Cztery proste triki, które pomogą ci znaleźć pracę

Stało się. Podjąłeś decyzję o zmianie pracy. Być może dawno tego nie robiłeś, ale spokojnie – my powiemy ci, co pomoże ci znaleźć wymarzoną posadę.

1. Napisz CV.

Warto zacząć od razu od przygotowania CV - dzięki temu będziesz w każdej chwili gotowy, by aplikować, gdy pojawi się ciekawa oferta!

Zwykle w momencie rozpoczęcia poszukiwań odgrzebujemy swoje stare CV (na przykład sprzed kilku lat) i próbujemy je odświeżyć. My proponujemy, abyś zaczął od nowa. Otwórz pusty dokument i rozpocznij pisanie od samego początku. Dzięki temu unikniesz powielania poprzednich błędów, a także spojrzysz świeżym okiem na swoją historię zawodową.

Tak przygotowane CV będzie dobrym wstępem do poszukiwań pracy. Jeśli w twojej branży wymagane są również CV w językach obcych, najlepiej również napisać je od razu. Pamiętaj też, że dokument warto modyfikować pod kątem konkretnej oferty. TUTAJ dowiesz się, jakich błędów unikać w CV.

2. Zaistniej (albo ukryj się!) w sieci.

Stwórz profil na portalach GoldenLine i/lub LinkedIn. Opisz tam swoje doświadczenie zawodowe i umiejętności – dzięki temu rekruterzy łatwo do ciebie dotrą. Pamiętaj, że to profesjonalne portale społecznościowe, więc zadbaj o swój ekspercki wizerunek. W niektórych sieciach można ddatkowo użyć też funkcji „szukam pracy” (którą zobaczą jedynie rekruterzy), w ten sposób pokazując, że jesteś otwarty na nowe propozycje zawodowe.

Ale to nie wszystko… Uważaj na to, co publikujesz! Myślisz, że rekruter nie znajdzie twojego profilu na Facebooku? Nic bardziej mylnego! Dlatego zawczasu zadbaj o odpowiednie ustawienia prywatności, by HR-owiec nie natknął się w sieci na materiały, które mogą postawić cię w złym świetle. Twoje zdjęcie z puszką piwa w ręce, czy przekonania polityczne to zdecydowanie rzeczy, do których nie wszyscy powinni mieć dostęp.

3. Pytaj znajomych, nie czekaj na ogłoszenia.

Na pewno już przeszukałeś wiele portali z ogłoszeniami o pracę. To jednak często za mało, by znaleźć pracę marzeń. Musisz działać jeszcze bardziej aktywnie, dlatego warto nagłośnić wśród swoich znajomych, że poszukujesz pracy. Może któryś z nich słyszał o ciekawej ofercie albo w jego firmie jest otwarty wakat, na który mógłby cię polecić? Programy poleceń pracowniczych działają w wielu firmach i przynoszą korzyść zarówno kandydatom, jak i samym firmom.

Warto również wybrać się na spotkania branżowe – poznasz tam ludzi, którzy działają w twojej dziedzinie. Stwórz własną sieć kontaktów branżowych, opowiadaj o sobie i o tym, czym się zajmujesz. Być może któraś z nowo poznanych osób będzie miała dla ciebie ciekawą propozycję?

4. Bądź cierpliwy.

Na koniec bardzo ważna rzecz: szukanie pracy to nie jest łatwa rzecz i nie możemy obiecać, że znajdziesz ją z dnia na dzień. Czasem na naprawdę ciekawą ofertę zatrudnienia trzeba długo czekać, a rekrutacje potrafią ciągnąć się miesiącami. Może minąć trochę czasu, zanim otrzymasz wymarzoną posadę.

Ważne, byś uzbroił się w cierpliwość i nie poddawał. Przy tym nie marnuj czasu – stale poszerzaj swoje umiejętności i na bieżąco aktualizuj CV.

Prędzej, czy później na pewno zdobędziesz wymarzoną pracę. Powodzenia!

Chcesz znaleźć pracę już teraz? Zobacz nasze oferty pracy!

Joanna Pieńkowska - Marketing & PR Specialist w Jobs Plus. Komunikacja to moja specjalność: dbam o dobre relacje wewnątrz firmy, z naszymi Kandydatami oraz z mediami. Czuwam nad dobrym przepływem informacji i staram się, by zawsze były powody, by mówić o nas dobrze. 

Nowe wpisy prosto do Twojej skrzynki

Inne wpisy