Wszystko, co musisz wiedzieć o negocjacji

Jak osiągnąć sytuację „win-win” w rozmowie z przyszłym pracodawcą?

Gdy w grę rekrutacyjną wchodzą pieniądze wielu z nas nie wiem jak warto się zachować. Czym jest negocjacja? To osiągnięcie najlepszej dla każdej ze stron opcji przy zachowaniu najmniejszego kosztu. Jednak jeśli chcesz utrzymać pozytywne i, przede wszystkim, długoterminowe relacje musisz podtrzymać wspólny sukces. Na dłuższą metę takie rozwiązanie powinno opłacić się zarówno Tobie jak i drugiej strony.

Jak osiągnąć sytuację „win-win” w rozmowie z przyszłym pracodawcą, aby każda ze stron odeszła od stołu negocjacyjnego z uczuciem zadowolenia? Jak osiągnąć ten typ zadowolenia po rozmowie rekrutacyjnej? Czy lepiej być stanowczym, czy ustępliwym?

W tym wypadku mowa o sytuacji pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem. Oto kilka porad jak wyjść obronną ręką w negocjacji z przyszłym pracodawcą.

  1. Rozeznaj teren

Nie ma sensu „wskakiwać” w negocjacyjny wir. Lepiej jeśli na spokojnie i powoli poznasz rynek oraz spróbujesz określić jakie inni kandydaci mogą mieć  wymagania finansowe wobec danego stanowiska.

  1. Nie stawiaj twardych warunków

Jeśli postawisz na daną kwotę, bez możliwości negocjacji możesz nie dostać danej pracy! Lepiej postawić na widełki – czyli jaka najniższa kwota jest dla Ciebie akceptowalna, a jaka… najwyższa.

Pamiętaj, że koszt pracodawcy to nie tylko ZUS, a również ubezpieczenia, a niższą kwotę często chce zastąpić ekwiwalentem w postaci premii lub benefitów zdrowotnych lub sportowych. Jeśli możesz - bądź elastyczny :)

  1. Nigdy nie używaj przechwałek

„Nigdy nie znajdziecie lepszego ode mnie”. „Wiele innych firm zabija się o to aby mnie zrekrutować”. „Nigdy nie mieliście nikogo, kto tak ciężko i dużo pracuje, jak ja!”. „W szkole byłem prymusem”.

To wszystko to puste słowa, które nie będą miały uzasadnienia w rzeczywistości. Nikt tego nie będzie sprawdzał, a nawet jeśli chciałby – nie będzie w stanie. Szanujmy siebie i rekrutera. Jeśli zaczynamy negocjować, postawmy na konkretną wartość, którą możemy zaoferować przyszłemu pracodawcy.

Stosując te zasady mamy nadzieję, że to Ty będzie wygrany w pierwszej konfrontacji z Pracodawcą :)

Mimo wszystko w szukanie pracy to biznes. Nie można być zbyt ustępliwym i dać się wykorzystywać, ale budować kapitał wzajemnego zaufania.

Rekruterzy w agencji rekrutacyjnej mają doświadczenie w prowadzeniu negocjacji z Pracodawcami. Zawsze możesz do nas przyjść i dopytać o preferowanie warunki zatrudnienia w danej firmie. Nigdy nie zostawimy Cię bez pomocy.

Nowe wpisy prosto do Twojej skrzynki

Inne wpisy