Czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci często nie zdają sobie sprawy, że dobór poruszanych tematów może mieć realny wpływ na przebieg procesu rekrutacyjnego.

Są rzeczy, o których wręcz należy wspomnieć na rozmowie, np. kluczowe umiejętności i sukcesy w pracy oraz kwestie, których lepiej unikać, jeśli faktycznie chcesz dostać tę pracę… 

W dzisiejszym artykule podpowiadam, z własnego doświadczenia i doświadczenia moich kandydatów, czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej.

Najczęstsze błędy na rozmowie kwalifikacyjnej: negatywne komentarze o poprzednim pracodawcy

Na rozmowie kwalifikacyjnej na pewno spotkasz się z pytaniami dotyczącymi powodów zmiany pracy – obecnej lub poprzednich. 

Odpowiedzi bywają przeróżne, dla przykładu: możliwości rozwoju (chyba słyszane przez rekruterów najczęściej), chęć podjęcia pracy w ciekawej branży czy wyższe wynagrodzenie. 

Niestety zdarza się, że w odpowiedzi padają też negatywne komentarze o byłych pracodawcach i miejscu pracy. Choć sporo z tych opinii ma swoje uzasadnienie, to sposób, w jaki kandydat je wygłasza, może wpłynąć negatywnie na odbiór jego osoby w oczach rekrutera.

Niepochlebne wypowiedzi dotyczące np. nierównego traktowania pracowników czy konkretnych zaniedbań ze strony firmy są oczywiście zrozumiałe. Jednak zdarzają się też opinie, które dotyczą subiektywnych kwestii, jak chociażby marka samochodu służbowego czy zbyt ubogi pakiet socjalny – a to zdecydowanie lepiej już zachować dla siebie. 

Po takiej rozmowie rekruter z pewnością zada sobie pytanie, czy w przyszłości kandydat będzie wypowiadał się o swoim pracodawcy w podobnym tonie, na przykład pozostawiając nieuzasadnione, negatywne opinie o firmie w internecie. Oczywiście nie chodzi o to, aby kłamać i wymyślać powody, dla których rozstajesz się z firmą, jednak warto starannie dobierać słowa i zwrócić uwagę na to, w jaki sposób wyrażasz swoje zdanie.

Zastanawiasz się, co powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej o poprzedniej pracy i masz za sobą niekoniecznie pozytywne doświadczenia? Jeszcze przed spotkaniem usiądź i na spokojnie pomyśl, jakie były powody zakończenia współpracy z dotychczasowymi firmami. Następnie postaraj się krytycznie spojrzeć na swoją wypowiedź, aby usunąć z niej negatywne emocje i powstrzymać się od krzywdzącej oceny. Pokaż klasę, nawet gdy twój poprzedni pracodawca się nią nie wykazał.

Czego nie mówić na rozmowie o pracę: klasyk, czyli szczegóły z życia prywatnego   

Rekruter, zapraszając cię na spotkanie, chce poruszyć najważniejsze kwestie, takie jak twoje doświadczenie zawodowe, motywacja oraz oczekiwania względem nowego miejsca pracy. 

Na początku rozmowy, w celu rozluźnienia atmosfery, może pojawić się pytanie: „Czy może Pan/Pani opowiedzieć coś o sobie?”. Przy udzielaniu odpowiedzi zwróć uwagę, że rozmowa kwalifikacyjna dotyczy sfery zawodowej, więc nie jest to dobra okazja do opowiadania historii z twojego życia prywatnego. 

najczęstsze błędy na rozmowie kwalifikacyjnej
Świadomość, czego nie mówić na rozmowie o pracę pomoże ci zrobić lepsze wrażenie na rekruterze i zwiększy szanse na zatrudnienie.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że twój sposób spędzania wolnego czasu wiąże się ze stanowiskiem, na które aplikujesz – przykładowo jesteś właścicielem psa i planujesz podjąć pracę na stanowisku sprzedawcy w sklepie zoologicznym (tak, przeprowadzaliśmy taki proces rekrutacyjny w naszej agencji). Fakt posiadania czworonoga może być więc twoim atutem. W tym przypadku warto nadmienić, że bez problemu odnajdziesz się w asortymencie sklepu i doradzisz niezdecydowanym klientom (pamiętaj, co innego pokrótce wspomnieć i uzasadnić dlaczego, a co innego opowiadać o piesku przez 15 minut 😉). 

