Jak zrobić dobre wrażenie na rekruterze?

Czy wiesz, że pierwsze wrażenie budowane jest na podstawie pierwszych 11 sekund?

Nasze zachowania i gesty determinują, jak odbierają nas nowopoznane osoby. Chcesz zwiększyć swoje szanse na zdobycie świetnej pracy? Nic nie zastąpi wiedzy i doświadczenia, ale można sobie trochę pomóc :) Zobacz, jak zrobić dobre wrażenie na rekruterze.

1. Nie spóźniaj się

W showbiznesie lekkie spóźnienie jest trendy. Biznes natomiast to nie świat celebrytów tylko napiętego harmonogramu, a spóźnialstwo uznawane jest za oznakę… braku szacunku. Są tacy, którzy notorycznie się spóźniają. Z drugiej strony barykady znajdą się ci, którzy nie znoszą spóźnialskich. Niezależnie do której grupy sam się zaliczasz, warto zrobić to dla siebie i pojawić się w siedzibie trochę wcześniej przed spotkaniem. Dojechanie przed czasem ma dwie główne zalety: po pierwsze będzie to dobrze odebrane, a po drugie dasz sobie trochę czasu na złapanie oddechu i poukładanie myśli. 

2. Poznaj firmę

Pogoogluj na temat firmy, która zaprosiła Cię do siebie i sprawdź stronę potencjalnego pracodawcy nawet w drodze na rozmowę, to ogromna skarbnica wiedzy. Te 15 minut może zaważyć na tym czy dostaniesz pracę, istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że podczas rozmowy padnie pytanie o znajomość firmy. Brak takiej wiedzy może świadczyć o braku zaangażowania. 

3. Nie szata zdobi człowieka, ale…

Pierwsze wrażenie budowane jest na podstawie pierwszych 11 sekund. To niewiele czasu, a tyle właśnie potrzebuje druga osoba, aby ocenić czy jesteś wiarygodny i sympatyczny. 
Co zatem na siebie założyć aby zrobić dobre wrażenie? Bezpiecznym rozwiązaniem jest strój biznesowy. Firmy jednak coraz częściej łamią tę zasadę, a przychodzenie na rozmowę w t-shircie nikogo już nie dziwi. Zasada jest jedna: zawsze musisz wyglądać schludnie, a strój powinien być dopasowany do firmy, do której aplikujesz.

4. Profesjonalny i pewny uścisk dłoni!

Niektórzy twierdzą, że nie ma nic gorszego niż słaby uścisk dłoni. Dodatkowo, ludzie z takim uściskiem są oceniani jako mało pewni siebie, nieśmiali, zamknięci na nowe kontakty oraz zaniepokojeni nowym doświadczeniem. Błędem może być również trzymanie uścisku zbyt krótko lub długo. Jak więc zrobić dobre wrażenie? Postaraj się wykrzesać z siebie trochę entuzjazmu, przywitaj się z energią i…

5. Pamiętaj o uśmiechu

Śmiech to zdrowie – mówi stara maksyma. Każdy wie, że uśmiech potrafi zadziałać cuda. Niby jest to wiedza powszechna, ale niektórym ciężko jest o tym pamiętać – i wykonać - w stresujących sytuacjach.
Ale nie przesadź w drugą stronę. Nieszczery uśmiech łatwo można wyłapać. Ludzie nieszczerzy śmieją się tylko kącikami ust, a mięśnie w okolicach brwi powinny się poruszać. Dlatego zapamiętaj: uśmiechaj się do każdego, a śmiej się tylko z rzeczy, które Cię naprawdę bawią.

6. Zadawaj pytania

Nie ma nic gorszego od bierności na rozmowie rekrutacyjnej. Pracodawca musi poczuć, że ekscytuje Cię myśl o pracy w jego firmie. Jeśli odpowiadasz drętwo na jego pytania, nie ma mowy o pozytywnym rozpatrzeniu kandydatury.
Pod koniec rozmowy możesz wyrazić chęć zadania kilku pytań. Warto dzień wcześniej spisać sobie je na kartce. Gdy przyjdzie pora, poczujesz się pewniej, że przygotowałeś się i chcesz poruszyć trapiące Cię kwestie. 

7. Podziękuj

Po zakończonej rozmowie rekrutacyjnej, napisz krótkiego maila z podziękowaniami do osoby, które poświęciła Ci swój czas. To kolejna rzecz, która może zwiększyć Twoje szanse.
Może to się wydać zabawne ale… nie przesadzaj w drugą stronę – nie przesyłaj czekoladek, kwiatów lub innych prezencików. Może to być odebrane jako natręctwo i spouchwalanie się, a przecież chcemy zrobić jak najlepsze wrażenie, prawda? 

8. Wycisz telefon(!)

Informacja która powinna być na początku tego tekstu. Jednakże jest ona dla nas tak oczywista, że wstawiliśmy ją tutaj tylko jako formalność. Przecież wiesz, że wymaga tego kultura osobista, ale zdajemy sobie sprawę, że w wyjątkowych sytuacjach można zwyczajnie to przeoczyć. Dlatego wycisz, a najlepiej wyłącz swój telefon. I zostaw w samochodzie. Nie chcemy żeby cokolwiek Cię rozpraszało.
 
Możesz być pewny, że jeśli zaczniesz przestrzegać tych ośmiu reguł, Twoje szanse na wymarzoną pracę wzrosną. Oczywiście nie zastąpią dobrze napisanego CV (tu podpowiadamy, jakich błędów w CV unikać), bogatego doświadczenia i certyfikatów, ale dobre wrażenie też jest niezwykle ważne. Dlatego przygotuj się, nabierz pewności siebie i bądź sobą. Do dzieła! 
 
Nowe wpisy prosto do Twojej skrzynki

Inne wpisy