5 pytań, które musisz zadać rekruterowi

Pod koniec każdej rozmowy rekrutacyjnej przychodzi czas na pytania od kandydata. Jeśli chcesz znaleźć naprawdę dobrą pracę, koniecznie zapytaj rekrutera o to:

1. Kto będzie moim szefem?

Mówi się, że przychodzimy do firmy, ale odchodzimy od szefa - i jest w tym sporo prawdy. Stosunki z przełożonym wpływają w znaczny sposób na komfort pracy. Dowiedz się zatem, jakie cechy ma twój przyszły pracodawca i czego możesz się spodziewać po współpracy z nim. Sam zastanów się wcześniej, z jakim szefem czy szefową pracowało ci się najlepiej i jakich cech szukasz u przyszłego przełożonego. 

2. Z kim będę współpracować?

Nawet w przypadku samodzielnego stanowiska będziesz miał kontakt ze współpracownikami. To dobry moment, aby zapytać o zespół i kulturę organizacyjną, jaka panuje w firmie. Dobra praca to nie tylko pieniądze – to także ludzie i atmosfera jaką tworzą. Możesz zapytać także o podział obowiązków w zespole, o to jak długo pracownicy pracują już w firmie, jakie mają kompetencje, w czym są najlepsi i czego możesz się od nich nauczyć (to wiąże się z punktem nr 3). Spokojnie, to nie faux pas! To normalne, że chcesz znać więcej szczegółów dotyczących środowiska, w którym jakby nie było, będziesz spędzać 8 godzin dziennie. 

3. W jaki sposób dbacie o rozwój pracowników?

Jeśli planujesz zatrzymać się w firmie na dłużej, dobrze będzie jeśli zapytasz o możliwości rozwoju na danym stanowisku. Perspektywa szkoleń czy awansu wpływa motywująco i świadczy o tym, że pracodawca dba o swoich pracowników i inwestuje w ich rozwój. Jednak szkolenia i konferencje to nie jedyny sposób, w jaki pracodawca może wspomóc rozwój swojego zespołu, nie warto się więc zrażać, gdy pracodawca powie, że nie organizuje cyklicznych szkoleń z firmą zewnętrzną. Istnieje wiele możliwości podnoszenia kwalifikacji wewnątrz zespołu. Niektóre firmy organizują wewnętrzne szkolenia, podczas których pracownicy z tego samego lub innych działów dzielą się swoją wiedzą. Zapytaj o możliwość opłacenia kursu online (niektóre kosztują sporo mniej od stacjonarnych szkoleń, a oferują równie wartościową wiedzę), spytaj o dopłaty do studiów.

4. Jakie są plany rozwoju firmy?

To pytanie zależy od stanowiska na jakie aplikujesz, nie zawsze bowiem ma to dla pracowników kluczowe znaczenie, jednak odpowiedź na to pytanie pozwoli ci określić czy firma się rozwija i czy kierunek rozwoju jest zbieżny z twoimi planami zawodowymi. Długoterminowa współpraca z jednym pracodawcą to zawodowa stabilizacja, jednak sielanka szybko może przerodzić się w nudę i chęć pogoni za wyzwaniami. 

5. Dlaczego warto dla was pracować?

Nieoczekiwany zwrot akcji dla rekrutera :) W końcu to on zazwyczaj pyta "Dlaczego chciałby Pan u nas pracować?". Jednak jeśli myślisz poważnie o danej firmie zapytaj wprost, dlaczego miałbyś wybrać akurat to miejsce? Co sprawia, że pracownicy chętnie przychodzą do pracy? Dlaczego osoba, która Cię rekrutuje postanowiła związać się z tym pracodawcą? Być może twój rozmówca udzieli ci cennych informacji, które nie były zawarte w ogłoszeniu, a które pomogą ci podjąć ostateczną decyzję.

Pamiętaj, aby jak najlepiej wykorzystać czas na rozmowie rekrutacyjnej. To twoja szansa, aby poznać firmę zanim zdecydujesz się na współpracę! Zadawaj pytania, na które naprawdę chcesz znać odpowiedź.

 

Klaudia Kwater - Marketing Specialist w Jobs Plus
Dla mnie marketing w Jobs Plus to nie praca - to pasja i zaangażowanie, których efekty mogę oglądać na co dzień. Dbam o to by zawsze być tam, gdzie szukają nas klienci i kandydaci. 

Nowe wpisy prosto do Twojej skrzynki

Inne wpisy