No experience, no problem! Jak napisać CV bez doświadczenia

Stajesz przed zadaniem znalezienia pierwszej pracy, ale nie wiesz, jak napisać CV bez doświadczenia?

Rozumiemy twoje obawy. Poszukiwanie pierwszej pracy może wydawać się trudną walką. Bo i jak napisać CV, skoro jeszcze nie masz o czym pisać?

Nie łam się i scrolluj w dół. Wyjdziemy z tego obronną ręką!

Doświadczenie naprawdę nie jest jedynym aspektem, na który zwracają uwagę rekruterzy. Na pewno masz im do zaoferowania o wiele więcej.

Z tym artykułem krok po kroku stworzysz CV bez doświadczenia i będziesz gotowy na podbój rynku pracy.

Z naszego przewodnika dowiesz się m.in.:

  • jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego, które zwróci uwagę rekrutera
  • jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia
  • jak może wyglądać CV studenta lub CV absolwenta
  • jakie sekcje warto umieścić w CV bez doświadczenia i co w nich napisać

Do dzieła!

Interesuje cię praca bez doświadczenia? Jako agencja rekrutacyjna dysponujemy ofertami wielu różnych pracodawców. Sprawdź aktualne oferty pracy.

CV bez doświadczenia zawodowego, czyli jak napisać pierwsze CV

Na jedną ofertę pracy aplikują czasami dziesiątki kandydatów. Większość z nich ma już doświadczenie zawodowe. W porządku –  pamiętaj, że to wcale nie przekreśla twoich szans.

Chcemy tylko zwrócić twoją uwagę na to, że jeśli nie masz doświadczenia, to musisz nadrobić czymś innym. Dlatego w pierwszej kolejności ustalmy, co powinno zawierać twoje CV. Następnie krok po kroku podpowiemy, co należy wpisać w poszczególnych sekcjach.

Planując układ CV bez doświadczenia, koniecznie umieść w nim:

1. Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie powinno znajdować się zaraz pod twoim zdjęciem i danymi personalnymi. Wiemy, że nie masz jeszcze doświadczenia – w dalszej części artykułu dowiesz się, co wpisać w tej sekcji.

2. Wykształcenie

W CV bez doświadczenia to edukacja może być twoją kartą przetargową.

3. Staże i praktyki

Pamiętaj, że np. obowiązkowe praktyki studenckie również można potraktować jako pierwsze doświadczenie w pracy.

4. Wolontariaty

Odbycie wolontariatu czy działalność charytatywna świadczą o pewnych cechach osobowości, takich jak bezinteresowność czy umiejętność pracy w zespole. To bardzo cenna informacja dla rekrutera.

5. Umiejętności

Kompetencje możemy rozwijać nie tylko w pracy. Jeśli zdobyłeś pewne umiejętności np. za sprawą hobby czy odbywając praktyki, koniecznie o tym wspomnij.

6. Zainteresowania

Pasja to zdecydowanie coś, co wyróżni cię na tle innych kandydatów.

Załóżmy, że układ CV masz już wstępnie rozplanowany. Teraz przejdźmy teraz do szczegółów.

Jak napisać CV bez doświadczenia, które zagwarantuje ci zaproszenie na rozmowę?

Aby ułatwić ci to zadanie, przygotowaliśmy wzór CV bez doświadczenia zawodowego. Pobierz nasz szablon i uzupełniaj kolejne sekcje zgodnie ze wskazówkami w atykule.

Dostosuj CV pod konkretną ofertę

Po pierwsze upewnij się, że twoje CV jest dopasowane do oferty, o którą się ubiegasz.

Rekruter przegląda twoje CV pod kątem słów kluczowych. Są to konkretne kompetencje, wymagane na danym stanowisku.

