Sprawdź, czy sprzedaż to praca dla ciebie

Czy wybrałeś już swoją ścieżkę kariery?

Sprzedaż to o tyle nietypowa branża, że mogą się w niej doskonale odnaleźć nawet osoby nie posiadające dużego doświadczenia w pracy z klientem. Dlatego też studenci tak chętnie wybierają tę ścieżkę zawodowego rozwoju. Jednak wbrew powszechnej opinii „sprzedaż” to nie tylko praca w sklepie, ale także stanowisko przedstawiciela handlowego czy account managera. Każde z tych stanowisk wymaga innych kompetencji i oferuje inne możliwości rozwoju.

W sklepie...

Jedną ze ścieżek rozwoju w handlu jest praca w sklepie. Część studentów traktuje ją jako pracę dorywczą, nie wiążąc z nią przyszłości. To doskonała opcja dla osób, które muszą dzielić obowiązki studenta z pracą. Główne zalety? Dużo ofert, stosunkowo niewielkie wymagania, elastyczny czas pracy. Jednak możliwości rozwoju jest sporo. Od sprzedawcy/kasjera, przez asystenta, zastępcę, aż do kierownika sklepu czy regionu. Jakie cechy będą istotne? Dobra organizacja, umiejętność zarządzania ludźmi, znajomość danej branży i asortymentu.

W terenie...

Jeśli interesuje cię praca przedstawiciela handlowego musisz wiedzieć, że aby nim zostać, trzeba pokonać kilka etapów na zawodowej drodze. Pierwszym krokiem zwykle jest praca merchandisera czy vansellera. To ścieżka charakterystyczna dla branży FMCG (fast-moving consumer goods) czyli produktów szybko zbywalnych, takich jak żywność czy środki czystości. W tej pracy liczyć się będą sumienność, dobra organizacja czasu oraz znajomość produktów i branży. Bardzo często wymagane jest prawo jazdy oraz dobra znajomość topografii miasta. W przypadku przedstawiciela handlowego w branży usługowej (ubezpieczenia, programy lojalnościowe) dobrym początkiem jest praca w call center – niepotrzebnie demonizowana przez wiele osób. Pozwala ona oswoić się w kontaktach z klientami, nauczyć się cierpliwości i radzenia sobie w trudnych, czasem stresujących sytuacjach. Umiejętne budowanie zaufania klienta, podtrzymywanie pozytywnych relacji i otwartość to podstawowe cechy dobrego przedstawiciela handlowego.

...a może w biurze?

Obecnie jak grzyby po deszczu powstają agencje reklamowe i firmy specjalizujące się w usługach informatycznych. Na pewno szukając pracy natrafiłeś na oferty dla specjalisty ds. sprzedaży, account managera, new business managera czy handlowca. W skrócie pracę tę można określi jako proces kontakt » przygotowanie i przedstawienie oferty » pozyskanie klienta » podtrzymanie dobrych relacji. Na tym stanowisku istotna jest znajomość oferowanych usług. Nierzadko zdarza się, że w ofertach pracy na stanowisko account managera w firmie informatycznej, konieczne jest wykształcenie kierunkowe. W tym przypadku handlowiec jest pośrednikiem między firmą, a klientem. Często uczestniczy w spotkaniach, przygotowuje prezentacje, wyjaśnia szczegóły oferty, reprezentuje interesy firmy i klienta, a także dba o należytą jakość wykonywanych usług. Jakie cechy i umiejętności będą więc istotne? Znajomość branży i usług to podstawa. Nastawienie na cel jakim jest pozyskanie klientów jest bardzo ważne, gdyż często praca ta opiera się o wynagrodzenie premiowe, związane z realizacją konkretnych progów sprzedażowych. Bardzo często doświadczenie nie jest wymagane, aczkolwiek pomaga przyzwyczaić się do intensywnego trybu pracy. Mając jednak spore doświadczenie na tym stanowisku można liczyć na naprawdę wysokie zarobki.

Sam zdecyduj

Odpowiedziałeś sobie już na pytanie, która ścieżka kariery jest dla ciebie najlepsza? Na jakim stanowisku branży sprzedażowej się widzisz? To pierwszy krok do sukcesu. Odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku to korzyść zarówno dla pracownika, który pracuje chętnie, realizując swoje cele zawodowe, oraz dla pracodawcy, który ma pewność, że usługi wykonane będą na należytym poziomie. Pamiętaj, aby działać w zgodzie ze sobą i swoimi preferencjami. Nie każda komunikatywna i otwarta osoba będzie idealnym przedstawicielem handlowym, nie zawsze też osoby nieśmiałe są skazane na porażkę w tej branży. Odrobina samozaparcia i motywacji to dobry początek na drodze kariery!

Nowe wpisy prosto do Twojej skrzynki

Inne wpisy