Praca za granicą przez agencję pracy

Praca za granicą przez agencję pracy – pytania i odpowiedzi

Interesuje cię wyjazd w celach zarobkowych, ale nie wiesz, jak zabrać się za poszukiwanie pracy w obcym kraju?
 
Dobrą opcją może być praca przez agencję pracy. To najpopularniejsza forma zatrudnienia Polaków w krajach takich jak Niemcy, Francja czy Belgia. Rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza dla osób nieznających języka. 

W artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z pracą za granicą przez agencję pracy.

 • Praca za granicą – na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji?
 • Praca za granicą bez znajomości języka – czy to możliwe?
 • Jakie dokumenty należy skompletować przed wyjazdem?
 • Na jaką umowę możesz liczyć?
 • Jak i w jakiej walucie wypłacane jest wynagrodzenie?
 • Kto zapewnia zakwaterowanie?
 • Jak wygląda transport z miejsca zakwaterowania do pracy?
 • Praca za granicą a ubezpieczenie – kto je opłaca, pracownik czy agencja?
 • Wyjazd do pracy za granicę – jak się przygotować?
 • Wyjazd do pracy za granicę – co zabrać?
 • Agencja pracy za granicą z siedzibą w Warszawie i w Krakowie


Praca za granicą – na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji?

Najważniejsze to skorzystać z usług sprawdzonej i uczciwej agencji pośrednictwa pracy. Jak taką znaleźć? 

Po pierwsze agencja musi być wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). 

Jednak sama obecność w rejestrze nie oznacza, że agencja jest uczciwa. Warto jeszcze sprawdzić opinie w internecie. Można również zadzwonić do urzędu pracy, w którym znajduje się siedziba agencji i zapytać o doświadczenia czy ewentualne skargi.

Kolejną ważną kwestią jest opłata. Zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy agencje mogą pobierać opłaty wyłącznie za faktycznie poniesione koszty w związku z organizacją wyjazdu, takie jak: koszty transportu, badań lekarskich, wydania wizy itd. Powinno być to jasno określone w umowie.

Próba wyłudzenia od ciebie dodatkowej prowizji za samo pośrednictwo pracy świadczy o tym, że masz do czynienia z oszustem. Tego rodzaju praktyki są zabronione. 

 

Praca za granicą bez znajomości języka – czy to możliwe?

Znalezienie oferty pracy za granicą bez języka jest trudne, co nie oznacza że niewykonalne. Jeśli już teraz planujesz wyjazd w celach zarobkowych, postaraj się opanować chociaż podstawy znajomości języka danego kraju.

W Jobs Plus od kilkunastu lat delegujemy pracowników do pracy we Francji, Niemczech i Belgii. Owszem zdarzają się oferty, gdzie znajomość języka nie jest wymagana – jest ich jednak zdecydowanie mniej i możliwości współpracy są ograniczone. 

Sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech

 

Jakie dokumenty należy skompletować przed wyjazdem?

Jedynym dokumentem, jaki musisz posiadasz wyjeżdżając do pracy w jednym z krajów UE jest dowód tożsamości: dowód osobisty lub paszport. O pozostałe formalności zadba agencja. 

To, o co możesz zostać dodatkowo poproszony, to potwierdzenie ubezpieczenia przez ostatnie 30 dni – agencja musi przedstawić je w ZUSie, aby móc ubezpieczyć cię na czas świadczenia pracy u zagranicznego pracodawcy.

 

Na jaką umowę możesz liczyć?

Decydując się na wyjazd za granicę przez agencję pracy, to właśnie z nią zawierasz umowę.

Otrzymasz polską umowę o pracę tymczasową – po jej podpisaniu stajesz się pracownikiem tymczasowym delegowanym do pracy u zagranicznego pracodawcy. 

Umowa o pracę tymczasową to również umowa o pracę, która podlega Ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Podczas jej trwania pracodawca odprowadza za ciebie składki ZUS, przysługuje ci prawo do urlopu i L4, a czas pracy wlicza się do emerytury. 

Więcej informacji o tej formie zatrudnienia znajdziesz w naszym artykule Umowa o pracę tymczasową.

