6 możliwości, dlaczego nie dostałeś pracy

Czemu nawet po dobrej rozmowie kwalifikacyjnej nie dostajesz pracy?

Każdy, kto był na rozmowie rekrutacyjnej, z pewnością spotkał się z analogiczną sytuacją. Rozmowa kwalifikacyjna była naprawdę udana. Odpowiedziałeś na wszystkie pytania i wydawało się, że jesteś kandydatem idealnym. „Tym razem musi się udać!” – ta myśl tliła się w twojej głowie. Ale nie – znowu fiasko. O co chodzi? Rekruterzy Jobs Plus szukają odpowiedzi na to pytanie. 

1. Nie przygotowałeś się. Przyznaj się szczerze – czy zapoznałeś się ze stroną internetową, podstawowymi informacjami na temat firmy, profilami w mediach społecznościowych? Niestety, niektórzy przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną, nie wiedząc dokładnie, na jakie stanowisko i do jakiej firmy aplikują. Nikt nie wymaga od ciebie znajomości pracowników i wyników finansowych firmy, ale podstawowa wiedza na temat produktów/usług i zapoznanie się ze stroną internetową to absolutne minimum. Nawet jeśli reszta rozmowy poszła bardzo dobrze, to mogło się okazać, że pytania o znajomość firmy były kluczowe dla rekrutera.

2. Za mało mówiłeś. Nie każdy z nas jest tak samo elokwentny. Niektórzy są bardziej otwarci, inni mniej. Jednak nawet jeśli na co dzień nie należysz do tych drugich, przed rekruterem warto się otworzyć. Postaraj się mówić więcej niż zazwyczaj i wyczerpująco odpowiadać na pytania.
Samo spojrzenie w CV nie wystarczy, by ocenić, czy ktoś jest dobrym kandydatem. Niezbędny jest wyczerpujący wywiad. Pamiętaj, że rekruter cię nie zna i coś, co jest oczywiste dla ciebie, dla niego już takie nie jest. Dlatego powiedz o wszystkim, co ważne, chwal się sukcesami i dobrymi wynikami. 

3. Byli lepsi kandydaci. Może naprawdę rozmowa poszła ci dobrze i spełniałeś wszystkie wymagania. Ale na rekrutacji pojawił się ktoś, kto jeszcze lepiej się zaprezentował i pasował do profilu stanowiska.
Jeśli czujesz, że dobrze ci poszło i nie rozumiesz decyzji odmownej, możesz poprosić rekrutera o informację zwrotną na temat powodów odrzucenia kandydatury. Być może uzyskasz cenne informacje, które pomogą ci lepiej przygotowywać się do kolejnych rekrutacji.  

4. Jesteś za dobry. Brzmi nierealnie? A jednak! Czasem firmy poszukują kogoś o mniejszym doświadczeniu zawodowym, np. na stanowisko juniorskie. Jeśli twoje doświadczenie zawodowe wskazuje, że jesteś samodzielnym specjalistą, a nawet seniorem, istnieje obawa, że na danym stanowisku będziesz się nudził, braknie ci wyzwań, a już za niedługi czas zaczniesz szukać nowej pracy. Zwykle rekruter zauważa, że taka osoba jest po prostu za dobra i musi jej podziękować za udział w rekrutacji.

5. Nie istniejesz w sieci. Brzydzisz się Facebookiem, Instagramem a nawet (o nie!) Linkedin’em? Lepiej zastanów się dwa razy! W dobie mediów społecznościowych pracodawcy i rekruterzy uwielbiają sprawdzać potencjalnych pracowników w sieci. Czy informacje na każdej ze stron się pokrywają? Co kandydat lubi robić w wolnym czasie? Czy rzeczywiście interesuje się tym, o czym mówił na pierwszej rozmowie? Tego typu pytania pojawiają się w głowie rekruterów, a media społecznościowe w prosty sposób na nie odpowiadają. Co się dzieje gdy nie istniejemy w sieci? Pojawia się dodatkowe pytanie: czy mamy coś do ukrycia? Oczywiście nie musimy udzielać się na każdym portalu, ale warto pomyśleć choć o jednym. Szczególnie, gdy jesteśmy na etapie poszukiwania pracy.  

6. Brak Ci determinacji i pozytywnego nastawienia. Nasi rekruterzy niejednokrotnie wspominali kandydatów, którzy zaskakiwali swym doświadczeniem, lecz ich nastawienie podczas rozmowy wskazywało na brak motywacji do pracy. W takim przypadku istnieje obawa, że pracownik nie jest do końca zdecydowany do pracy w danej firmie lub branży. Zawsze ubiegaj się o pracę, która pokrywa się w jak największym stopniu z Twoimi zainteresowaniami, doświadczeniem i profilem zawodowym. Niezwykle ważna jest nie tylko wiedza, ale też nastawienie i stosunek do firmy. 

Pamiętaj,  na Twój sukces składa się wiele czynników – Twoje umiejętności, doświadczenie, nastawienie, a nawet uśmiech i podejście do rozmowy. Najważniejsze jednak, abyś każdą rozmowę traktował jako nowe doświadczenie i wyciągał z niej wnioski na przyszłość! 
 

Nadal szukasz pracy? Kliknij i sprawdź nasze oferty!

 

 
Nowe wpisy prosto do Twojej skrzynki

Inne wpisy