Mity pracy tymczasowej

„agencje pracy tymczasowej? wyzyskiwacze oszuści ot i tyle” – to podsumowanie zatrudnienia przez agencję znalezione na popularnym forum.

„agencje pracy tymczasowej? wyzyskiwacze oszuści ot i tyle” – to krótkie podsumowanie zatrudnienia przez agencję znalezione na popularnym forum (zachowałam oryginalną pisownię). Wcale nie najostrzejsze, zaledwie kilka dosadnych słów, z którymi trudno się nie zgodzić, biorąc pod uwagę doniesienia mediów. Zanim dołączysz do chóru oburzonych, przeczytaj ten tekst. Już jesteś w tym chórze? Przeczytaj go tym bardziej. Nie bronimy pracy tymczasowej – jak to bywa z mniejszym złem, broni się sama. Oto mity, z którymi walczymy.

1. Praca za darmo. Praca tymczasowa często dotyczy zatrudnienia na stanowiskach niższego szczebla, na których wynagrodzenie jest niskie (ale to się zmienia – patrz punkt ostatni). Nie oznacza to jednak, że pracownicy mogą pracować za niewolnicze stawki!

Umowa o pracę zobowiązuje pracodawcę, który zatrudnia przez agencję do wynagradzania zgodnie z kodeksem pracy – czyli co najmniej najniższej pensji krajowej.

Faktem jest natomiast, że w Polsce wielu pracodawców wciąż próbuje oszczędzać na pracownikach. Dlatego wybierajmy agencje, które współpracują z firmami o uznanej pozycji, potrafiącymi docenić pracownika. Tym bardziej, że dobrych fachowców bardzo brakuje i są już w Polsce firmy gotowe za te kompetencje dobrze zapłacić.

Warto pamiętać, że dobra agencja jest ambasadorem swoich kandydatów – jeśli otrzymuje sygnały, że wynagrodzenie jest niskie, powinna podjąć negocjacje ze swoim klientem!

Jako pracownik tymczasowy też jesteś klientem agencji i masz prawo do swoich oczekiwań. Nie musisz pracować za darmo. 

2. Tymczasowy, czyli gorszy. Często słyszy się o gorszym traktowaniu pracowników zatrudnionych przez agencję. Zgodnie z Ustawą o pracy tymczasowej, pracownicy tymczasowi mają prawo do równego traktowania – takiego jak pracownicy zatrudnieni na etat.

Nie bójmy się więc protestować, jeśli pracodawca zatrudniający przez agencję, czyli firma w której wykonujemy pracę, w jakikolwiek sposób odstępuje od równego traktowania wszystkich pracowników!

Takie sytuacje są zazwyczaj rozwiązywane na korzyść pracownika, dlatego warto dopominać się swoich praw. Co więcej, w czasach, gdy na rynku bardzo brakuje dobrych fachowców, agencje są skłonne coraz bardziej walczyć o pracowników i same dbają o to, by oferta była jak najkorzystniejsza. Dlatego wybierając agencję, dla której pracujemy, dobrze jest poznać jej personel i przekonać się, czy będzie on pełnił rolę naszych ambasadorów – takich przecież szukamy!

3. Praca na chwilę. Praca tymczasowa kojarzy się z niestabilnością zatrudnienia. To kolejny mit dotyczący tej formy zatrudnienia. 

Doświadczenie pokazuje, że wielu pracodawców często decyduje się na zatrudnienie pracowników tymczasowych na stałe, a pracę tymczasową traktuje jako okres przejściowy i sposób sprawdzenia pracownika.

Często zdarza się nawet, że pracodawcy chcą przejąć pracowników od agencji szybciej niż po 6 miesiącach (to okres standardowo zapisywany w umowach między agencją a pracodawcą użytkownikiem). Praca tymczasowa może być więc dobrym punktem wyjścia do stabilnej, długoterminowej współpracy.

4. Pracujesz? Płacisz. Na forach znajdziemy mnóstwo informacji o wynagrodzeniach obniżonych o prowizje dla agencji – opinie pracowników mitami zapewne nie są.

 

Bądźmy jednak świadomi, że pobieranie prowizji od pracowników jest nielegalne!

Takie wynagrodzenie, czyli marżę, agencja może pobierać tylko od firmy, do której deleguje pracowników, czyli swojego klienta – jeśli jest inaczej, to jesteśmy ofiarami oszustwa.

5. Podłe zajęcia. Wciąż pokutuje przekonanie, że praca tymczasowa to tylko najgorsza dostępna praca, której nikt nie chce wykonywać. To nieprawda! Coraz częściej takie oferty obejmują stanowiska średniego, a czasem wyższego szczebla. Wynika to nie tylko z modelu biznesowego, w jakim funkcjonują pracodawcy korzystający z usług agencji (praca tymczasowa to dla nich ważny element optymalizacji kosztów), ale również z rosnącego zainteresowania formami zatrudnienia, które nie są wieloletnim zobowiązaniem. Młodsze pokolenia coraz bardziej cenią bowiem wolność i możliwość szybkich, łatwych zmian.

Teraz znasz wszystkie mity… to pierwszy krok by sprawić, że okażą się nieprawdziwe. Powodzenia!

 

Nowe wpisy prosto do Twojej skrzynki

Inne wpisy