Co powinna zawierać taka umowa?

 • dane agencji zatrudnienia kierującej pracownika do pracy za granicą
 • dane zagranicznego pracodawcy
 • okres zatrudnienia
 • rodzaj oraz warunki pracy 
 • zakres obowiązków
 • wysokość wynagrodzenia
 • informację o dodatkowych świadczeniach
 • warunki ubezpieczenia społecznego oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków 
 • zakres odpowiedzialności cywilnej stron w przypadku nienależytego wykonania umowy oraz informację, kto pokrywa koszty dojazdu i powrotu pracownika w przypadku niewywiązania się zagranicznego pracodawcy z warunków umowy 
 • opłata należna agencji zatrudnienia (wyłącznie z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych z oddelegowaniem do pracy!) za: dojazd i powrót pracownika, badania lekarskie, wiza, tłumaczenie dokumentów


Jak i w jakiej walucie wypłacane jest wynagrodzenie?

W przypadku wyjazdu za granicę przez agencję, świadczysz pracę u zagranicznego pracodawcy, ale kwestiami kadrowo-administracyjnymi, w tym wypłatą twojego wynagrodzenia, zajmuje się agencja.

Wypłata będzie regularnie raz w miesiącu trafiać na twoje walutowe lub złotówkowe (wedle twojego uznania). Wybór waluty również należy do ciebie: wynagrodzenie może być wypłacane w euro lub w złotówkach.


Kto zapewnia zakwaterowanie?

Nie ma regulacji mówiącej o tym, że pracownik delegowany do pracy za granicę powinien mieć zapewnione zakwaterowanie. Z naszego agencyjnego doświadczenia wynika jednak, że bardzo często pracodawca zagraniczny zapewnia zakwaterowanie blisko miejsca pracy, często nawet w 100% pokrywa jego koszty. 

O warunkach zamieszkania powinieneś zostać zawsze poinformowany przez agencję. 

W naszej agencji Jobs Plus zawsze pytamy zagranicznego pracodawcę o zakwaterowanie jeszcze przed rozpoczęciem rekrutacji pracowników do jego firmy – taką informację zamieszamy już w ogłoszeniu o pracę oraz obowiązkowo w umowie. 


Jak wygląda transport z miejsca zakwaterowania do pracy?

Pracodawca nie ma obowiązku organizowania transportu z miejsca zamieszkania do pracy, jednak często tak się zdarza. Wszystko zależy od pracodawcy, lokalizacji i odległości do miejsca pracy.

Organizacja transportu przebiega więc bardzo różnie:

 • czasami pracodawca odbiera z mieszkania i zawozi pracowników na miejsce pracy
 • czasami pracownicy otrzymują od pracodawcy samochód służbowy
 • innym razem jeden z pracowników (jeśli ma taką możliwość) udostępnia własny pojazd i rozlicza koszty dojazdów z pracodawcą
 • a jeśli odległość do miejsca pracy nie jest duża – wtedy pracownik organizuje dojazd na własną rękę: komunikacją miejską, piechotą czy rowerem

Agencja powinna poinformować cię, jak wygląda transport do miejsca pracy i czy pracodawca go zapewnia. 


Praca za granicą a ubezpieczenie – kto je opłaca?

Jako pracownik oddelegowany do pracy za granicę przez agencję musisz mieć zapewnione ubezpieczenie. W tym przypadku nadal będziesz ubezpieczony w Polsce. 

Koszty ubezpieczenia pokrywa pracodawca.


Wyjazd do pracy za granicę – jak się przygotować?

Decydując się na pracę za granicą przez agencję, możesz liczyć na pełne wsparcie agencji w organizacji wyjazdu.

Agencja zapewnia:

 • zatrudnienie w oparciu o legalną umowę
 • ubezpieczenie
 • pomoc w tłumaczeniu dokumentów
 • stałą opiekę zdalną konsultanta podczas trwania umowy
 • pomoc w organizacji transportu
 • oraz zazwyczaj również pomoc w znalezieniu zakwaterowania

Wyjazd za granicę przez agencję pozwala ci więc uniknąć wielu formalności związanych z organizacją wyjazdu. 