Przy tworzeniu CV bez doświadczenia zawodowego, najważniejsze jest skupienie się na umiejętnościach, kwalifikacjach i kompetencjach miękkich. Zatem zanim usiądziesz do pisania, przeskanuj ogłoszenie o pracę i zaznacz w nim wszystkie wymagania rekrutera. Mogą to być np.: dyspozycyjność, kreatywność, dbałość o szczegóły, umiejętność pracy w zespole.

Następnie postaraj się uwzględnić te cechy w swoim CV. Możesz umieścić je np. w podsumowaniu czy sekcji “Umiejętności”.

Mów tym samym językiem, co rekruter i używaj konkretnych zwrotów zawartych w ogłoszeniu o pracę – oczywiście tylko wtedy, jeśli faktycznie posiadasz te kompetencje.

Podsumowanie zawodowe (summary) w CV bez doświadczenia

Podsumowanie zawodowe (ang. summary) to pierwsza rzecz, jaką rekruter przeczyta w twoim CV. Musi więc być po prostu dobre.

podsumowanie zawodowe bez doświadczenia
Jak napisać CV bez doświadczenia? Pamiętaj, aby podsumowanie zawodowe umieścić na samej górze CV.

Możesz nie mieć doświadczenia zawodowego, a i tak być kandydatem idealnym. Warto poświęcić chwilę na napisanie 3-5 linijek o sobie, by udowodnić to już na wstępie.

Podsumowanie powinno być krótkie i konkretne. Możesz zawrzeć w nim swoje mocne strony, umiejętności i zainteresowania oraz umieścić informację o tym, w jakiej branży szukasz zatrudnienia.

Podsumowanie zawodowe bez doświadczenia – przykład:

Jestem studentem ostatniego roku kierunku Rachunkowość i Finanse na Uniwersytecie Warszawskim. Znam obsługę pakietu Microsoft Office oraz popularnych programów księgowych. Jestem osobą sumienną i dokładną, szybko się uczę. Chętnie podejmę współpracę z biurem rachunkowym w niepełnym wymiarze godzin.

Albo:

Obecnie rozpoczynam studia na kierunku Marketing i Zarządzanie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od dwóch lat prowadzę bloga o tematyce kulinarnej. Mam też swój kanał na Youtube. Dzięki pracy nad blogiem nauczyłem się podstaw pozycjonowania stron, obsługi social mediów (uwzględniając kampanie płatne) oraz montażu wideo. Szukam możliwości pracy w niepełnym wymiarze godzin w dziale marketingu.

Jak widać wcale nie trzeba mieć doświadczenia, aby stworzyć ciekawe podsumowanie zawodowe.

Sekcja “Wykształcenie” w CV bez doświadczenia

Edukacja w konkretnym kierunku świadczy o twoim potencjale i zdolnościach. Jeśli masz za sobą studia wyższe, możesz już pominąć informację o szkole średniej.

Natomiast jeśli ukończyłeś technikum lub szkołę zawodową i szukasz zatrudnienia w swojej profesji – koniecznie umieść tę informację w CV.

Tworząc CV bez doświadczenia, staraj się jak najlepiej dopracować kolumnę “Wykształcenie”. Nie ograniczaj się wyłącznie do suchej informacji z datą i nazwą ukończonej uczelni.

Przebyłeś dodatkowe kursy i szkolenia? Świetnie, to właściwe miejsce, by o tym napisać.

Udzielasz się w szkolnym kole naukowym? To twój duży atut!

Wyjechałeś na wymianę studencką, np. Erasmus? Warto to podkreślić.

Twój projekt na uczelni został wyróżniony? Pochwal się tym.

Jesteś w trakcie studiów? Nie szkodzi: nawet jeśli dopiero rozpocząłeś edukację wyższą i tak warto o tym wspomnieć, na przykład w takiej formie:

Studia licencjackie na kierunku: Zarządzanie zasobami ludzkimi
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Planowany termin uzyskania dyplomu: 2021 r.

