Jak się przygotować do rozmowy o pracę?

Idziesz na rozmowę kwalifikacyjną i bardzo chcesz dostać tę pracę?

Z tymi wskazówkami twoje szanse wzrosną! Sprawdź, jak się przygotować.

1. Zbierz niezbędne informacje o firmie.

Dowiedz się jak najwięcej na temat firmy: czym się zajmuje i jacy są jej kluczowi klienci. Obowiązkowo przejrzyj stronę internetową firmy, zakładkę „Kariera” oraz profile w mediach społecznościowych. I koniecznie jeszcze raz przeczytaj ogłoszenie. Nie daj się złapać na niewiedzy. Jeśli wyznasz rekruterowi, że nawet nie zajrzałeś na stronę www firmy, wykażesz się ignorancj i znacznie zmniejszysz swoje szanse na wymarzoną posadę. 

2. Przemyśl, ile chciałbyś zarabiać. 

"Ile chciałby Pan zarabiać?" – możesz być pewny, że to pytanie padnie z ust rekrutera. Koniecznie przygotuj się do odpowiedzi na nie. W tym celu zapoznaj się z raportami płacowymi i zastanów się, na jakim poziomie są twoje oczekiwania. Przejrzyj raporty płacowe i sprawdź, ile zarabiają osoby na podobnych stanowiskach. Pytanie o oczekiwania finansowe pada na większości rozmów kwalifikacyjnych, dlatego nie myśl, że tym razem będzie inaczej.

tym artykule przeczytasz więcej o tym, jak rozmawiać z rekruterem o wynagrodzeniu.

3. Przygotuj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Nie daj się zaskoczyć rekruterowi i sprawdź, jakie pytania najczęściej padają na rozmowach kwalifikacyjnych. Przygotuj kilka słów o sobie oraz wyjaśnienie, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Mogą również paść pytania o twoją motywację, największą zaletę czy największą wadę. Jeśli obecnie jesteś zatrudniony, to rekruter może spytać cię o powód zmiany pracy. 

4. Zaplanuj dojazd do siedziby firmy.

Odpowiednio wcześniej sprawdź, w jaki sposób dostać się na miejsce spotkania, gdzie można zaparkować (unikniesz gorączkowego poszukiwania miejsca i… ewentualnego mandatu) lub o której masz autobus oraz ile czasu zajmie dojazd. Zapisz sobie nazwisko osoby, z którą będziesz rozmawiał oraz jej numer telefonu, w razie gdybyś miał się spóźnić lub pojawiły się problemy z trafieniem na miejsce.

5. Przygotuj pytania do rekrutera.

Warto zastanowić się, jakich rzeczy chciałbyś się dowiedzieć z rozmowy, np. z kim będziesz pracował, jak wyglądają możliwości rozwoju na danym stanowisku, kto będzie twoim szefem? Jeśli nie wszystkie informacje padną z ust rekrutera, warto o nie szczegółowo dopytywać by nie pozostawiać niedomówień. W końcu zmiana pracy to poważny krok w życiu i musisz przy tym wziąć wiele czynników pod uwagę.

A jeśli nie masz pomysłu o co zapytać rekrutera - w tym artykule podpowiadamy, o co koniecznie zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej!

A na koniec pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna ma na celu nie tylko sprawdzenie ciebie jako kandydata. To spotkanie pomoże ci również zdecydować, czy ty sam chcesz się związać z daną firmą. Powodzenia!

 
Nowe wpisy prosto do Twojej skrzynki

Inne wpisy