Co napisać w CV, jeśli nie masz doświadczenia?

Pierwszej pracy zawsze towarzyszy dreszczyk emocji. To rozpoczęcie wielkiej przygody zwanej „karierą”. Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał. Każdy stawiał swój pierwszy krok, by systematycznie i z biegiem czasu zdobyć doświadczenie i tym samym – zapełnić karty życiorysu zawodowego. Co jednak, gdy przed znalezieniem pierwszej pracy powstrzymuje Cię brak doświadczenia?

CV to nie tylko doświadczenie

Na pewno choć raz zadałeś sobie pytanie: po co mi CV, skoro nigdy nie pracowałem? Pomyśl o sobie wówczas jak o marce. Musisz wyróżnić się spośród wielu Kandydatów. Jak to zrobić? Tutaj właśnie niezbędne jest CV. To twoja wizytówka i reklama zarazem. To nie tylko kartka papieru – to twoja karta przetargowa, którą wykorzystasz by przekonać rekrutera do swojej osoby.

Dla przyszłego pracodawcy istotna jest nie tylko liczba miesięcy przepracowanych na danym stanowisku. Firmy coraz częściej dostrzegają potencjał w młodych pracownikach którzy, choć bez doświadczenia, są świetnym materiałem na przyszłych specjalistów.

Pokaż, co cię wyróżnia!

Istotne jest również, abyś potrafił doszukać się swoich indywidualnych cech charakteru, które przydadzą się przyszłemu pracodawcy. Pokaż, że jesteś cennym pracownikiem i że warto w Ciebie zainwestować, ponieważ początkujący pracownik w zespole to nic innego jak długoterminowa inwestycja firmy! Nie masz doświadczenia ale aspirujesz do pracy jako sprzedawca? Komunikatywność w twoim CV powinna pojawić się bardzo wysoko na liście cech osobowości. Chcesz pracować jako grafik? Pochwal się swoimi projektami, które przez lata lądowały „w szufladzie”. Liczą się również wartości, które możesz wnieść do firmy. Oprócz twardych umiejętności jak znajomość języków czy obsługa programów komputerowych, istotna jest także twoja osobowość! Jeśli jesteś komunikatywny, otwarty i szybko się uczysz, rekruterzy z pewnością docenią te cechy.

Co napisać w CV?

Przejdźmy do konkretów. Co możesz zamieścić w swoim CV na samym początku ścieżki zawodowej?

  1. Praktyki. Jeśli miałeś okazję uczestniczyć w praktykach koniecznie o tym wspomnij. Opisz czym się zajmowałeś i czego nauczyłeś się w ich trakcie.
  2. Referencje. Oczywiście nie chodzi o referencje od poprzedniego pracodawcy, lecz opiekunów, trenerów i wszystkich przełożonych, którzy mogliby pozytywnie ocenić twoje umiejętności.
  3. Zajęcia dodatkowe. Praca wolontaryjna, uczestnictwo w klubach szkolnych lub studenckich. Wszystko się liczy! Zwłaszcza, jeżeli podczas dodatkowych zajęć nabyłeś przydatne w pracy umiejętności.
  4. Hobby? Oczywiście! Nie zapomnij pochwalić się swoimi pasjami. Fotografia, gotowanie, pisanie… Te umiejętności mogą ci tylko pomóc!
  5. Punktualność, dobra organizacja pracy, skrupulatność. Jeśli faktycznie są to cechy, które cię wyróżniają, nie zastanawiaj się i koniecznie pochwal się tym pracodawcy!
  6. Nagrody. Szkoły, uczelnie, a nawet miasta organizują konkursy w różnych dziedzinach. Wygrałeś coś? Wspomnij o tym!
  7. Dodaj coś od siebie. Przygotuj się i przeprowadź research firmy i branży w której chcesz zacząć pracę. W swoim liście motywacyjnym możesz wspomnieć o tym, co zaciekawiło cię w firmie i dlaczego chciałbyś pracować akurat w tym miejscu.

Pisząc CV przemyśl, jakie umiejętności przydadzą się twojemu przyszłemu pracodawcy. Nie skupiaj się na braku doświadczenia lecz na swoich mocnych stronach. Każdy ma jakieś zdolności, wystarczy się zastanowić. Pracodawcy pragną pozyskać pracownika gotowego do zdobywania kolejnych kompetencji,  a tego możesz dowieść nawet nie posiadając żadnego doświadczenia!

Twoje umiejętności, lecz niekoniecznie doświadczenie, pełnią kluczową rolę w rozpoczynającej się karierze zawodowej. Wszechstronne zainteresowania i gotować do pozyskiwania nowych zdolności, z pewnością zostaną zauważone i docenione przez przyszłego pracodawcę. A zatem, do dzieła! :)

Nowe wpisy prosto do Twojej skrzynki

Inne wpisy