Pamiętaj przy tym o chronologii i uporządkuj dyplomy i certyfikaty, zaczynając od tych najnowszych. To samo tyczy się szkoleń i warsztatów, w których brałeś udział – możesz uwzględnić też szkolenia online.

jak napisać pierwsze cv
Dopiero co skończyłeś szkołę i nie wiesz, jak napisać pierwsze CV? Nie martw się, ścieżka edukacji będzie twoją tajną bronią!

Jak napisać CV bez doświadczenia? Podkreśl staże i wolontariaty

To, że nie otrzymywałeś zapłaty za swoją pracę nie oznacza, że nie było to cenne doświadczenie. Wręcz przeciwnie.

Opisz swoją pracę na wolontariacie oraz odbyte praktyki w taki sam sposób, jakbyś mówił o płatnej pracy:

  • podaj nazwę firmy / organizacji
  • umieść informację o twojej roli / nazwij stanowisko
  • podaj ramy czasowe, kiedy odbyłeś praktyki / wolontariat
  • uwzględnij zakres obowiązków
  • wyszczególnij umiejętności, które udało ci się rozwinąć dzięki temu doświadczeniu

Często zdarza się tak, że kompetencje zdobyte podczas działalności non-profit idealnie wpisują się w profil danego stanowiska. Podkreśl to. Na przykład, jeśli ubiegasz się o pracę jako copywriter, cenną informacją dla pracodawcy będzie to, że pisałeś artykuły dla gazety studenckiej.

Pracowałeś w schronisku dla zwierząt? Tę informację również możesz umieścić w sekcji “Wolontariaty”. Takie doświadczenie świadczy o twojej odpowiedzialności i zdolności do poświęceń. To znak dla rekrutera, że zwyczajnie będzie się z tobą dobrze pracować.
Pamiętaj jednak, aby w pierwszej kolejności skupić się na pozycjach, które mają związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

Przerwa w życiu, ale nie w CV

Rzuciłeś wszystko i wyjechałeś na drugi koniec świata? Minęły już czasy, kiedy przerwy w zatrudnieniu lub edukacji trzeba było ukrywać.

Osoby, które zdecydowały się na tzw. gap year jednogłośnie twierdzą, że nauczyło ich to więcej niż lata studiów.

Rekruterzy zdają sobie sprawę, że długi wyjazd i mieszkanie w obcych krajach kształtują samodzielność i otwierają na inne kultury. Od razu wiadomo, że osoba, która zdecydowała się na takie doświadczenie jest zdeterminowana (w końcu najpierw musiała zaoszczędzić odpowiednią kwotę) oraz łatwo odnajdzie się w międzynarodowym środowisku.

Jeśli masz za sobą gap year po maturze, po studiach lub w ich trakcie – poświęć mu wzmiankę w CV. Zwłaszcza, jeśli w międzyczasie rozwinąłeś ciekawe umiejętności lub odbyłeś wolontariat.

Umiejętności w CV bez doświadczenia

Często kandydaci zamieszczają w CV obszerną historię zatrudnienia, ale ich doświadczenie ma niewiele wspólnego z ofertą, na którą aplikują. Tak naprawdę często ważniejsze niż doświadczenie są kompetencje.

Jeśli piszesz CV bez doświadczenia zawodowego, staraj się uwypuklić umiejętności.

Wypunktuj swoje mocne strony oraz kompetencje zdobyte np. podczas stażu czy wolontariatu. Następnie porównaj je z wymaganiami z ogłoszenia o pracę i na początku umieść te, które są zgodne.

W tym miejscu warto też wspomnieć o tzw. “umiejętnościach uniwersalnych”. Każde stanowisko wymaga określonych kompetencji, jednak są też takie, które mają zastosowanie praktycznie w każdej pracy – to właśnie umiejętności uniwersalne. Zaliczają się do nich m.in.: komunikatywność, zdolność rozwiązywania problemów, umiejętność pracy w zespole, umiejętność zarządzania czasem, zdolności analityczne, samodzielność, odporność na stres.

