Millenialsi w pracy: mity na temat najmłodszej generacji

W sieci krążą różne informacje na temat tego, kogo dokładnie powinniśmy określać mianem millenialsów.

Według większości źródeł są to osoby urodzone pomiędzy 1980 a 2000r. Oznacza to, że ​​najstarsi przedstawiciele tego pokolenia zaczęli wchodzić na rynek pracy pod koniec lat 90., a najmłodsi wkraczają na niego właśnie teraz.

W odniesieniu do rynku polskiego zazwyczaj skraca się ten przedział czasowy. Socjolog dr hab. Witolda Września uznał, że pokolenie millenialsów w Polsce odnosi się do grupy ludzi urodzonych od 1984 do 1997 roku.

Skąd w świecie HR bierze się aż tak duże zainteresowanie millenialsami, zwanymi również pokoleniem Y?  

W Polsce, jak podaje firma badawcza Nielsen, millenialsi stanowią już 25% społeczeństwa. W ujęciu globalnym w ciągu najbliższej dekady będą oni stanowić 75% siły roboczej!

Temat millenialsów i dostosowywania rynku pracy do ich potrzeb stał się już na tyle gorący wśród przedsiębiorców, że przyczynił się do powstania wielu stereotypów.

Jak postrzegani są millenialsi w pracy? W artykule rozprawiamy się z najpowszechniejszymi mitami na temat pokolenia Y.

niesamodzielni

Skąd wniosek, że młodzi ludzie usamodzielniają się znacznie później?

Owszem, odsetek osób mieszkających z rodzicami w wieku od 18 do 43 roku życia (źródło: pewsocialtrends.org) jest najwyższy od ponad 80 lat, ale zastanówmy się najpierw, jaka jest tego przyczyna.  

Obecnie znacznie więcej osób ma dostęp do edukacji. Kształcimy się długo, stawiamy na dyplomy i dodatkowe szkolenia.

Mieszkanie w rodzinnych domach zazwyczaj nie wynika z niesamodzielności, a ma raczej na celu zabezpieczenie finansowe na czas studiów. Absolwenci studiów wyższych stanowią już najniższy odsetek osób mieszkających z rodzicami.

millenialsi w pracy

leniwi

Dostęp do sieci z niemalże każdego miejsca na świecie daje ogromne możliwości. Owszem, millenialsi bardzo cenią sobie możliwość pracy zdalnej i coraz częściej pytają o to na rozmowach. Aż 44% pracowników pokolenia Y wybiera elastyczność godzin pracy i miejsca jej wykonywania, kosztem wyższych zarobków.

Nie wynika to jednak z lenistwa, a świadomości, że nie trzeba być obecnym 8 godzin w biurze, aby właściwie wykonać swoją pracę. To raczej podejście praktyczne.

Poza tym pracodawcy również zaczynają doceniać pracę zdalną, m.in. ze względu na oszczędności: pracownikowi zdalnemu nie trzeba organizować miejsca pracy w biurze ani zapewniać sprzętu. Praca zdalna to również możliwość pozyskania specjalistów, którzy mieszkają daleko od siedziby firmy.

Skoro więc zadowolony jest i pracownik i pracodawca, to czemu by nie rozważyć wprowadzenia tej formy zatrudnienia zamiast traktować ją jako fanaberię młodego pokolenia… ?

Poznaj nowe trendy w rekrutacji i rekrutuj skuteczniej.

szalenie przedsiębiorczy

Nastała era start-upów, innowacji i wszechobecnych aplikacji. Można pomyśleć, że dzisiejsi 20-30 latkowie to niezwykle przedsiębiorczy ludzie. Na pewno nie brakuje im pomysłowości, ale co z tą przedsiębiorczością….

Po spojrzeniu na statystyki okazuje się jednak, że tylko 3% całego pokolenia stworzyło dobrze prosperujące przedsiębiorstwa.

Młodym ludziom o wiele lepiej wychodzi wyspecjalizowanie się w jednym kierunku i przejście na freelancing niż otwieranie własnego biznesu.

roszczeniowi

Mówi się, że millenialsi już w pierwszej pracy chcą zarabiać krocie i często pytają o podwyżki. Oczywiście zdarzają się też tacy.

Jeśli jednak mamy do czynienia z wartościowym pracownikiem, który przejmuje coraz to nowe obowiązki i w związku z tym prosi o podwyżkę, to powinniśmy przychylnie spojrzeć na jego prośbę.

To prawda, że młodzi ludzie chcą piąć się po szczeblach kariery, ale nie ma to nic wspólnego z roszczeniowością. Wynika to raczej z ambicji i wysokiego poziomu wykształcenia.

Starajmy się więc rozgraniczać te dwa przypadki.

Dowiedz się również, jak poprawić candidate experience i zwiększyć zadowolenie kandydatów aplikujących do pracy w twojej firmie.

Ciągle zmieniają pracę

Krąży opinia, że młodzi ludzie nie chcą stabilnej pracy i są gotowi zmieniać ją nawet co kilka miesięcy.

Z raportu “Młodzi na rynku pracy” wynika natomiast, że dla większości millenialsów ważna jest satysfakcja z pracy i gwarancja bezpiecznej przyszłości. Aż 70% ankietowanych powiedziało, że idealna praca daje satysfakcję i stabilność, a także pozwala skupić się na życiu osobistym.

Młode pokolenie ma więc może wyższe oczekiwania wobec miejsca pracy, ale jak już znajdą takie, które ich satysfakcjonuje, to chętnie wiążą się z nim na dłużej.

Jak widać, mitów na temat millenialsów jest wiele, ale nie zawsze należy w nie wierzyć. Pamiętajmy, że najważniejsze jest, aby pracowników traktować jako odrębne jednostki i nie oceniać ich na podstawie daty urodzenia.

Udostępnij znajomym

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Powiązane artykuły

Publikowaliśmy dla:

Nasze artykuły
prosto na Twoją skrzynkę!