Sztuka pożegnania

W każdej firmie – dużej czy małej – nadchodzi moment rozstania.

Jak się pożegnać, by zostały tylko miłe wspomnienia, a dawne relacje zachowały potencjał na dobrą przyszłość?

1. Uczciwie. Niezależnie od przyczyn rozstania, warto zakomunikować je w rzeczowy, krótki sposób. To, czy zdecydujemy się na kolejną rozmowę (np. złożenie kontroferty lub próbe porozumienia), jest kwestią drugorzędną. Zanim się rozstaniemy, okażmy sobie wzajemny szacunek, jasno przedstawiając powody rozstania.

2. Łagodnie. Jeśli to tylko możliwe, nie stwarzajmy sobie dodatkowych problemów. Odejście pracownika, niezależnie od przyczyn, jest sytuacją trudną dla obydwóch stron – jak każda zmiana, nawet, jeśli pożądana, wiąże się ze stresem.

3. Z głową. Kiedy pierwsze emocje opadną, starannie zaplanujmy działania, które powinny zostać podjęte przed odejściem pracownika. Często jego pomoc może okazać się bezcenna w poszukiwaniu następcy, dlatego jeśli mamy taką możliwość, zaangażujmy go maksymalnie w przekazanie obowiązków kolejnej osobie. Koniecznie dopilnujmy uporządkowania spraw, przekazania kontaktów czy niedokończonych zadań. Jeśli żegnamy się z kimś, kto dużo wiedział o organizacji, na pewno warto zapytać go o opinię dotyczącą jej działania, ewentualnych planów, itd.

4. Z odwagą. Nie obawiajmy się pytać. Doskonałą okazją będzie exit interview, podczas którego dowiemy się więcej o powodach odejścia pracownika. Nawet, jeśli wszystko kończy się pozytywnie, warto przeprowadzić bardziej rozbudowaną rozmowę – pozytywna, konstruktywna opinia (prawie) byłego pracownika, może bardzo pomóc w komunikacji organizacyjnej i dalszym rozwoju firmy.

5. Z fantazją. Na koniec zaplanujmy koniecznie miłe pożegnanie. Chodzi nie tylko o wspólne ciasto, pożegnalną lampkę wina czy wzajemne podziękowanie. Upewnijmy się, że pracownik otrzymał referencje, zaprośmy go do wystawienia opinii na profilu firmy, a nade wszystko, zadbajmy o utrzymanie kontaktu. Kartka na święta czy rozmowa telefoniczna od czasu do czasu w świecie biznesu są nie do przecenienia

Nowe wpisy prosto do Twojej skrzynki

Inne wpisy