5 przykazań networkingu dla opornych

Networking to poszerzanie swojej sieci kontaktów i utrzymywanie dobrych relacji.

Właściwie codziennie poznajemy kogoś nowego i nigdy nie wiadomo, kiedy spotkamy interesującą osobę, która pomoże nam rozwinąć biznes lub karierę. Oto kilka wskazówek na to, jak zawsze być przygotowanym na „godzinę zero”.

1. Zasada 30 sekund.

W krótkich słowach przedstaw się rozmówcy: kim jesteś, jakie są twoje aktualne plany, czego poszukujesz? Półminutową „wizytówkę” ćwicz w domu, najlepiej przed lustrem. Dzięki temu w razie potrzeby zawsze będziesz mieć ją w zanadrzu. Jeśli ktoś zada pytanie: jak mogę ci pomóc?, nie warto tracić czasu na zastanawianie się.  Jeśli jesteś przygotowany i wiesz czego chcesz – łatwiej to znajdziesz.

 

2. Dobry research.

Masz szansę poznać interesującą osobę? Zrób o niej dokładny research.  Jakie tematy, dziedziny ją interesują, w czym się specjalizuje. Może otrzymała jakąś nagrodę? Zaskocz rozmówcę i pokaż, że interesujesz się nim nie tylko jako ciekawym kontaktem biznesowym.

 

3.Podobieństwa są wszędzie.

Lubimy ludzi podobnych do nas. Dlatego najczęściej nasze grona znajomych są jednolite – osoby o podobnych zainteresowaniach, wykształceniu, zawodzie. Tymczasem kontakt z zupełnie inną osobą może być naprawdę owocny. Taki ktoś może wprowadzić cię w zupełnie inną dziedzinę, zapoznać z tymi, którzy pomogą rozwinąć twoją karierę lub biznes.

Dlatego nie bój się osób, z którymi na pierwszy rzut oka nie masz nic wspólnego. Szukaj podobieństw. Czasem warto zadać kilka pomocniczych pytań, np. skąd jesteś? Nicią porozumienia może okazać się chociażby… uczęszczanie do jednej podstawówki.

 

4. Pomoc? Zacznij od oferowania, a nie proszenia.

Nie pozwól, żeby twoje kontakty opierały się jedynie na prośbach o przysługę. Staraj się sam wyciągać do ludzi rękę, proponować, oferować coś. Zawsze chętniej pomogą ci w potrzebie, jeżeli wcześniej to ty ich wsparłeś. Wiecznie roszczeniowa postawa to ryzyko, że kiedyś cierpliwość drugiej strony się skończy.

Trenerzy biznesu twierdzą, że jeżeli chcesz zbudować pozytywną relację, musisz pokazać drugiej stronie, jakie będą z tego korzyści. Na proszony obiad zwykle przynosisz drobny upominek, dlaczego więc nie podarować czegoś nowo poznanej osobie? Może to być nawet mały gest, jak na przykład przesłanie linka do ciekawego artykułu czy polecenie dobrej restauracji w nowym mieście.

 

5. Pozostań w kontakcie.

 Dałeś się już poznać swojemu rozmówcy? Teraz zadbaj o to, by kontakt się nie urwał. To krok z pewnością najtrudniejszy, ale gra jest warta świeczki. Mała podpowiedź: w dzisiejszych czasach, kiedy prawie każdy ma konto na jednym z portali społecznościowych, jest to proste jak nigdy dotąd. Jeżeli dałeś się zapamiętać drugiej stronie, to przy następnym kontakcie koniecznie nawiąż do tego, co już wiesz.

Joanna Pieńkowska - Marketing & PR Specialist w Jobs Plus. Komunikacja to moja specjalność: dbam o dobre relacje wewnątrz firmy, z naszymi Kandydatami oraz z mediami. Czuwam nad dobrym przepływem informacji i staram się, by zawsze były powody, by mówić o nas dobrze. 

Nowe wpisy prosto do Twojej skrzynki

Inne wpisy