Co jednak warto zrobić dodatkowo na własną rękę?

1. Nauczyć się choćby podstaw języka obowiązującego w kraju docelowym. 

Nawet jeśli agencja zapewnia, że specyfika pracy tego nie wymaga! Znajomość podstawowych zwrotów pomoże ci w codziennych sytuacjach (choćby w sklepie) i pomoże szybciej zaaklimatyzować się w nowych warunkach.

2. Nawiązać kontakty z rodakami na miejscu. 

W niektórych krajach silnie działają ośrodki polonijne. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy w mieście do którego się wybierasz organizowane są np. spotkania czy wydarzenia dla Polaków. Wsparcie rodaków może okazać się pomocne w trudnych chwilach oraz przy załatwianiu różnego rodzaju spraw. Możesz również wyszukać grupy dyskusyjne na Facebooku, wpisując np. “Polacy w Niemczech” czy “Polacy we Francji” 

3. Zapoznać się z obyczajami kraju i kulturą pracy za granicą.

W różnych krajach obowiązują odmienne zasady na temat tego, co wypada, a co nie. Aby uniknąć gafy, warto przed wyjazdem poczytać o kraju i obowiązujących w nim zwyczajach. 

Powszechnie wiadomo, że Niemcy uchodzą za raczej zdystansowanych, podczas gdy Włosi szybko przechodzą na bardzo nieformalne stosunki, również w pracy. Doświadczenia związane z zatrudnieniem w tych krajach na pewno bardzo się różnią, a znajomość obyczajów pomoże ci się na to przygotować. 

 

Wyjazd do pracy za granicę – co zabrać?

Wyjazd do pracy za granicę wiąże się czasami z kilku- lub nawet kilkunastomiesięczną nieobecnością w domu – nic dziwnego, że często pada pytanie "Co spakować?". Przed wyjazdem warto koniecznie dopytać o warunki zakwaterowania na miejscu: czy są ręczniki i pościel, czy jest dostęp do kuchni, czy kuchnia jest wyposażona. Pomoże ci to uniknąć zbędnego bagażu. 

Zatem co zabrać na wyjazd do pracy za granicę?

 • ubrania codziennego użytku 
  Nie przesadzaj jednak z ilością – nawet jeśli na miejscu nie będzie do dyspozycji pralki, to za granicą popularne są pralnie publiczne, gdzie za niewielką opłatą można wyprać rzeczy. Ubrania robocze powinien zapewnić ci pracodawca.
 • dokumenty: dowód tożsamości, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu (jeśli zabierasz własny)
  Warto też zrobić kopię ksero i trzymać ją w innym miejscu.
 • umowę o pracę
 • kartę EKUZ (ubezpieczenie zdrowotne)
 • telefon i ładowarkę
 • kartę do bankomatu i gotówkę w euro
 • leki, które wykupujesz na receptę

Zrezygnuj natomiast z kosmetyków (możesz zabrać małe buteleczki na kilka pierwszych dni) i chemii typu proszek do prania czy płyn do naczyń. Lepiej zakupić je za granicą i oszczędzić miejsca w bagażu.


Agencja pracy za granicą z siedzibą w Warszawie i w Krakowie

Lista agencji pośrednictwa pracy liczy obecnie ponad kilka tysięcy. Jeśli interesuje cię sprawdzona agencja pracy za granicą z siedzibą w Warszawie lub Krakowie – zachęcamy do kontaktu. 

Od lat zajmujemy się delegowaniem pracowników do pracy w Niemczech, Francji i Belgii. 

Odwiedź również naszą stronę, aby sprawdzić aktualne oferty pracy za granicą.

Jolanta Lisicka – Content Marketing Specialist w Jobs Plus. Piszę na tematy związane z karierą, poszukiwaniem zatrudnienia i ciągle zmieniającym się rynkiem pracy. Dbam o to, aby artykuły były pomocne dla czytelników i wspierały pracodawców w tworzeniu przyjaznego miejsca pracy, a kandydatów – w znalezieniu wymarzonej oferty.

Nowe wpisy prosto do Twojej skrzynki

Inne wpisy