Po prostu miej na uwadze, że rekruter w ciągu 8 godzin swojej pracy może mieć umówionych nawet kilka rozmów kwalifikacyjnych, a na każdą z nich rezerwuje sobie określony czas. Kiedy zaczniesz poruszać tematy niezwiązane ze stanowiskiem pracy, o które się starasz, możesz nie zdążyć zaprezentować swoich doświadczeń i osiągnięć.

Rozmowa o pracę to także szansa na twoje pytania i pozyskanie informacji od potencjalnego pracodawcy! Sprawdź, jakie pytania warto zadać rekruterowi.

Z listy tematów zakazanych: inne oferty pracy  

„A czy mają państwo jeszcze jakieś inne oferty?”. Niestety, zadając to pytanie możesz zmniejszyć swoją szansę na otrzymanie pracy, której dotyczy rozmowa kwalifikacyjna. Dla rekrutera to sygnał, że nie jesteś odpowiednio zmotywowany do podjęcia zatrudnienia na tym stanowisku. 

W trakcie rozmowy skup się na tej propozycji pracy, pokaż, że zależy ci właśnie na niej, a jeśli jednak jesteś ciekaw innych ofert, najpierw odwiedź stronę internetową firmy/agencji i zapoznaj się ze wszystkimi otwartymi stanowiskami.

Aplikuj świadomie, tylko jeśli uważasz, że to oferta dla ciebie.

W przypadku, gdy twoje pytanie dotyczące innych ofert ma na celu zabezpieczenie się na wypadek nieotrzymania tej konkretnej, powstrzymaj się z nim do momentu uzyskania negatywnej informacji zwrotnej. Dobry rekruter z pewnością też sam podzieli się informacją o aktualnych procesach rekrutacyjnych, o ile wpisujesz się w profil kandydata. Być może udzieli także cennych rad odnośnie tego, co jeszcze możesz poprawić i jak lepiej zaprezentować się na kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych.

Oczywiście rekruterzy zdają sobie sprawę z tego, że kandydat musi przemyśleć kwestie zatrudnienia i wybiera najlepszą spośród kilku ofert. Zastanów się jednak nad tym, w jaki sposób oznajmisz rekruterowi, że jeszcze nie jesteś pewien, czy ta oferta będzie dla ciebie odpowiednia. Nie udzielaj szczegółów na temat innych ofert pracy, nie wskazuj firm, do których przesłałeś swoje CV. Wystarczy powiedzieć, że równolegle bierzesz udział także w innych procesach rekrutacyjnych i dasz odpowiedź w konkretnym terminie.

Dowiedz się również, jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Brak zainteresowania ofertą

Wydawałoby się, że jeśli kandydat zaaplikował na konkretną ofertę, to zależy mu na tej pracy. Nie zawsze. 

Otóż pojawiają się kandydaci, którzy mówią: „właściwie, to ja nie wiem, czy chcę zmienić pracę”. Raz usłyszałam od kandydatki ciekawe stwierdzenie, że udział w procesach rekrutacyjnych to dla niej hobby i aplikuje na oferty dla czystej przyjemności. Cóż, może lepiej nie przyznawać się rekruterowi do takich zainteresowań. 

W rozmowie kwalifikacyjnej biorą udział dwie strony i jeśli kandydat nie traktuje spotkania na serio, to nie może wymagać tego od rekrutera. Okaż szacunek do swojego rozmówcy oraz czasu, który ci poświęca.

Teraz już wiesz, czego nie mówić na rozmowie o pracę. Powodzenie rozmowy kwalifikacyjnej i uniknięcie błędów sprowadza się do odpowiedniego przygotowania

W moim odczuciu najczęstsze błędy na rozmowie kwalifikacyjnej wynikają ze stresu lub właśnie z przekonania, że „jakoś to będzie”. Jeśli więc planujesz w najbliższym czasie wziąć udział w procesie rekrutacyjnym, już teraz zacznij przygotowywać się do rozmowy, przemyśl odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i zastanów się, co mówić na rozmowie o pracę, a czego nie.

Dzięki temu zdecydowanie zwiększysz swoje szanse na powodzenie i otrzymanie wymarzonej pracy. Do dzieła!

Udostępnij znajomym

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Powiązane artykuły

Publikowaliśmy dla:

Pssst...
Szukasz pracy?

Sprawdź nasze oferty w Polsce i za granicą!