Kandydat idealny nie istnieje

W większości prowadzonych rekrutacji, poszukujemy kandydatów z doświadczeniem (minimum 2 lata). Wszyscy mają udowodnić sukcesy u poprzedniego pracodawcy. W odpowiedzi otrzymujemy setki aplikacji luźno związanych z opisem stanowiska. Czy wszystkie trzeba odrzucić?

Oczywiście, jeśli mechanik samochodowy chce spróbować swoich sił w rekrutacji pracowników, raczej mu podziękujemy. Ale w końcu nadchodzi moment, kiedy mamy przed sobą CV kilku osób, które spełniają, powiedzmy – dwa z trzech wymagań. Wtedy zaczyna się walka. Z klientem – i z samym sobą. Wszystko wynika z faktu, że rekrutacja zaczyna się od stworzenia profilu kandydata. Na tym etapie zwykle myślimy o kandydacie idealnym, który w pełni odpowiada wszystkim naszym oczekiwaniom – pod względem umiejętności, osobowości, motywacji i doświadczenia. A z kandydatem idealnym jest jak z idealnym sportowcem. Liczy się trening, talent i motywacja – ale ideał nie istnieje.
To dlatego najważniejsze jest wybranie 2-3 najistotniejszych cech, bez których kandydat nie poradzi sobie nawet z procesem wdrożenia w obowiązki. Wyselekcjonujmy z nadesłanych aplikacji te, które wysłane przez osoby najbliższe naszym wyobrażeniom. Choć w biznesie liczą się konkrety, w tej sytuacji sugerujemy podejście wprost przeciwne, czyli zwrócenie uwagi na elementy miękkie. Jeśli szukamy osoby z doświadczeniem i znajomością np. SAP, a mamy tylko kogoś z doświadczeniem, spotkajmy się z nim. Jeśli „czuje” swoją pracę i dodatkowo wpisze się w klimat zespołu, szkolenie z SAPa będzie inwestycją, która szybko się zwróci.
Podczas spotkań z kandydatami (nie)idealnymi, badajmy potencjał. Sprawdźmy, co nimi kieruje – motywacja wewnętrzna, czy zewnętrzna? Czy to stanowisko i zakres obowiązków, są dla nich naprawdę ciekawe? W jakim obszarze chcą się rozwijać i ile są gotowi zrobić, by zdobyć określone kompetencje? Jeśli na te pytania kandydaci odpowiadają po naszej myśli, podejmijmy ryzyko. Zawsze powtarzamy naszym klientom, że można nauczyć się obsługi CRM, ale nie uśmiechu i entuzjazmu do pracy.

Nowe wpisy prosto do Twojej skrzynki

Inne wpisy