6 przykazań współpracy z rekruterem

Wzajemne zrozumienie i zaangażowanie w procesie rekrutacji to klucz do sukcesu.

Wzajemne zrozumienie i  zaangażowanie w procesie rekrutacji to klucz do sukcesu. Wiele mówi się o przyjaznej rekrutacji i pozytywnym podejściu do kandydata, a jak wygląda to z innej perspektywy? Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla kandydatów.

1. Mów prawdę i tylko prawdę

Dobry rekruter jest jak detektyw. Prędzej czy później sprawdzi, czy to co mówisz jest prawdą. Nie ma sensu koloryzować w CV albo ukrywać powodu rozwiązania umowy z byłym pracodawcą. Jeżeli bierzesz udział w innych procesach – nie zapomnij o tym wspomnieć.  Być może dzięki temu zyskasz dodatkowy czas na zastanowienie lub będziesz mógł negocjować warunki zatrudnienia. Bądź szczery i graj w otwarte karty, to na pewno zaprocentuje.

2. Szanuj czas swój i rekrutera

Nikt nie lubi gdy marnuje się jego czas. Pamiętaj więc, aby zawsze potwierdzać termin spotkania, zjawiać się o umówionej godzinie, odpowiednio wcześnie informować o zmianie planów. Nie jesteś zainteresowany ofertą? Powiedz o tym wprost. Z pewnością zostaniesz odebrany jako osoba profesjonalna! Bycie punktualnym oznacza, że zależy ci na pracy, a to zwiększa twoje szanse w oczach przyszłego pracodawcy.

3. Pytaj, pytaj, pytaj…

HR-owcy starają się wyjaśniać na bieżąco wszelkie wątpliwości, ale może się zdarzyć, że coś jest dla ciebie niejasne. Chcesz znać szczegóły procesu, nie jesteś pewny obowiązków na danym stanowisku? Rekruter jest po to, aby pomóc ci przygotować się do procesu i udzielić wszelkich informacji. Twój sukces jest jego sukcesem!

4. Ufaj rekruterowi

Nie traktuj rekrutera jak zło konieczne. Kiedy nie dostaniesz wymarzonej pracy – zapytaj o szczegóły i powód odrzucenia twojej kandydatury. Rekruterzy chętnie dzielą się wskazówkami, które mogą pomóc ci lepiej przygotować się do kolejnych procesów. Pamiętaj, że odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku to obustronna korzyść, a HR-owcy zawsze szukają najlepszych kandydatów. Z każdej rozmowy kwalifikacyjnej (nawet tej bez pozytywnego zakończenia) możesz wynieść cenną lekcję, która pomoże ci w przyszłości.

5. Nie odbieraj rekruterowi pracy

Wpadłeś na pomysł, aby skontaktować się bezpośrednio z dyrektorem lub zarządem firmy, do której aplikujesz?  To nie najlepszy pomysł. Firmy współpracują z rekruterami z wielu powodów – nie mają czasu, nie mają odpowiednich kompetencji lub po prostu chcą, by ktoś przeprowadził ten proces za nich. Pozwól więc przedstawicielowi firmy wykonywać swoją pracę i daj się poznać z jak najlepszej strony!

6. Bądź przygotowany

Jeśli odpowiednio przygotujesz się do procesu rekrutacji, znacznie ułatwisz zadanie sobie i rekruterowi.  Zdobycie sporej dawki wiedzy na temat firmy, do której aplikujesz oraz o jej produktach to dopiero początek. Najlepiej pójść o krok dalej i zapoznać się z otoczeniem rynkowym, konkurencją, przeglądnąć raporty. Pamiętaj, że wiedza to twoja przewaga nad innym kandydatami, a HR-owcy uwielbiają dobrze przygotowanych kandydatów!

Proces rekrutacyjny to twój czas na pokazanie się z jak najlepszej strony, od tego zależy jak zostaniesz odebrany. To też okazja by nawiązać dobre relacje z twoim rozmówcą, który w odpowiednim momencie może stanąć po twojej stronie. I pamiętaj, rekruter też człowiek :)

Nowe wpisy prosto do Twojej skrzynki

Inne wpisy