Praca za granicą przez agencję pracy – pytania i odpowiedzi

Interesuje cię wyjazd w celach zarobkowych, ale nie wiesz, jak zabrać się za poszukiwanie pracy w obcym kraju?

Dobrą opcją może być praca przez agencję pracy. To najpopularniejsza forma zatrudnienia Polaków w krajach takich jak Niemcy, Francja czy Belgia. Rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza dla osób nieznających języka.

W artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z pracą za granicą przez agencję pracy.

Na skróty:

Praca za granicą przez agencję pracy

Praca za granicą – na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji?

Najważniejsze to skorzystać z usług sprawdzonej i uczciwej agencji pośrednictwa pracy. Jak taką znaleźć?

Po pierwsze agencja musi być wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ).

Jednak sama obecność w rejestrze nie oznacza, że agencja jest uczciwa. Warto jeszcze sprawdzić opinie w internecie. Można również zadzwonić do urzędu pracy, w którym znajduje się siedziba agencji i zapytać o doświadczenia czy ewentualne skargi.

Kolejną ważną kwestią jest opłata. Zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy agencje mogą pobierać opłaty wyłącznie za faktycznie poniesione koszty w związku z organizacją wyjazdu, takie jak: koszty transportu, badań lekarskich, wydania wizy itd. Powinno być to jasno określone w umowie.

Próba wyłudzenia od ciebie dodatkowej prowizji za samo pośrednictwo pracy świadczy o tym, że masz do czynienia z oszustem. Tego rodzaju praktyki są zabronione.

Praca za granicą bez znajomości języka – czy to możliwe?

Znalezienie oferty pracy za granicą bez języka jest trudne, co nie oznacza że niewykonalne. Jeśli już teraz planujesz wyjazd w celach zarobkowych, postaraj się opanować chociaż podstawy znajomości języka danego kraju.

W Jobs Plus od kilkunastu lat delegujemy pracowników do pracy we Francji, Niemczech i Belgii. Owszem zdarzają się oferty, gdzie znajomość języka nie jest wymagana – jest ich jednak zdecydowanie mniej i możliwości współpracy są ograniczone.

Sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech.

Jakie dokumenty należy skompletować przed wyjazdem?

Jedynym dokumentem, jaki musisz posiadasz wyjeżdżając do pracy w jednym z krajów UE jest dowód tożsamości: dowód osobisty lub paszport. O pozostałe formalności zadba agencja.

To, o co możesz zostać dodatkowo poproszony, to potwierdzenie ubezpieczenia przez ostatnie 30 dni – agencja musi przedstawić je w ZUSie, aby móc ubezpieczyć cię na czas świadczenia pracy u zagranicznego pracodawcy.

Czy potrzebna jest książeczka sanepidowska? Polska książeczka sanepidowska za granicą nie ma żadnej wartości i co więcej, wyjeżdżając do pracy np. do Niemiec, Francji czy Belgii, w ogóle nie będziesz porzebować takiego dokumentu. Zostaniesz natomiast skierowany przez agencję pracy na obowiązkowe badania lekarskie.

Na jaką umowę możesz liczyć?

Decydując się na wyjazd za granicę przez agencję pracy, to właśnie z nią zawierasz umowę.

Otrzymasz polską umowę o pracę tymczasową, zgodną z przepisami kraju delegowania. Po jej podpisaniu stajesz się pracownikiem tymczasowym delegowanym do pracy u zagranicznego pracodawcy.

Umowa o pracę tymczasową to również umowa o pracę, która podlega Ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Podczas jej trwania pracodawca odprowadza za ciebie składki ZUS, przysługuje ci prawo do urlopu i L4, a czas pracy wlicza się do emerytury.

Co powinna zawierać taka umowa?

  • dane agencji zatrudnienia kierującej pracownika do pracy za granicą
  • dane zagranicznego pracodawcy
  • okres zatrudnienia
  • rodzaj oraz warunki pracy
  • zakres obowiązków
  • wysokość wynagrodzenia
  • informację o dodatkowych świadczeniach
  • warunki ubezpieczenia społecznego oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków
  • zakres odpowiedzialności cywilnej stron w przypadku nienależytego wykonania umowy oraz informację, kto pokrywa koszty dojazdu i powrotu pracownika w przypadku niewywiązania się zagranicznego pracodawcy z warunków umowy
  • informację o opłacie należnej agencji zatrudnienia (wyłącznie z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych z oddelegowaniem do pracy!) za: dojazd i powrót pracownika, badania lekarskie, wizę, tłumaczenie dokumentów

Jak i w jakiej walucie wypłacane jest wynagrodzenie?

W przypadku wyjazdu za granicę przez agencję świadczysz pracę u zagranicznego pracodawcy, ale kwestiami kadrowo-administracyjnymi, w tym wypłatą twojego wynagrodzenia, zajmuje się agencja.

Wynagrodzenie pracownikow tymczasowych

Wypłata będzie regularnie raz w miesiącu trafiać na twoje walutowe lub złotówkowe (wedle twojego uznania). Wybór waluty również należy do ciebie: wynagrodzenie może być wypłacane w euro lub w złotówkach.

Kto zapewnia zakwaterowanie?

Nie ma regulacji mówiącej o tym, że pracownik delegowany do pracy za granicę powinien mieć zapewnione zakwaterowanie. Z naszego agencyjnego doświadczenia wynika jednak, że bardzo często pracodawca zagraniczny zapewnia zakwaterowanie blisko miejsca pracy, często nawet w 100% pokrywa jego koszty.

O warunkach zamieszkania powinieneś zostać zawsze poinformowany przez agencję.

