Jak wybrać tego jedynego... kandydata

Udało się znaleźć kilku kandydatów. Wszyscy mają odpowiednie doświadczenie i umiejętności...

Udało ci się znaleźć kilku kandydatów. Wszyscy mają odpowiednie doświadczenie, umiejętności, wydają się stworzeni na dane stanowisko. Wymarzona sytuacja? Jest jedno ale... nie wiesz, którego wybrać. A sama rozmowa kwalifikacyjna z nimi nie wystarczyła, byś był pewien swojego wyboru. Co jeszcze możesz zrobić?

1. Sprawdź referencje.

Sprawdzenie referencji to jeden z ważniejszych elementów weryfikacji kandydata. O kontakt do poszczególnych osób warto poprosić samego zainteresowanego i zawsze robić to tylko za jego wiedzą i zgodą. Idealnie jeśli rozmówcą będzie poprzedni przełożony, ale ważnych informacji może nam dostarczyć rozmowa ze współpracownikiem czy podwładnym. Jeśli rekrutujemy przedstawiciela handlowego czy account managera, cenna z pewnością okaże się rozmowa z poprzednimi klientami. Dobrze skonstruowane pytania pozwolą na pogłębienie dodatkowych kwestii jak zachowanie w zespole, mocne strony, preferowany styl pracy.

2. Przeprowadź assessment centre.

Rekruterzy uważają AC za najskuteczniejszą metodę rekrutacji. Pozwala sprawdzić kandydatów w sytuacjach najbardziej zbliżonych do tych z życia zawodowego. Możesz zobaczyć, jak radzą sobie z zadaniami, pracą w grupie oraz porównać, jak wypadają na tle innych. Jest to jednak najbardziej kosztowna z metod, dlatego zwykle wykorzystujemy ją przy rekrutacjach na stanowiska wysokiego szczebla. 

3. Zleć zadanie dodatkowe.

Dodatkowe zadania pozwalają sprawdzić w praktyce umiejętności kandydata, ale są również doskonałym testem motywacji. Jakie to mogą być zadania? Dobrym pomysłem jest prośba o sporządzenie listu motywacyjnego po rozmowie kwalifikacyjnej. Wtedy kandydat, mając już większą wiedzę odnośnie do stanowiska i swojej roli, będzie w stanie przedstawić realnie swoją motywację, wizję, wątpliwości, dodać coś, co mogło umknąć podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

4. Umów się na lunch.

Spotkanie z kandydatem na kawie czy lunchu to dobra okazja, by przyjrzeć się jego osobowości. W mniej formalnej atmosferze i na neutralnym gruncie można poruszyć kwestie oferowanego stanowiska, ale również motywacji i rozwoju zawodowego. Lunch z kandydatem to dobre rozwiązanie na ostatnim etapie rekrutacji w bardziej rozbudowanych procesach. Pozwolą nam ocenić, na ile kandydat jest dopasowany nie tylko do profilu stanowiska, ale i do kultury organizacyjnej.

Nie każda rekrutacja wymaga użycia wszystkich powyższych metod. W wielu przypadkach wstępna weryfikacja oraz rozmowa kwalifikacyjna wystarczają, by znaleźć idealnego kandydata. I takich rekrutacji wszystkim życzymy!

Nowe wpisy prosto do Twojej skrzynki

Inne wpisy