Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej rekruterowi? Oto 5 możliwości

Dostałeś zaproszenie na rozmowę w sprawie pracy? Świetnie! Teraz wystarczy tylko zadbać o odpowiednie przygotowanie. O tym, jak przygotować się do rozmowy o pracę pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów.

Pamiętaj jednak, że rozmowa rekrutacyjna to najlepszy czas, aby jak najwięcej dowiedzieć się o zakresie obowiązków oraz o firmie i jej pracownikach.

Kiedy rekruter omówił już twoje CV, zapytał o doświadczenie i motywację, a rozmowa zmierza ku końcowi, nadchodzi moment, w którym to ty możesz przejąć pałeczkę.

Dla wielu osób ubiegających się o pracę pytania do rekrutera to stresująca część spotkania. Kandydaci bardzo często zastanawiają się, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej rekruterowi i czy w ogóle powinni.

Jeśli tylko masz taką okazję, koniecznie ją wykorzystaj. Kandydaci, którzy nie boją się podjąć konwersacji z rekruterem są postrzegani jako osoby przygotowane do rozmowy i zaangażowane w proces.

Nawet jeśli odniosłeś wrażenie, że znasz już firmę, do której aplikujesz, a rekruter dokładnie opowiedział o stanowisku, to i tak warto przed rozmową przygotować listę potencjalnych pytań do pracodawcy.

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej rekruterowi – na skróty:

Dlaczego warto zadawać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to dialog, nie monolog. Rekruter jest właściwą osobą, by udzielić ci informacji, co dzieje się firmie, jakie ma ona cele, wartości, problemy oraz w jakim kierunku zmierza.

Na podstawie zachowania kandydata, jego odpowiedzi oraz zadawanych przez niego pytań, rekruter oceni, czy jest on faktycznie zainteresowany pracą i czy pasuje do organizacji.

Zadawanie pytań na rozmowie kwalifikacyjnej może świadczyć również o rozwadze kandydata, a także jego umiejętnościach analizowania i oceniania faktów. Rekruterzy wiedzą, że doświadczony kandydat nie przyjmie oferty bez poznania wszystkich jej szczegółów.

Pytania z twojej strony pozwolą ci poniekąd odwrócić role – to ty w tym momencie oceniasz potencjalnego pracodawcę. Odpowiedzi rekrutera pomogą ci podjąć decyzję, czy aby na pewno chcesz pracować w tej firmie. Im bardziej będziesz pewny, że to oferta, której szukasz, tym bardziej ze współpracy będą zadowolone obie strony. Pamiętaj przy tym, aby skoncentrować się na kwestiach dla ciebie najistotniejszych.

Zatem, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej? Poniżej znajdziesz propozycję 5 pytań, które warto zadać rekruterowi. Pozwolą ci one ocenić stanowisko i firmę, do której aplikujesz, a dodatkowo utwierdzą rekrutera w przekonaniu, że jesteś osobą, której poszukuje.

Dowiedz się również, jak stworzyć profesjonalny profil na LinkedIn, który wzbudzi zaufanie rekrutera.

Czy ktoś zajmował to stanowisko wcześniej, a jeśli tak, to dlaczego odchodzi?

Poznanie przyczyny rekrutacji pozwoli ci spojrzeć na firmę oraz stanowisko, o które się ubiegasz z szerszej perspektywy.

Powodów poszukiwania nowego pracownika może być kilka. Jednym z nich jest utworzenie nowego stanowiska albo wakat.

Jeśli stanowisko zostało dopiero co utworzone, dopytaj, z jakich powodów oraz jakie plany względem niego przewiduje firma.

To wyjątkowo ważne, ponieważ w tym przypadku nowe stanowisko będzie kształtowane w dużej mierze przez ciebie. A takie zadanie będzie wymagało od ciebie samodzielności, decyzyjności oraz kreatywności.

