Jak się przygotować do rozmowy o pracę?

Czeka cię kolejna rozmowa kwalifikacyjna? Gratulacje! To, że zostałeś na nią zaproszony jest już dużym sukcesem.

A może wybierasz się na swoją pierwszą rozmowę o pracę? Tym lepiej! Zrób wszystko, aby dobrze na niej wypaść.

W artykule znajdziesz kilka porad, jak się przygotować do rozmowy o pracę. Z tymi wskazówkami zyskasz pewność siebie, zabłyśniesz na rozmowie i zwiększyć swoją szansę na powodzenie w rekrutacji.

Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to często jedyna okazja, żeby przekonać do siebie pracodawcę i jednocześnie upewnić się, czy aby na pewno chcesz pracować w danej firmie.

Warto więc poświęcić wcześniej trochę czasu na odpowiednie przygotowanie i wykorzystać tę szansę jak najlepiej.

Wróć do treści ogłoszenia

Na wstępie raz jeszcze przeczytaj ofertę, na którą aplikujesz. Prześledź wymagania postawione przez pracodawcę oraz zakres obowiązków.

Ważne, żebyś wiedział, które umiejętności i osiągnięcia chcesz wykorzystać jako swoje atuty w procesie rekrutacji. Będziesz mógł nawiązywać do nich w trakcie rozmowy – chodzi przecież o to, aby zaprezentować się jak najlepiej.

Zastanów się również, czy na pewno wiesz, na czym będzie polegać twoja praca, z kim będziesz współpracował, jaki będzie szczegółowy zakres obowiązków i jak w strukturze firmy usytuowane jest to stanowisko. Rozmowa rekrutacyjna to idealny moment, żeby zapytać o to rekrutera. Przy okazji pokażesz, że jesteś zaangażowany i zależy ci na tej pracy.

Zbierz informacje o firmie

Dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikowałeś. Zobacz, czym się zajmuje, jakie ma produkty, ilu pracowników zatrudnia, jak wygląda jej konkurencja.

Nie ograniczaj się tylko do strony internetowej. Wejdź również na firmowe profile na LinkedIn i Goldenline oraz sprawdź fora i portale służące do wyrażania opinii o pracodawcy, np. GoWork.

Możesz też przejrzeć profil rekrutera, z którym będziesz rozmawiał. Informacje typu: jak długo pracuje w firmie, w czym się specjalizuje, a nawet jakie są jego zainteresowania pozwolą ci bliżej poznać jego osobę i poczuć się pewniej na spotkaniu.

Zastanów się, jakie pytania mogą paść na rozmowie

W internecie znajdziesz masę przykładowych pytań z rozmów kwalifikacyjnych. Wystarczy, że wpiszesz w Google: “rozmowa kwalifikacyjna pytania” czy “przykładowe pytania rekrutacyjne”.

Z listy pytań wybierz te, na które odpowiedź może sprawić ci trudność i przygotuj wstępny zarys odpowiedzi. Takie ćwiczenie pozwoli ci płynnie przejść przez pytania rekrutera i uniknąć zaskoczeń podczas właściwej rozmowy.

Pamiętaj o podawaniu konkretów. Na pewno bardziej zainteresujesz rekrutera swoją kandydaturą, jeśli skupisz się na przykładasz, liczbach i konkretnych sytuacjach.  

Podczas rozmowy o pracę na pytania odpowiadaj wyczerpująco i nie wahaj się poprosić o chwilę na zastanowienie. To oczywiste, że pewne pytania mogą być trudne lub podchwytliwe i nikt nie wymaga od ciebie natychmiastowej odpowiedzi.

Zadbaj o wizerunek w sieci

Przygotowując się do rozmowy o pracę, nie zapomnij także o sprawdzeniu swojej obecności w sieci. Wystarczy, że wpiszesz w Google swoje imię i nazwisko, żeby zobaczyć, czy nie ma nieodpowiednich zdjęć i treści na temat twojej osoby.

