Czy popełniasz te błędy szukając pracy?

Chcesz zwiększyć swoje szanse na pracę marzeń? Nasi rekruterzy wskazali 5 najczęstszych błędów kandydatów do pracy. Czy też popełniasz któryś z nich?

1. Nieprzygotowanie do rozmowy. Często kandydaci wychodzą z założenia, że do rozmowy nie trzeba się przygotowywać. „Co wiem, to wiem, przecież nie nauczę się niczego nowego w dwa dni” – myślą. Oczywiście może tak być, jeśli chodzi o zdobywaną latami wiedzę branżową. Ale przygotowanie to również zapoznanie się oferowanym stanowiskiem, research na temat firmy, konkurencji, a także przygotowanie się do odpowiedzi na najczęściej padające pytania rekrutacyjne. Również to o zarobki – rekruter od razu zauważy, czy kandydat odrobił zadanie domowe: przemyślał, ile chce zarabiać i zapoznał się z raportami płacowymi. Ponadto, co oczywiste (a często zapominane!), swoje CV musisz znać na wyrywki, nawet jeśli minęło sporo czasu, od kiedy je przygotowywałeś.

2. Brak motywacji. Mocna motywacja to podstawa, gdy starasz się o pracę. Ale chodzi nie o to, by zależało ci na znalezieniu jakiejkolwiek pracy. Rekruter chce zobaczyć, że zależy ci na otrzymaniu konkretnej posady, w konkretnej firmie. Nie możesz dawać do zrozumienia, że CV wysyłałeś na chybił trafił. Jak pokazać swoją motywację? Odpowiednio wcześniej dowiedz się jak najwięcej o firmie, jej kulturze organizacyjnej i tą wiedzą koniecznie pochwal się na rozmowie rekrutacyjnej. Sam sobie odpowiedz na pytanie, które pewnie padnie podczas wywiadu: dlaczego chcesz pracować w tej firmie? Jeśli sam nie będziesz pewien, to jak przekonasz o tym rekrutera? Najbardziej zmotywowani kandydaci nigdy nie mają problemów z odpowiedzią na to pytanie. Zdarza się nawet, że po spotkaniu piszą maila z podziękowaniem za poświęcony czas i zapewnieniem, że naprawdę chcą otrzymać tę posadę. To bardzo miły gest i doskonały dowód na to, że komuś naprawdę zależy na zatrudnieniu – mówi Aneta Dziadkowiec, HR Manager w Jobs Plus.

3. Brak zaufania do rekrutera. Panuje stereotyp, że celem rekrutera jest udowodnić kandydatowi, że się nie nadaje lub przyłapać go na braku wiedzy. A prawda jest zupełnie odwrotna: jeśli zapraszamy kogoś na rozmowę, to dlatego, że na poważnie rozważamy jego kandydaturę i naprawdę chcemy znaleźć w nim jak najwięcej pozytywnych cech i umiejętności. Kandydaci często doszukują się podstępu w pytaniach rekrutera, a zupełnie niepotrzebnie. Zadawane pytanie mają po prostu zaprowadzić nas do najlepszego wyboru. Pamiętaj, że rekruterowi możesz zaufać i informować o swoich wątpliwościach czy zadawać dodatkowe pytania. Rekruter też człowiek i chętnie ci pomoże w twoich rozterkach.

4. Nieinformowanie o rezygnacji. Bywa, że w trakcie procesu rekrutacji, kandydat się rozmyśla, ale o swojej rezygnacji nikogo nie informuje. Nie przychodzi na umówione spotkania, nie odbiera telefonu. To bardzo utrudnia pracę rekrutera i stawia kandydata w złym świetle. Następnym razem, jeśli w trakcie procesu znajdziesz inną pracę czy po prostu się rozmyślisz – poinformuj o tym drugą stronę. Rekruter nie będzie czekał na ciebie bezsensownie czy zastanawiał się, dlaczego nie odbierasz telefonu. Rozmowa, mail czy nawet sms z informacją o rezygnacji bardzo ułatwi pracę HR-owca, a po tobie zostawi dobre wrażenie na przyszłość.

5. Skrytość, małomówność. Nawet jeśli na co dzień nie należysz do ekstrawertycznych osób, warto otworzyć się przed rekruterem. Pamiętaj, że masz ok. 40 minut (tyle przeciętnie trwa rozmowa kwalifikacyjna), by dostarczyć wszystkich niezbędnych informacji, mogą przesądzić o twoim zatrudnieniu. Powiedz o tym, co uważasz za swój atut w kontekście danego stanowiska. Wielu kandydatów zapomina o ważnej rzeczy: jeśli czegoś nie powiemy rekruterowi, on sam się nie domyśli… Odpowiadaniem półsłówkami możesz sprawić, że rekruter odbierze twoją postawę jako lekceważącą i nie pozna cię na tyle, żeby zapewnić ci zatrudnienie. Rekruterzy lubią osoby, które są chętnie do rozmowy i pokazują, że rekrutacja to partnerstwo. Dlatego nie warto odpowiadać rekruterowi półsłówkami. 

O autorze:

Joanna Pieńkowska – Marketing & PR Specialist w Jobs Plus. Komunikacja to moja specjalność: dbam o dobre relacje wewnątrz firmy, z naszymi Kandydatami oraz z mediami. Czuwam nad dobrym przepływem informacji i staram się, by zawsze były powody, by mówić o nas dobrze. 

Udostępnij znajomym

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Powiązane artykuły

Publikowaliśmy dla:

Nasze artykuły
prosto na Twoją skrzynkę!