W pierwszej kolejności skup się jednak na kompetencjach twardych, czyli tych mierzalnych i niezbędnych na danym stanowisku. Na końcu przejdź do umiejętności miękkich.
Oto jak może wyglądać sekcja umiejętności w CV osoby, która chce pracować w biurze:

  • obsługa pakietu MS Office
  • obsługa urządzeń biurowych: faks, kserokopiarka
  • płynne poruszanie się w internecie
  • umiejętność organizowania podróży
  • znajomość j. angielskiego na poziomie komunikatywnym
  • komunikatywność, skrupulatność, świetna organizacja czasu i zdolność rozwiązywania problemów

A tak osoby chętnej podjąć pracę przy obsłudze sklepu internetowego:

  • umiejętność zarządzania aukcjami Allegro i samodzielnego przygotowywania ofert
  • podstawowa znajomość programów do obróbki zdjęć: Photoshop, Lightroom
  • umiejętność tworzenia baz i raportów w MS Excel
  • prawo jazdy kat. B
  • komunikatywność, samodzielność i zadaniowe podejście
  • podstawowa znajomość platformy Prestashop, Shoper

Osobowość i zainteresowania w CV bez doświadczenia

Osobowość i pasje mają większe znaczenie niż myślisz. W końcu po drugiej stronie biura siedzi człowiek i to człowiek czyta twoje CV.

Rekruterzy szukają czegoś więcej niż doświadczenia zawodowego. Chcą również znaleźć odpowiednią osobowość, która wpasuje się w kulturę firmy.

Biegasz maratony? Odnawiasz stare meble? To pomoże ci wyróżnisz się z tłumu innych kandydatów i zwyczajnie wzbudzić sympatię i ciekawość rekrutera.

Co jeszcze możesz zrobić, aby dostać pierwszą pracę

Warto pójść o krok dalej i nie ograniczać swojej aplikacji wyłącznie do CV. Zwłaszcza, jeśli to twoja pierwsza praca.

Co jeszcze możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zaproszenie na rozmowę?

1. Stwórz profil na LinkedIn i zamieść link w swoim CV

O tym, jak stworzyć dobry profil na LinkedIn i przyciągnąć uwagę rekrutera, dowiesz się z naszego artykułu.

2. Napisz list motywacyjny

Jeśli znalazłeś wymarzoną ofertę, oprócz CV warto załączyć również list motywacyjny. Opisz w nim, dlaczego tak zależy ci na tej pracy oraz czemu warto cię zatrudnić.

3. Poproś o referencje

Jeśli masz za sobą staż, praktyki studenckie lub działasz w organizacji – poproś koordynatora o napisanie ci referencji. Dzięki temu udowodnisz, że jesteś osobą godną zaufania.

4. Zrób porządek na swoich profilach społecznościowych

Masz konto na Facebooku lub Instagramie? Pamiętaj, że rekruterzy wygooglują twoje nazwisko i dokładnie prześledzą obecność w sieci. Przejrzyj stare zdjęcia i usuń te, które mogą cię skompromitować.

5. Aplikuj bezpośrednio do firm

Nawet jeśli firma nie poszukuje w danym momencie kandydatów, to i tak warto się do niej odezwać. Bezpośredni kontakt z twojej strony pokaże, że zależy ci na pracy. Dodatkowo jeśli do maila załączysz swoje CV, zostanie ono umieszczone w bazie kandydatów i przy okazji otwartej rekrutacji pracodawca będzie mógł się z tobą skontaktować.

I gotowe!

Teraz tylko sprawdź, jak się przygotować do rozmowy o pracę i bądź gotowy na twój wielki dzień.

Trzymamy kciuki.

Udostępnij znajomym

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Powiązane artykuły

Publikowaliśmy dla:

Pssst...
Szukasz pracy?

Sprawdź nasze oferty w Polsce i za granicą!