Z drugiej strony musisz wziąć pod uwagę fakt, że kompetencje wymagane na danym stanowisku zostaną tak naprawdę zweryfikowane w trakcie pracy i mogą ulec zmianie. Istnieje również ryzyko, że z czasem firma uzna dane stanowisko za niepotrzebne albo oczekiwania szefa względem ciebie i nowo utworzonego stanowiska będą trudne do zrealizowania w praktyce.

jakie pytania zadać rekruterowi na rozmowie kwalifikacyjnej

Innym powodem uruchomienia rekrutacji może być wakat powstały po pracowniku, który odszedł / zamierza odejść z firmy albo został zwolniony. W takim przypadku warto dopytać, czy osoba, która pełniła tę funkcję przed tobą nadal pracuje czy już odeszła. Spróbuj ustalić, co się stało, dlaczego jej decyzja lub decyzja firmy była taka, a nie inna. Dopytaj także, czy firma przewiduje wdrożenie nowej osoby i upewnij się, że będzie miał cię kto wprowadzić w obowiązki. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ odpowiedni onboarding pozwoli ci w krótkim czasie poznać specyfikę stanowiska, za które będziesz odpowiedzialny.

Pamiętaj, że w zależności od tego, jaka jest przyczyna rekrutacji, będziesz mógł określić, jak firma podchodzi do kwestii zatrudnienia oraz ocenić zadowolenie jej pracowników.

Jak wygląda typowy dzień pracy na stanowisku, na które aplikuję?

Jakie pytania zadać rekruterowi na rozmowie? Koniecznie takie dotyczące szczegółowego zakresu obowiązków i typowego dnia pracy na danym stanowisku.

Każda firma pracuje w inny sposób, dlatego ważne jest, abyś dokładnie wiedział, za jakie zadania będziesz odpowiedzialny. Pytanie o typowy dzień pracy na stanowisku, na które aplikujesz pozwoli ci ocenić, czy praca w nowej firmie jest zgodna z twoimi wyobrażeniami, doświadczeniem, kompetencjami oraz planami zawodowymi.

Jeżeli twoje oczekiwania względem nowego stanowiska okażą się zgodne z tym, co oferuje firma, to łatwiej ci będzie podjąć ostateczną decyzję o zatrudnieniu. Gdyby jednak twoje wyobrażenia na temat pracy nie pokryły się z tym, co usłyszysz od rekrutera, to taka informacja pozwoli zaoszczędzić czas i twój i pracodawcy.

Zadając tak skonstruowane pytanie możesz też liczyć na to, że rekruter rozwinie temat i poza opisem obowiązków opowie np. o zespole, w którym będziesz pracował, wspomni kto będzie twoim bezpośrednim przełożonym czy też w jakich programach / na jakim sprzęcie będziesz na co dzień pracował.

Takie pytanie to również sygnał dla rekrutera, że poważnie myślisz o tej ofercie. Zadając je, okażesz zainteresowanie pracą oraz udowodnisz rozważne podejście do jej zmiany.

Jakie możliwości rozwoju czekają na mnie w Państwa firmie?

Trzecim proponowanym przez nas pytaniem, jakie możesz zadać rekruterowi na rozmowie kwalifikacyjnej jest to dotyczące możliwości rozwoju na danym stanowisku. Dzięki niemu poznasz m.in. politykę awansów firmy oraz dowiesz się, czy jest przewidziany budżet szkoleniowy.

Rozważając pracę w danej firmie, koniecznie zwróć uwagę na to, jak kształtuje się ścieżka kariery na stanowisku, na które aplikujesz oraz jakie możliwości rozwoju zapewnia organizacja. Jeśli firma może zaoferować atrakcyjne warunki, dzięki którym rozwiniesz swoje kompetencje, świadczy to o tym, że zwyczajnie dba o swoich pracowników i traktuje ich jak cenny zasób.

Każdy z nas chce się rozwijać, poszerzać wiedzę i zdobywać nowe umiejętności. Właściwe podejście pracodawcy do kwestii rozwoju przekłada się także na zadowolenie pracowników.

To oczywiste, że nikt z nas nie chce stać w miejscu. Jeśli trafisz do organizacji, która dba o rozwój swoich pracowników, będziesz miał pewność, że dzięki tej pracy twoje kompetencje wzrosną. Ale aby się tego dowiedzieć, musisz najpierw zapytać…

Jeżeli nadal się zastanawiasz, jakie pytania zadać rekruterowi, to pytanie o możliwości rozwoju powinno obowiązkowo znaleźć się na twojej liście. Przy okazji pokażesz, że zależy ci na tym, aby w pracy wciąż uczyć się czegoś nowego i podnosić swoje kompetencje.

