Co napisać w CV, jeśli nie masz doświadczenia?

Pierwszej pracy zawsze towarzyszy dreszczyk emocji, ale pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał. Każdy stawiał swój pierwszy krok, by systematycznie i z biegiem czasu zdobyć doświadczenie i tym samym – zapełnić karty życiorysu zawodowego. Co jednak, gdy przed znalezieniem pierwszej pracy powstrzymuje Cię brak doświadczenia?

Co napisać w CV?

Przejdźmy do konkretów. Co możesz zamieścić w swoim CV na samym początku ścieżki zawodowej?

  1. Praktyki. Jeśli miałeś okazję uczestniczyć w praktykach koniecznie o tym wspomnij. Opisz czym się zajmowałeś i czego nauczyłeś się w ich trakcie. Praktyki to pierwszy krok do kariery zawodowej, często nie różnią się też dużo od codziennej pracy dlatego warto o nich wspomnieć.
  2. Referencje. Oczywiście nie chodzi o referencje od poprzedniego pracodawcy, lecz opiekunów, trenerów i wszystkich przełożonych, którzy mogliby pozytywnie ocenić twoje umiejętności.
  3. Zajęcia dodatkowe. Praca wolontaryjna, uczestnictwo w klubach szkolnych lub studenckich. Wszystko się liczy! Zwłaszcza, jeżeli podczas dodatkowych zajęć nabyłeś przydatne w pracy umiejętności.
  4. Hobby? Oczywiście! Nie zapomnij pochwalić się swoimi pasjami. Fotografia, gotowanie, pisanie… Jeśli w wolnym czasie rozwijasz umiejętności, które możesz wykorzystać w pracy nie wahaj się o tym wspomniec.
  5. Twoje mocne strony: np. punktualność, dobra organizacja pracy, skrupulatność. Jeśli faktycznie są to cechy, które cię wyróżniają, nie zastanawiaj się i koniecznie pochwal się tym pracodawcy.
  6. Nagrody. Szkoły, uczelnie, a nawet miasta organizują konkursy w różnych dziedzinach. Wygrałeś coś? Wspomnij o tym.
  7. Dodaj coś od siebie. Przygotuj się i przeprowadź research firmy i branży w której chcesz zacząć pracę. W swoim liście motywacyjnym możesz wspomnieć o tym, co zaciekawiło cię w firmie i dlaczego chciałbyś pracować akurat w tym miejscu. Pokaż, że jesteś zaangażowany i naprawdę zależy ci na tej pracy.

Pokaż, co cię wyróżnia!

Istotne jest, abyś potrafił doszukać się swoich indywidualnych cech charakteru, które przydadzą się przyszłemu pracodawcy.

Nie masz doświadczenia ale aspirujesz do pracy jako sprzedawca? Komunikatywność w twoim CV powinna pojawić się bardzo wysoko na liście cech osobowości. Chcesz pracować jako grafik? Pochwal się swoimi projektami, które przez lata lądowały „w szufladzie".

Oprócz twardych umiejętności jak znajomość języków czy obsługa programów komputerowych, istotna jest także twoja osobowość. 

Pisząc CV przemyśl, jakie umiejętności przydadzą się twojemu przyszłemu pracodawcy. Nie skupiaj się na braku doświadczenia lecz na swoich mocnych stronach. Obecnie w momencie gdy na rynku panuje niedobór pracowników łatwiej jest zdobyć pracę bazując na faktycznych umiejętnościach niż latach doświadczenia. Powodzenia!

NA NASZEJ STRONIE MOŻESZ ZNALEŹĆ OFERT PRACY, W KTÓRYCH NIE WYMAGAMY DOŚWIADCZENIA - SPRAWDŹ OFERTY PRACY

 

Nowe wpisy prosto do Twojej skrzynki

Inne wpisy