W naszej agencji Jobs Plus zawsze pytamy zagranicznego pracodawcę o zakwaterowanie jeszcze przed rozpoczęciem rekrutacji pracowników do jego firmy – taką informację zamieszamy już w ogłoszeniu o pracę oraz obowiązkowo w umowie.

Jak wygląda transport z miejsca zakwaterowania do pracy?

Pracodawca nie ma obowiązku organizowania transportu z miejsca zamieszkania do pracy, jednak często tak się zdarza. Wszystko zależy od pracodawcy, lokalizacji i odległości do miejsca pracy.

Organizacja transportu przebiega więc bardzo różnie:

  • czasami pracodawca odbiera z mieszkania i zawozi pracowników na miejsce pracy
  • czasami pracownicy otrzymują od pracodawcy samochód służbowy
  • innym razem jeden z pracowników (jeśli ma taką możliwość) udostępnia własny pojazd i rozlicza koszty dojazdów z pracodawcą
  • a jeśli odległość do miejsca pracy nie jest duża – wtedy pracownik organizuje dojazd na własną rękę: komunikacją miejską, piechotą czy rowerem

Agencja powinna poinformować cię, jak wygląda transport do miejsca pracy i czy pracodawca go zapewnia.

Praca za granicą a ubezpieczenie – kto je opłaca?

Jako pracownik oddelegowany do pracy za granicę przez agencję musisz mieć zapewnione ubezpieczenie. W tym przypadku nadal będziesz ubezpieczony w Polsce.

Koszty ubezpieczenia pokrywa pracodawca.

Wyjazd do pracy za granicę – jak się przygotować?

Decydując się na pracę za granicą przez agencję, możesz liczyć na pełne wsparcie agencji w organizacji wyjazdu.

Agencja zapewnia:

  • zatrudnienie w oparciu o legalną umowę
  • ubezpieczenie
  • pomoc w tłumaczeniu dokumentów
  • stałą opiekę zdalną konsultanta podczas trwania umowy
  • pomoc w organizacji transportu
  • oraz zazwyczaj również pomoc w znalezieniu zakwaterowania

Wyjazd za granicę przez agencję pozwala ci więc uniknąć wielu formalności związanych z organizacją wyjazdu.

Co jednak warto zrobić dodatkowo na własną rękę?

1. Nauczyć się choćby podstaw języka obowiązującego w kraju docelowym. 

Nawet jeśli agencja zapewnia, że specyfika pracy tego nie wymaga. Znajomość podstawowych zwrotów pomoże ci w codziennych sytuacjach (choćby w sklepie) i ułatwi aklimatyzację w nowych warunkach.

2. Nawiązać kontakty z rodakami na miejscu. 

W niektórych krajach aktywnie działają ośrodki polonijne. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy w mieście do którego się wybierasz organizowane są np. spotkania czy wydarzenia dla Polaków. Wsparcie rodaków może okazać się pomocne w trudnych chwilach oraz przy załatwianiu różnego rodzaju spraw. Możesz również wyszukać grupy dyskusyjne na Facebooku, wpisując np. “Polacy w Niemczech” czy “Polacy we Francji”.

3. Zapoznać się z obyczajami kraju i kulturą pracy za granicą.

W różnych krajach obowiązują odmienne zasady na temat tego, co wypada, a co nie. Aby uniknąć gafy, warto przed wyjazdem poczytać o kraju i obowiązujących w nim zwyczajach.

Powszechnie wiadomo, że Niemcy uchodzą za raczej zdystansowanych, podczas gdy Włosi szybko przechodzą na bardzo nieformalne stosunki, również w pracy. Doświadczenia związane z zatrudnieniem w tych krajach na pewno bardzo się różnią, a znajomość obyczajów pomoże ci się na to przygotować.

Wyjazd do pracy za granicę – co zabrać?

Wyjazd do pracy za granicę wiąże się czasami z kilku- lub nawet kilkunastomiesięczną nieobecnością w domu – nic dziwnego, że często pada pytanie „Co spakować?”. Przed wyjazdem warto koniecznie dopytać o warunki zakwaterowania na miejscu: czy są ręczniki i pościel, czy jest dostęp do kuchni, czy kuchnia jest wyposażona. Pomoże ci to uniknąć zbędnego bagażu.

Zatem co zabrać na wyjazd do pracy za granicę?

  • ubrania codziennego użytku 
    Nie przesadzaj jednak z ilością – nawet jeśli na miejscu nie będzie do dyspozycji pralki, to za granicą popularne są pralnie publiczne, gdzie za niewielką opłatą można wyprać rzeczy. Ubrania robocze powinien zapewnić ci pracodawca.
  • dokumenty: dowód tożsamości, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu (jeśli zabierasz własny)
    Warto też zrobić kopię ksero dokumentów i trzymać ją w innym miejscu.
  • umowę o pracę
  • kartę EKUZ (ubezpieczenie zdrowotne)
  • telefon i ładowarkę
  • kartę do bankomatu i gotówkę w euro
  • leki, które wykupujesz na receptę

Zrezygnuj natomiast z kosmetyków (możesz zabrać małe buteleczki na kilka pierwszych dni) i chemii typu proszek do prania czy płyn do naczyń. Lepiej zakupić je za granicą i oszczędzić miejsca w bagażu.

Agencja pracy za granicą z siedzibą w Warszawie i w Krakowie

Lista agencji pośrednictwa pracy liczy obecnie ponad kilka tysięcy. Jeśli interesuje cię sprawdzona agencja pracy za granicą z siedzibą w Warszawie lub Krakowie – zachęcamy do kontaktu.

Od lat zajmujemy się delegowaniem pracowników do pracy w Niemczech, Francji i Belgii.

Udostępnij znajomym

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Powiązane artykuły

Publikowaliśmy dla:

Pssst...
Szukasz pracy?

Sprawdź nasze oferty w Polsce i za granicą!