Przy tym pytaniu zachowaj jednak pewną rozwagę, aby rekruter nie pomyślał, że dopiero co zaczynasz pracę, a już myślisz o awansie. Musisz je odpowiednio sformułować. Zapytaj, czy firma organizuje szkolenia podnoszące kompetencje albo czy prowadzone są wewnętrzne warsztaty podczas, których pracownicy wymieniają się wiedzą.

Tak zadane pytanie będzie dla rekrutera oznaką, że widzisz swoją przyszłość w firmie, do której aplikujesz.

Jak opisałby/opisałaby Pan/Pani kulturę organizacyjną panującą w Państwa firmie?

Podczas rozmowy rekruter będzie chciał sprawdzić, czy pasujesz do kultury firmy. Ty również masz prawo do takiej oceny. Dlatego czwartym pytaniem, jakie możesz zadać rekruterowi na rozmowie o pracę jest to dotyczące kultury organizacji.

Odpowiedź rekrutera pozwoli ci poznać cele, wartości i zasady, którymi w swoim działaniu kieruje się firma. Dzięki temu ustalisz, czy misja firmy jest zgodna z twoimi przekonaniami, a także ocenisz, czy kadra zarządzająca dba o dobro pracowników.

Kultura organizacyjna jest jednym z kluczowych elementów, które wpływają na wizerunek  firmy w oczach jej pracowników.

Jeśli zadasz takie pytanie, rekruter zapewne opisze atmosferę w biurze, wspomni o panujących zasadach oraz wskaże wartości, które ceni organizacja i cały jej zespół.

Ważne, abyś przed zadaniem tego pytania przeanalizował, jakie środowisko pracy najbardziej ci odpowiada i czego tak naprawdę wymagasz od przyszłego pracodawcy. Następnie postaraj się zestawić swoje oczekiwania z odpowiedzią, której udzieli ci rekruter.

Pamiętaj, że jeśli nie będziesz pasował do danej organizacji, to przełoży się to na twój dyskomfort w pracy, spadek zaangażowania i mniejszą satysfakcję.

Jak przebiega proces rekrutacji w Państwa firmie?

Proces rekrutacji różni się w każdej firmie. Dlatego też pytanie o harmonogram rekrutacji na stanowisko, o które się ubiegasz, jest tak ważne.

Zapytaj rekrutera, jak będą przebiegały kolejne etapy procesu, ile ich będzie oraz kiedy możesz się spodziewać informacji zwrotnej. Pozwoli ci to odpowiednio przygotować do kolejnych rozmów oraz wyestymować, ile czasu musisz zainwestować w ten proces. Ponadto poznasz też obowiązujące w firmie procedury.

Nie oczekuj, że rekruter zdradzi ci wszystkie szczegóły, ale jego odpowiedź będzie dla ciebie wskazówką, co cię dalej czeka oraz kiedy możesz spodziewać się feedbacku.  

Na koniec jeszcze jedna rada: traktuj rozmowę z rekruterem jak okazję do poznania firmy. Kiedy po omówieniu twojego doświadczenia rekruter zapyta „Czy ma Pani/Pan do mnie jakieś pytania?”, nie rezygnuj z tej szansy i wykorzystaj ten czas jak najlepiej.

Spotkanie kwalifikacyjne to nie przesłuchanie i obie strony mogą naprawdę wiele z niego wynieść. Okaż swoje zainteresowanie. Zadając wcześniej przygotowane pytania do rekrutera, pokażesz swojemu rozmówcy, że zależy ci na pracy, a przy tym dowiesz się wiele na temat stanowiska i całej organizacji.

Powodzenia na rozmowie!

Udostępnij znajomym

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Powiązane artykuły

Publikowaliśmy dla:

Pssst...
Szukasz pracy?

Sprawdź nasze oferty w Polsce i za granicą!