zazwyczaj nie będzie chciał podnosić go już po trzech miesiącach.
Sytuacja wygląda inaczej, jeśli na rozmowie padną słowa typu:
“Oferujemy Panu 3000 zł netto na start, a jeśli wyniki będą zadowalające, po okresie próbnym możemy porozmawiać o podwyżce”.
W tej sytuacji, jeśli zbliża się koniec okresu próbnego, a nikt jeszcze nie zaproponował ci rozmowy, koniecznie przypomnij o niej osobie z HR lub przełożonemu.
Negocjować podwyżkę po okresie próbnym możesz również w przypadku, gdy:
- już w pierwszych miesiącach osiągnąłeś świetne wyniki i negocjowanie wyższego wynagrodzenia możesz poprzeć konkretnymi sukcesami
- zakres obowiązków na stanowisku okazał się być znacznie szerszy niż przedstawiono ci to przed zatrudnieniem
I na koniec kilka dodatkowych porad, jak negocjować wynagrodzenie, aby zakończyło się to sukcesem:
- Najlepszy moment na szukanie nowej, lepiej płatnej pracy jest wtedy, gdy nadal jesteś zatrudniony. Mając stałe źródło dochodu, nie czujesz presji, że musisz szybko znaleźć pracę i możesz starać się wynegocjować u przyszłego pracodawcy jak najwięcej.
- Nie działaj pod wpływem emocji i nie przyjmuj oferty podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nawet jeśli od razu zaproponowano ci pracę, uprzejmie poproś o przesłanie oferty na maila i powiedz, że podejmiesz decyzję np. w ciągu dwóch dni. Będziesz mieć czas na zastanowienie i ewentualne negocjowanie warunków zatrudnienia.
- Każdy moment na negocjowanie wynagrodzenia jest dobry. Niestety dużo łatwiej jest polepszyć swoje zarobki po prostu zmieniając pracę. Zanim jednak podejmiesz decyzję o odejściu z powodu wynagrodzenia, koniecznie podejmij próbę negocjacji z obecnym pracodawcą. Możesz tylko zyskać.