Przejrzyj też swoje media społecznościowe. Sprawdź, czy ustawienia prywatności na Facebooku wystarczająco cię ochraniają i czy osoba spoza kontaktów nie zobaczy czegoś, czego nie chcesz udostępniać.

facebook ustawienia prywatności
Aby zmienić ustawienia prywatności na Facebooku, przejdź do Ustawień i następnie do zakładki Prywatność.


Jeżeli masz konta na Goldenline i Linkedin, porównaj informacje na nich zamieszczone z tymi w twoim CV. Wszelkie niezgodności mogą zwrócić uwagę rekrutera i postawić cię w niezręcznej sytuacji w trakcie spotkania. Zarówno CV jak i profile na portalach branżowych to twoja wizytówka: zadbaj o to, by były spójne i aktualne.

Sprawdź również, jak stworzyć dobry profil na LinkedIn.

Raz jeszcze przeczytaj swoje CV

Przed rozmową o pracę przeczytaj swoje CV – możesz to zrobić nawet kilka razy. Postaraj się zapamiętać kluczowe doświadczenia, obowiązki i umiejętności.

Rekruter na pewno będzie chciał dokładnie przeanalizować, czym zajmowałeś się wcześniej. Odpowiadaj szczerze, bądź dokładny, odnoś się do konkretnych przykładów.

Podczas rozmowy możesz też położyć przed sobą swoje CV, aby w razie czego przypomnieć sobie ważne fakty czy daty.

Zadbaj o odpowiedni strój

To, czy strój powinien być formalny, zależy od stanowiska na jakie aplikujesz oraz kultury organizacji. Jednak zawsze lepiej zadbać o wizerunek i pokazać się z dobrej strony niż już na wstępie zrobić nienajlepsze wrażenie. Klasyczny zestaw koszula i marynarka sprawdzi się w każdej sytuacji.

Pamiętaj też, żeby było ci wygodnie. Szkoda, aby tak błahy szczegół jak niekomfortowy strój przełożył się na to, że gorzej wypadniesz na spotkaniu.

Przed rozmową możesz również zapytać rekrutera, czy w firmie obowiązuje dress code.

Dowiedz się także, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez Skype.

Zaplanuj dotarcie na rozmowę

Odpowiednio wcześniej sprawdź, gdzie mieści się siedziba firmy oraz jak do niej dotrzeć. Jeśli planujesz przyjechać samochodem, sprawdź, gdzie znajdują się najbliższe parkingi.

W firmie najlepiej pojawić się 5 – 10  minut przed spotkaniem, a gdybyś przypadkiem miał się spóźnić, niezwłocznie poinformuj o tym rekrutera.

Podobnie, w przypadku rezygnacji z udziału w procesie rekrutacyjnym: daj znać rekruterowi co najmniej dzień wcześniej. Szanuj czas, który musi poświęcić na przygotowanie się do spotkania i który rezerwuje specjalnie dla ciebie. Nigdy nie wiesz, czy spotkacie się jeszcze przy okazji innych rekrutacji.

Bądź sobą

I ostatnia rada dla tych, którzy zastanawiają się, jak się przygotować do rozmowy o pracę: w trakcie spotkania zachowuj się pewnie, swobodnie, nie ściemniaj i bądź sobą!

Postaraj się kontrolować mowę ciała, a przy tym wszystkim nie zapominaj o uśmiechu na twarzy. Pozytywne nastawienie na pewno pomoże ci zrobić dobre wrażenie.

To już wszystko, powodzenia! Pamiętaj, że nie sposób przewidzieć wszystkich pytań i tematów, które pojawią się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli jednak poświęcisz trochę czasu na przygotowanie, przemyślisz swoją motywację, zastanowisz się, co jest jeszcze niejasne i jakie pytania zadać rekruterowi, nic nie powinno cię zaskoczyć.

Po rozmowie kwalifikacyjnej możesz również napisać maila rekruterowi, w którym podziękujesz za spotkanie i podsumujesz najważniejsze uzgodnienia. Z własnego doświadczenia wiem, że miło uzyskać feedback od kandydata, co sądzi o przeprowadzonym procesie. ☺️

Udostępnij znajomym

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Powiązane artykuły

Publikowaliśmy dla:

Pssst...
Szukasz pracy?

Sprawdź nasze oferty w Polsce i za granicą!