Praca tymczasowa - rozwiązanie dla mojej firmy?

Według danych Polskiego Forum HR z roku 2014, liczba pracowników tymczasowych w Polsce przekroczyła 700 tysięcy. W wielu przypadkach ten rodzaj zatrudnienia to dobre rozwiązanie dla pracodawców. Sprawdź, kiedy praca tymczasowa będzie działała na korzyść twojego biznesu.

1. POTRZEBUJESZ ZASTĘPSTWA LUB WSPARCIA W GORĄCYCH OKRESACH. 
Praca tymczasowa umożliwia dopasowanie kadry do aktualnej sytuacji ekonomicznej. Według statystyk, okresy przedświąteczne przynoszą co roku ok. 15 tysięcy tymczasowych miejsc pracy: jako pakowacze prezentów, hostessy, święci Mikołajowie etc. Zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych zwiększa się również w sezonie wakacyjnym – pojawiają się oferty pracy przy obsłudze punktów usługowych, gastronomicznych, przy zbiorze owoców oraz jako zastępstwa w okresie urlopowym. Praca tymczasowa to korzystne rozwiązanie, bo można związać się z pracownikiem jedynie na czas wakacji lub innego okresu, w którym potrzebujemy więcej rąk do pracy – mówi Marta Wojdyr, HR & Administration Specialist w agencji Jobs Plus. 


2. BRAKUJE CI CZASU I ZASOBÓW, I CHCESZ POWIERZYĆ INNYM REKRUTACJE I SPRAWY KADROWO-PŁACOWE. 
Pracodawca użytkownik (czyli twoja firma) wiąże się umową z agencją pracy tymczasowej. Umowa ma charakter trójstronny: pracodawca użytkownik podpisuje umowę z agencją, która formalnie jest pracodawcą, natomiast pracodawca użytkownik wyznacza zadania i kontroluje ich wykonanie przez pracownika. To właśnie agencja, w twoim imieniu, zajmie się rekrutacją i dostarczeniem gotowych do pracy pracowników. W jej gestii leży również wypłata wynagrodzenia w imieniu pracodawcy użytkownika, odprowadzanie składek, kontakt z instytucjami rynku pracy. Tak skonstruowany model pozwoli ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i pracy, a w dłuższej perspektywie – również pieniądze. 

3. OFERUJESZ ELASTYCZNY GRAFIK. 
Umożliwiasz pracę w niepełnym wymiarze i elastyczne godziny pracy? To idealne zajęcie dla pracowników tymczasowych – czyli osób, które często łączą pracę z nauką lub innymi obowiązkami, np. wychowaniem dziecka czy też szukają dodatkowego źródła zarobku. Dlatego najliczniejszą grupę wśród pracowników tymczasowych (ok. 40%) stanowią osoby młode – studenci lub absolwenci. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą kontynuować naukę, zarabiać i zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe. 

4. CHCESZ SPRAWDZIĆ PRZYSZŁYCH PRACOWNIKÓW, ZANIM ZATRUDNISZ ICH NA STAŁE. 
Mimo że większość pracowników tymczasowych zatrudniają firmy produkcyjne, to pojawiają się również inne branże i stanowiska: biurowe, sprzedażowe (call center czy przedstawiciele handlowi), asystenckie. Jeśli taki pracownik się sprawdzi i okaże się wartościowym wsparciem firmy, możliwe jest przejęcie go przez pracodawcę użytkownika. Coraz częściej praca tymczasowa jest rodzajem przedłużonego okresu próbnego i po zakończeniu kontraktu możliwe jest zatrudnienie bezpośrednio w danej firmie. Dlatego ten typ współpracy jest również szansą dla osób np. po urlopie macierzyńskim czy okresie bezrobocia, które mają okazję spróbować swoich sił, powracając na rynek pracy. Jeśli więc starasz się budować wizerunek pożądanego, społecznie odpowiedzialnego pracodawcy, oferta pracy tymczasowej może być w tym bardzo pomocna. 

Jeśli powyższe punkty dotyczą pracy w twojej firmie, praca tymczasowa będzie idealnym rozwiązaniem, a kolejnym ważnym krokiem będzie znalezienie odpowiedzialnego partnera biznesowego i działanie. Powodzenia!

Joanna Pieńkowska

Joanna Pieńkowska - z wykształcenia dziennikarka, z powołania: łowca dobrych kontaktów. Moją pasją są media społecznościowe i wszystko, co związane z komunikacją: prasa, internet, sieci profesjonalnej współpracy. Odpowiadam za serwowanie rzetelnych informacji w lekkostrawny sposób.

Nowe wpisy prosto do Twojej skrzynki

Inne wpisy